Politici musí s informacemi nakládat zodpovědně, rýpl si do Zemana Sobotka

  • 253
Politici, kteří mají přístup k bezpečnostním informacím, se musí chovat odpovědně, uvedl na Facebooku premiér Bohuslav Sobotka. V opačném případně podle něj hrozí, že spojenci Česku další důležité poznatky nesdělí. Premiér tak reagoval na středeční vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že v Česku se pohybuje člověk podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi. Premiér a ministr vnitra Milan Chovanec informovali, že neexistují informace o aktuálním nebezpečí.

Předseda vlády spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem svolali na čtvrtek tiskový brífink. „Sešli jsme s ministrem vnitra a řediteli tajných služeb,“ informoval Sobotka. „Nemáme žádnou informaci o aktuální hrozbě v České republice,“ shrnul výsledek setkání premiér.

„Chci ujistit občany, že bezpečnostní složky pracují s maximálním nasazením. Bezpečnost občanů je absolutní priorita,“ uvedl. Ministr vnitra Chovanec ujistil, že komunikace mezi jednotlivými službami je „bezvadná“, což je podle něj zásluha současné vlády. Ministr řekl, že v platnosti zůstává první stupeň opatření, tedy bdělost, což například znamená ochranu měkkých cílů. „Investice do bezpečnosti se vyplácejí,“ konstatoval.

Ke středečnímu výroku prezidenta Miloše Zemana, který vyzradil, že tajné služby sledují podezřelého člověka z Afriky, se Chovanec ani Sobotka na tiskovém brífinku nevyjádřili. Je však patrné, že to byla přímá reakce.

Sobotka Zemanův výrok okomentoval ještě před schůzkou na Facebooku. Napsal, že nejsilnější zbraní v boji s terorismem jsou informace. „Kontrolní rámy, drony a policisté se samopaly mají jistě svůj význam, ale klíčové jsou informace, které naše bezpečnostní složky dokážou včas získat,“ uvedl. Rychlost a spolehlivost informací podle něj rozhoduje o bezpečnosti občanů.

Řada informací pochází od zahraničních spojenců, dodal Sobotka. „Budou nám je poskytovat, pokud pro ně budeme důvěryhodní,“ řekl. Politici, kteří mají k podobným informacím přístup, se musí v zájmu občanů ČR chovat odpovědně, dodal. „Platí tady jednoznačně: mluviti stříbro, ale mlčeti zlato,“ uvedl. V opačném případě podle premiéra hrozí, že už Česku nikdo důležité informace neposkytne.

Toto vyjádření premiéra kritizoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Pan premiér by se měl jednoznačně řídit svým vlastním sloganem,“ napsal na Ttwitteru.

Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus řekl, že se na českém území potlouká jistý člověk z Maghribu. „Je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi,“ uvedl. Maghribem je označován region v Africe na severu Sahary a západně od Nilu, tedy například Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Libye (více o Zemanových slovech čtěte zde). Hlavu státu kvůli tomu už kritizovali poslanci či bezpečnostní experti.

11. ledna 2017

Premiér uklidňoval občany už ve středu krátce po Zemanových slovech. Vyjádření hlavy státu odsoudili například poslanci Ivan Gabal (KDU-ČSL), Daniel Korte (TOP 09) či Jana Černochová (ODS). Zeman podle nich ohrozil bezpečnost, vyvolává paniku, zemi zdiskreditoval či ohrozil spolupráci českých rozvědek se zahraničními (více o kritice Zemana čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video