Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Církev má žít v chudobě, vytáhl Sobotka na katolíky papeže Františka

  • 1334
Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka bude jednat s církvemi, aby se dobrovolně vzdaly části náhrad slíbených státem. A před setkáním se zástupci církví argumentoval přístupem papeže Františka, který prosazuje chudou a skromnou církev. Sobotka také prohlásil, že velkorysé vyrovnání státu s církvemi neodpovídá tomu, jakou roli ve společnosti hrají.

"Pokud bych zmínil filozofii, kterou prosazuje současný papež, který je v čele katolické církve, která má získat největší podíl na náhradách, tak přece je to papež František, který hovoří o tom, že církev by měla žít v chudobě a starat se o potřebné," řekl předseda sociální demokracie Sobotka.

Kritizoval bývalou vládu Petra Nečase kvůli tomu, že prosadila církevní restituce způsobem, který znamená velké komplikace pro jakoukoli novou vládu.

"Tím, že byly uzavřeny konkrétní smlouvy s církvemi, tak to omezuje prostor pro redukci církevních restitucí. V případě, že by se některé z nich provedly bez ohledu na příslušné smlouvy, mohlo by to vystavit stát riziku žalob," přiznal Sobotka. ČSSD je v tlaku na redukci církevních restitucí odkázána na to, zda s něčím takovým vůbec samy církve budou souhlasit. Objem restitucí jim totiž garantuje nejen zákon, který mohou politici změnit, ale hlavně smlouvy se zástupci 16 církví, které za Českou republiku podepsal expremiér Petr Nečas.

Sobotka se ve čtvrtek vypraví do Arcibiskupského paláce na Hradčanech a bude apelovat na kardinála Dominika Duku, aby katolíci sami přistoupili na to, že jim stát bude vyplácet méně peněz, než na kolik mají podle dohody s minulou vládou nárok.

"Církve by měly projevit sounáležitost s českou společností. Ve chvíli, kdy stát nemá prostředky na to, aby financoval důležité priority, měly by církve projevit solidaritu a netrvat na rozsahu finančních náhrad," zopakoval Sobotka jeden z návrhů, s nimiž za zástupci církví vyrazí.

Peníze z restitucí dejte na veřejné blaho, vyzývá církve Sobotka

Druhá věc, kterou se bude Sobotka na jednání pokoušet prosadit, je společná dohoda, že Pražský hrad je významným symbolem české státnosti a proto by měl zůstat ve vlastnictví českého státu. Jinými slovy, že bude areál Hradu zcela vyňat z restitucí.

A předseda ČSSD má ještě jeden návrh. "Církve by se měly by se vůči veřejnosti zavázat, že peníze použijí na veřejně prospěšné účely, že tyto peníze neskončí v podnikání. Aby například za pár let neprohospodařily tyto peníze a nechtěly další podporu," prohlásil Sobotka.

S redukcemi církevních restitucí nesouhlasí KDU-ČSL, ANO je k požadavku sociální demokracie vstřícnější. Šéf ANO Andrej Babiš kritizuje inflační doložku, kterou do smluv s církvemi zakotvila minulá vláda.

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub minulý týden uvedl, že církve nemohou z původní dohody se státem ustoupit, protože by pak nemohly naplnit očekávanou službu ve společnosti. Katolická církev plánuje část peněz vložit do investičního fondu.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat od státu nemovitý majetek v hodnotě 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň bude během sedmnácti let postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který nyní činí necelých 1,5 miliardy korun ročně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video