Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek přicházejí do Poslanecké sněmovny na

Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek přicházejí do Poslanecké sněmovny na setkání nově zvolených poslanců ČSSD. (29. října 2013) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Sobotka dopisem burcuje členy ČSSD, jeho osud určí příští neděle

  • 364
Dopisem na svoji obranu burcuje předseda ČSSD Bohuslav Sobotka všechny členy strany. První místopředseda Michal Hašek by podle dopisu měl okamžitě ukončit aktivity související s paralelním vyjednáváním o vládě či snahou o Sobotkovo svržení. O tom, zda předseda ČSSD ve funkci zůstane, rozhodne až jednání ústředního výkonného výboru 10. listopadu.

"Vím, že náš zisk hlasů nakonec výrazně zaostal za původním očekáváním, ale na rozdíl od roku 2010 nám umožňuje sestavit vládu a realizovat konečně po sedmi letech svůj program i na exekutivní úrovni," píše Sobotka v dopise členům sociální demokracie, který nechal rozeslat elektronickou poštou.

"Pokud jde o hlubší analýzu příčin našeho hubeného vítězství, je ještě před námi. Přesto lze už nyní konstatovat, že pro tradiční politické strany, nevybavené stovkami milionů korun na volební kampaně, znamenají tyto volby možná poslední varování. Musíme se zásadně změnit, nebo už tu příště nebudeme," varuje předseda ČSSD stranické kolegy.

Sobotka, na jehož podporu v pondělí odpoledne v Praze pod okny Pražského hradu u sochy T. G. Masaryka demonstrovalo asi tisíc lidí (více čtěte zde), v dopise členům ČSSD píše, co by podle něj teď strana měla dělat.

"Domnívám se, že nejlepším řešením pro současnou situaci by bylo, pokud by statutární místopředseda Michal Hašek okamžitě ukončil své aktivity související s paralelním vyjednáváním o vládě či svržením předsedy strany a ČSSD měla nadále opět pouze jeden vyjednávací tým pod vedením řádně zvoleného předsedy. Jinak budeme pro naše partnery nevěrohodnou a směšnou politickou stranou," napsal Sobotka.

Sobotka čelí výzvě předsednictva strany, aby po volbách rezignoval. Jeho vnitrostranický odpůrce Michal Hašek dokázal na předsednictvu získat dvacet hlasů pro výzvu Sobotkovi, zatímco na straně předsedy bylo třináct členů širšího vedení strany. Sobotka již v neděli po jednání předsednictva prohlásil, že by se podřídil pouze názoru ústředního výkonného výboru ČSSD, který má podle webových stránek sociální demokracie 188 členů (o výzvě předsednictva najdete více zde).

Podle informací iDNES.cz by se ústřední výkonný výbor měl sejít 10. listopadu, tedy příští neděli, na tradičním místě, v hotelu Olšanka v Praze. Informaci potvrdil místopředseda Lubomír Zaorálek i další dva lidé blízcí předsedovi strany. Vést jednání o vládě chtějí jak Sobotka, tak Hašek spolu s dalšími členy vyjednávacího týmu, jak ho v neděli změnilo předsednictvo strany. Šéf ANO Andrej Babiš i předseda lidovců Pavel Bělobrádek jsou k jednání s ČSSD zdrženliví do doby, než si sociální demokraté ujasní, kdo má jednání vést.

Prozemanovské křídlo strany se Sobotku pokusilo neúspěšně svrhnout. V srpnu, tedy v průběhu volební kampaně, když místopředseda Zdeněk Škromach na ÚVV ČSSD prosadil, aby se hlasovalo tajně o tom, zda má být Sobotka kandidátem na premiéra. Plán Zemanovců však tehdy nevyšel, Sobotka svou pozici ustál s podporu 57 procent členů stranického orgánu. A teď věří, že stejně úspěšný bude i 10. listopadu.

Podstatnou část dopisu členům strany tvoří pasáž doslova převzatá z pondělního Sobotkova prohlášení pro média, kdy pokus o jeho svržení označil za puč a Haška přirovnal k chování Zdeňka Fierlingera, představitele prokomunistického křídla ČSSD v únoru 1948 (celou Sobotkovu tiskovou zprávu jako dokument najdete zde).

Sobotku přišly v pondělí před Pražský hrad podpořit stovky příznivců:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video