Sobecká solidarita

Jaké je naše zdravotnictví? Sobecké. Politici ušili zdravotní systém na míru často a lehce nemocné většiny. Těžce nemocná menšina mívá občas smůlu. Hle, solidarita postavená na hlavu. Solidarita obětovaná úspěchu politických stran, které si nemíní rozházet miliony voličů, které se rády pyšní, jak oblažují lid bezplatným léčebným servisem, jehož šíře je ve společnosti vyspělých zemí mimořádná. Ve jménu většiny platíme ze společné kasy párkorunové paraleny, sirupy na kašel, kapky na rýmu (v ceně nanuka či čokolády).

Na druhé straně diabetik ročně doplatí i tisíce, chce-li mít svou strázeň pod kontrolou. Duševně nemocní lidé, pacienti s Alzheimerovou chorobou, musí obětovat dokonce tři čtyři tisíce měsíčně (podpora v nezaměstnanosti), aby si prodloužili aktivní soběstačný život a oddálili demenci.

Právě kvůli vážně nemocným lidem byla zdravotní solidarita vymyšlena, zavedena. A právě oni z ní bývají vylučováni.

Ptejme se každý sám sebe: Chci mít krytá záda a peněženku v časech vážného onemocnění, anebo ve chvíli, kdy mne stihne každoroční nachlazení? Obojí nelze. Není dost peněz. Není v bezbřehém bezplatném systému dost motivace a ochoty šetřit.

Sobectví převlečené za solidaritu má také své ekonomické ztráty. Lék na "alzheimera" stojí denně zhruba stokorunu, pobyt v psychiatrické léčebně několik stokorun. První může oddálit druhé.

První se neproplácí, druhé ano. Společnosti rostou náklady i jinde.

Drahé léky si ne každý může dovolit, odchází předčasně do invalidní penze. Kde je aspoň logika peněz, když už logika srdce chybí? "Nejsociálnější" politici volají "Nikdy", přijde-li řeč na peníze a zdraví. Prý nelze omezovat lidem přístup k lékařské péči většími doplatky, spoluúčastí. Opravdu nelze? Jak komu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video