Edward Snowden jako technický asistent dříve pracoval pro CIA a NSA. Tisku...

Edward Snowden jako technický asistent dříve pracoval pro CIA a NSA. Tisku předal tajné informace o tom, jak NSA odposlouchává elektronickou komunikaci po celém světě údajně ve spolupráci s velkými americkými firmami (Microsoft, Google, Facebook aj.). | foto: ČTK/AP/The Guardian

Detektivka pokračuje: Snowden prý tajné služby infiltroval záměrně

  • 87
Edward Snowden se schválně nechal zaměstnat u firmy, jež pracovala pro americké tajné služby, aby mohl usvědčit rozvědku ze špehování lidí. Momentálně asi nejhledanější Američan to řekl v rozhovoru pro hongkongské noviny. Snowden je na letišti v Moskvě a ruský prezident Putin naznačil, že Moskva jej do USA nevydá.

Případ Edwarda Snowdena už dávno připomíná detektivku. Či dokonce špionážní thriller. Celou kauzu můžete sledovat zde.

Třicetiletý bývalý technik americké rozvědky, který vyzradí světu podrobnosti o rozsáhlém vládním programu sledování e-mailové a telefonické komunikace soukromých osob, načež létá po světě a ukrývá se před americkou justicí. Rozhoří se kvůli němu nejedna mezinárodní roztržka, ministři zahraničí si skoro až vyhrožují... A po většinu času vlastně nikdo pořádně neví, kde se Snowden zrovna nachází.

Ano, tohle všechno se teď odehrává. Snowden nedávno ukázal světu informace o supertajném programu PRISM, v jehož rámci se může americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) dostat k e-mailům a telefonátům takřka po celém světě.

Nejdřív se ukrýval v Hongkongu, už od května. V neděli odtamtud přeletěl do Moskvy. Na Šeremetěvo. Podle zdrojů z letiště zůstal v tranzitním prostoru. Na pondělí měl letenku do Havany, ale nevyužil ji (o tom ještě bude řeč později).

USA jej už obvinily, mimo jiné ze špionáže či krádeže tajných informací. Chtějí jej postavit před soud, jenže to by ho nejdřív musely chytit. O jeho vydání požádaly Čínu, ta ale Snowdena nechala letět do Ruska. Tak žádají Moskvu.

Putin: Bláboly, blbosti

John Kerry

John Kerry, americký ministr zahraničí, v úterý zopakoval, že Rusko by mělo Snowdena poslat do vlasti. Skrývání uprchlíka podle něj "není v zájmu Moskvy" a nestojí za to kvůli Snowdenovi "stupňovat konfrontaci" obou zemí.

Nedlouho před ním hovořil jeho ruský protějšek Sergej Lavrov. Ten zase prohlásil, že jeho země nemá s americkým uprchlíkem nic společného. Byl to Snowden, kdo si vybral trasu svého útěku. Ruské úřady o ní předem nevěděly, řekl Lavrov.

A tak je podle něj "absolutně nepodložené a nepřijatelné" vinit Rusko z porušování amerických zákonů. "Chci rovnou říci, že nemáme žádný vztah ke Snowdenovi, k jeho vztahům s americkým ministerstvem spravedlnosti ani k jeho putování po světě," řekl ruský ministr a ještě zdůraznil, že Snowden konec konců ani nevkročil na území Ruské federace.

Což je, technicky vzato, pravda. Že je uprchlík v tranzitu na Šeremetěvu, potvrdil pár hodin po Lavrovově vystoupení i ruský prezident Vladimir Putin. 

Operace PRISM

Americká tajná služba NSA prý v rámci operace PRISM sleduje internetovou komunikaci z celého světa.

Více v našich článcích.

A dodal, že nic takového jako vydání Snowdena do USA ruská strana nechystá. Není to prý ani možné, vždyť USA a Rusko nemají dohodu o vydávání lidí. Veškerá obvinění ze strany USA na ruskou adresu pak vládce Kremlu nazval "blábolením a hloupostí". Což je zatím jeden z nejsilnějších výroků v celé kauze.

"On (Snowden) se, stejně jako Julian Assange, považuje za ochránce lidských práv. Bojuje za šíření informací. Zeptejte se sami sebe: mají se takoví lidé vydávat, aby byli vsazeni do vězení, nebo ne?" prohlásil Putin.

"V každém případě, já bych se takovými otázkami ani nezabýval. Protože je to jako stříhat čuníka: mnoho ryku, málo srsti," dodal ruský prezident.  

"Tu práci jsem vzal schválně"

Dění okolo prominentního uprchlíka je plné kusých informací, často i protichůdných. Nové detaily přibývají s každou hodinou. Hongkongský list China Morning Post například v úterý zveřejnil další část rozhovoru, který mu Snowden poskytl už v polovině června.

A další senzace je na světě: Snowden v interview říká, že se nechal u firmy Booz Allen Hamilton zaměstnat schválně. Právě aby mohl usvědčit americké tajné služby z rozsáhlého sledování soukromníků, ze Snowdenova pohledu nepřijatelného.

Na vysvětlenou: Edward Snowden nebyl přímým zaměstnancem americké vlády, respektive NSA. Pracoval právě pro zmíněnou Booz Allen Hamilton, soukromou konzultantskou společnost, která ale často dělala na velkých bezpečnostních zakázkách pro stát. K jejím největším zákazníkům patří ministerstvo obrany, ozbrojené síly a tajné služby.

Snowden pracoval na Havaji, odkud spravoval informační technologie NSA. "Moje pozice u Booz Allen Hamilton mi umožnila přístup k množství počítačů po celém světě, do nichž se NSA nabourala. Proto jsem také toto místo před třemi měsíci přijal," citoval jej list China Morning Post.

Je velmi pravděpodobné, že bude-li kdy Edward Snowden postaven před americký soud, právě tohle prohlášení mu ještě přitíží.

Jsem křeslo a cítím se prázdné

V každém případě teď třicetiletý bývalý technik hraje s americkou justicí napínavou hru. Když v neděli přiletěl do Moskvy, byl to poprask. Na letiště se okamžitě nahrnuli novináři, ale nikdo ho vlastně nespatřil.

Prázdná sedala v letadle Aeroflotu, která měl rezervovaná bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden.

Když se ukázalo, že Snowden má na pondělí koupenou letenku do Havany, okamžitě si místo v letadle rezervovaly snad tři desítky reportérů. Ti pak během nástupu na palubu s napětím sledovali sedadlo 17A. Snowdenovo.

A co se nestalo? Křeslo zůstalo prázdné. Nejen při "boardingu", ale i po zbytek dvanáctihodinového letu. Ed Snowden zkrátka svůj lístek do Havany evidentně nechal propadnout.

"Není na palubě," oznamovala letuška zklamaným reportérům, kteří fotografie prázdného sedadla spěšně posílali do redakcí.

Jeden z nich pak během letu založil na Twitteru účet Snowdenovo sedadlo 17A. "Cítím se prázdné. Hodně lidí si mě fotografuje. Možná bych za to mohlo začít vybírat peníze," objevilo se na stránce nedlouho po startu. "Míří na mě spousta nevrlých pohledů novinářů. Asi se blíží uzávěrky. A také nepodávají žádný alkohol."

A co se bude dít dál? Snowden před několika dny požádal o politický azyl vládu Ekvádoru. Nikoliv náhodou, to samé vloni učinil i zakladatel WikiLeaks Julian Assange a bylo mu vyhověno - až na to, že místo pobytu v Latinské Americe je Assange v Londýně, na ekvádorské ambasádě. Kdyby jen vystrčil nos, Britové jej okamžitě zatknou.

Snowdenova šance dostat se do Quita je pořád nesrovnatelně větší. Z Moskvy tam sice nic přímo nelétá, ale cesta vede třeba přes ... ano, Havanu. Assange, který si vzal Snowdena tak nějak pod křídla, tvrdí, že uprchlík je v pořádku. Zdráv, v bezpečí a v dobré náladě. Má k dispozici právníky WikiLeaks. Detektivka tak pokračuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue