Edward Snowden na jednání v Moskvě (12.7. 2013)

Edward Snowden na jednání v Moskvě (12.7. 2013) | foto: Human Rights Watch

Snowden jedná s ochránci lidských práv. Žádá prý o politický azyl v Rusku

  • 124
Edward Snowden prý znovu požádal o politický azyl v Rusku. Tentokrát chce dočasný azyl, než mu okolnosti dovolí odletět do Latinské Ameriky. Tvrdí to jedna z účastnic schůzky uprchlíka s ruskými ochránci lidských práv. Snowden se s nimi setkal na moskevském letišti Šeremetěvo, kde už několik týdnů přebývá.

Vladimír Putin však stejně jako při minulé žádosti udělení azylu podmínil. "Edward Snowden musí přestat škodit rusko-americkým vztahům, pokud chce získat azyl v Rusku," řekl v pátek mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Navíc dodal, že o dřívější Snowdenově žádosti o azyl v Rusku nic neví.

Snowden se k podmínce vyjádřil. "Řekl, že pro něj bude jednoduché podmínku naplnit. Snowden si nemyslí, že jeho jednání škodí jeho zemi," řekl Vjačeslav Nikonov, ruský právník, který se zúčastnil setkání.

Snowdenův "brífink" začal za zavřenými dveřmi krátce po 15:00 SELČ. Pozvání ke schůzce dostaly organizace jako Amnesty International, Transparency International, Human Rights Watch či představitelé OSN v Rusku. Setkání se má účastnit i několik právníků a dorazil i ruský ombudsman Vladimir Lukin.

Organizaci zajištila letištní správa. Každý zájemce o setkání se musel prokázat kopií dopisu, průkazkou lidskoprávní organizace a občanským průkazem. Z každé instituce směli na setkání přijít maximálně tři lidé, přičemž tisk nebyl na setkání vpuštěn.

Kauza Snowden

Snowden čelí v USA obvinění ze špionáže a krádeže úředních dokumentů, neboť médiím vyzradil informace o tajném americkém programu sledování údajů o internetové a telefonní komunikaci lidí v USA i ve světě (vše o kauze čtěte zde).

Američan přebývá už tři týdny v tranzitním prostoru moskevského letiště Šeremetěvo, kam přiletěl 23. června z Hongkongu. Venezuela mu nabídla azyl, podle čtvrtečního vyjádření venezuelského ministra zahraničí Snowden na její nabídku azylu zatím oficiálně neodpověděl.

Bývalý technik CIA na útěku, který světu vyzradil sledování internetu americkými tajnými službami, ve zvacím dopisu nevládním organizacím také obvinil USA z porušování  lidských práv.

"Jsme svědky nezákonné kampaně USA, která se mi snaží odepřít právo na azyl. Takové rozsáhlé zastrašování nemá v historii precedent," uvádí Snowden v dopise, který rozeslal jednotlivým zástupcům světových i ruských organizací na ochranu lidských práv a který byl později zveřejněn na Facebooku.

Snowden se tímto odvolává na čtrnáctý článek Všeobecné deklarace lidských práv, který zní: "Každý má právo vyhledat si před pronásledováním útočiště v jiných zemích a požívat tam azylu."

"Nikdy v historii se nestalo, že by státy donutily přistát prezidenta suverénního státu jen proto, že hledali politického uprchlíka. Taková eskalace je hrozbou nejen pro důstojnost Latinské Ameriky nebo pro mé vlastní bezpečí, ale i pro základní práva každého člověka," poukazuje Snowden na incident z minulého týdne, kdy ve Vídni muselo přistát letadlo bolivijského prezidenta Eva Moralese. Evropské úřady měly podezření, že na palubě je Snowden.

Amerika se zlobí na Peking, že jim se Snowdenem nevyšel vstříc

Do Moskvy Snowden údajně přicestoval z Hongkongu. Poté, co mu USA zrušily doklady, uvázl v tranzitní zóně letiště Šeremetěvo. Američané nyní vyjádřili výrazný nesouhlas s tím, jak Čína v otázce Snowdena postupovala. USA sdělily, že je zklamal postup Číny poté, co Hongkong umožnil Snowdenovi opustit své území. Výroky by mohly naznačovat rozepři mezi oběma zeměmi.

"Byli jsme zklamáni tím, jak úřady v Pekingu a Hongkongu řešily Snowdenův případ, což podkopalo naše úsilí budovat důvěru nutnou ke zvládání obtížných problémů," uvedl podle agentury Reuters náměstek amerického ministra zahraničí Bill Burns.

Microsoft prý pomáhal

Britský deník Guardian mezitím s odvoláním na přísně tajné dokumenty od Snowdena přinesl informaci, že americký softwarový gigant Microsoft úzce spolupracoval s americkými tajnými službami, aby jim pomohl zachytit komunikaci uživatelů.

Americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) prý umožňoval obcházet kódování elektronické pošty a spolupracoval s NSA a s Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) na usnadnění přístupu do služby SkyDrive, což je úložný systém dat. Tajnému sledovacímu programu Prism také pomáhal shromažďovat video a audionahrávky z rozhovorů uskutečněných prostřednictvím komunikační služby Skype (více čtěte zde).

Microsoft již dříve tvrdil, že NSA neposkytoval přímý přístup k informacím. Ve čtvrtek uvedl, že zákaznické údaje poskytuje jen na řádnou žádost amerických úřadů.

Edward Snowden vysvětluje, proč pouští informace na veřejnost:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue