Bohuslav Sobotka (vpravo) a Andrej Babiš

Bohuslav Sobotka (vpravo) a Andrej Babiš | foto: Tomáš Krist, MAFRA

KOMENTÁŘ: Sobotka je v pasti. Tedy pokud není větší hráč, než jsme mysleli

  • 879
Co udělá premiér Bohuslav Sobotka, pokud Andrej Babiš do konce dubna nevysvětlí své obchodní transakce? Moc možností nemá, pravděpodobně se nestane nic, zamýšlí se ve své glose komentátor MF DNES Miroslav Korecký.

Pokud Andrej Babiš do konce dubna nevyvrátí „vážná podezření“, vyvoďte proti němu důsledky! To ve středu uložili poslanci Bohuslavu Sobotkovi. Ale co si má nebohý premiér s takovým úkolem počít?

Poslanecká sněmovna nemůže vládě ani premiérovi nic přímo nařizovat, jen doporučovat. Na druhé straně z vůle poslanců vláda vůbec vládne a poslanci k ní mají také kontrolní pravomoc, takže by exekutiva jejich doporučení asi neměla úplně ignorovat. Jak tedy Sobotka naloží s úkolem „vyvodit důsledky proti Babišovi“?

Miroslav Korecký

Zatím premiér ve svém čtvrtečním komuniké prakticky jen zopakoval argumenty poslanců: člen vlády, který má v gesci boj proti daňovým únikům, nesmí být podezírán z toho, že se vyhnul placení daní, protože to poškozuje jméno nejen jeho samotného, ale i celé koaliční vlády. A že ministr financí opravdu musí do konce dubna své obchodní transakce vysvětlit. Co ovšem udělá, pokud se tak nestane, premiér ani nenaznačil.

Upřímně řečeno, mnoho variant se mu nenabízí. První, která je vzhledem k povaze a politickému stylu Sobotky pravděpodobnější, je, že se nestane nic. Premiér se sice bude ještě měsíc a půl po svém konkurentovi z ANO nadšeně „vozit“, ale nakonec si jen zamoralizuje, že Babiš mohl vše vysvětlit mnohem lépe – a pak zamete celou věc pod koberec. Což se přitom nevylučuje s tím, že ČSSD postaví až do podzimu svou kampaň na varování před „podvodníkem Babišem“.

Druhá varianta je určena pro politické hráče, kterým ale „úředník“ Sobotka zrovna moc není. Znamenalo by to využít pět měsíců před volbami nahrávky na smeč a tvrdě udeřit, tedy Babiše odvolat z vlády. Bylo by to sice v rozporu s koaliční smlouvou, ale o to ani nejde, protože koalice by se tím stejně okamžitě rozpadla.

Nikoli tak ale nutně i vláda: není vůbec jisté, že by zhrzené hnutí ANO našlo v takové chvíli ve Sněmovně dost hlasů na to, aby vládě vyslovilo nedůvěru. Zčásti proto, že volby jsou stejně za dveřmi, zčásti asi i natruc Babišovi. Sobotka by mohl dovládnout jen s lidovci a snažit se svou nesmlouvavost marketingově využít v kampani.

Sobotka: Babiš nesmí zlehčovat usnesení Sněmovny o daňových podvodech

Ona druhá, „hráčská“ varianta ale v sobě skrývá mnohá úskalí. Babišovu odvolání z vlády by mohl bránit prezident Zeman (vzpomeňme na odvolávání ministra Dobeše za časů Klausova prezidentství). Mohla by padnout celá Sobotkova vláda, pokud by pro to Babiš sehnal ve Sněmovně většinu.

Také by to asi hnutí ANO ve volbách využilo ve svůj prospěch (ublíženectví je už dnes jeho silnou kartou), což by jeho volební výsledek mohlo vystřelit hodně vysoko nad 30 procent. A konečně by to asi úplně zničilo jakýkoliv výhled na nové, povolební vládnutí ČSSD s ANO, za což by Sobotkovi mnozí spolustraníci nepoděkovali.

Při vědomí všech plusů a minusů „hráčské“ varianty proto počítejme s tím, že zvítězí spíše varianta „zametačská“. Jakkoliv může Sobotku politicky poškodit stejně jako Babiše, ne-li dokonce více.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video