Psací stroj Selectric. Ilustrační snímek | foto: IBM

Ruští agenti se vrací k psacím strojům. Kvůli Snowdenovi a WikiLeaks

  • 56
Ruská tajná služba shání staré dobré psací stroje. Vyděsil ji případ Edwarda Snowdena, amerického bezpečnostního technika, který předal novinářům citlivé informace o špehování na internetu. Ruští rozvědčíci cítí, že elektronické komunikaci nelze věřit a některá tajemství chtějí svěřit pouze papíru.

Federální služba ochrany ústavních činitelů FSO se teď po strojích shání. Na stránkách pro zadávání veřejných zakázek zakupki.gov.ru uvádí, že koupí dvacet kusů za zhruba 486 000 rublů (asi 300 tisíc Kč). Má zájem o dva konkrétní typy, z nichž jeden výrobce doporučuje jako "vhodný pro psaní tajných dokumentů".

Kauza Snowden

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden čelí v USA obvinění ze špionáže. Britským novinářům vyzradil informace o tajném americkém programu sledování údajů o internetové a telefonní komunikaci lidí v USA i ve světě (vše o kauze čtěte zde).

Nejprve se ukrýval v Hongkongu, ale později uvázl v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremětěvo, když mu Američané zrušili pas (více o jeho pobytu na letišti zde). Snowden nyní zřejmě přijme nabídku azylu od venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, ale bude muset odletět v utajení.

"Po skandálech s odhaleními Edwarda Snowdena, únicích tajných dokumentů na serveru WikiLeaks či odposloucháváním (bývalého prezidenta) Dmitrije Medveděva na summitu G20 v Londýně se rozhodla rozšířit praxi psát dokumenty na papír," napsal list Izvestija s odvoláním na nejmenovaný zdroj ve FSO. Sama služba se zdržela oficiálního vyjádření.

Psací stroje ovšem nejsou na ruských úřadech takovou raritou. Ministerstvo obrany prý tajná hlášení prezidentovi a ministrovi píše výhradně na psacích strojích, píše The Daily Telegraph.

"Z bezpečnostního hlediska je veškerá elektronická komunikace zranitelná. Z počítače lze ukrást jakoukoliv informaci," připustil bývalý ředitel ruské kontrarozvědky FSB, nyní poslanec Nikolaj Kovaljov. Čelit nebezpečí se podle něj dá pomocí "nejprimitivnějších prostředků", tedy vše tajné psát rukou či na stroji.

Problém je, že papír není zas o tolik spolehlivější než elektronická podoba dokumentů. Kromě toho, že se dají snadno ukrást nebo ofotit, hrozí jim rychlá zkáza například při požáru.

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští informace na veřejnost:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video