Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných...

Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných služeb | foto: Profimedia.cz

Snowden opustil moskevské letiště, odjel na utajované místo

  • 104
Bývalý technik CIA Edward Snowden obdržel od ruských úřadů všechny potřebné dokumenty a opustil tranzitní prostor moskevského letiště. Úřady mu udělily roční azyl. Informovala o tom ruská zpravodajská agentura Interfax. Snowden později podle serveru WikiLeaks Rusku za azyl poděkoval.

"Právě jsem mu (Snowdenovi) předal všechny potřebné dokumenty," uvedl pro agenturu Interfax Anatolij Kučerena, ruský advokát, který Snowdenovi asistoval při podání žádosti o dočasný azyl. Pracovníci letiště pak potvrdili, že Snowden už tranzitní prostor skutečně opustil. Na Twitteru už se objevila i fotografie Snowdenova dočasného ruského pasu.

Případ Snowden

Washington bývalého konzultanta CIA obviňuje ze špionáže kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu Národní agentury pro bezpečnost (NSA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) zvaného PRISM, jenž sledoval internetovou komunikaci lidí celého světa. Tajné služby tak činily údajně skrze internetové mezinárodní giganty jako je Google, Yahoo, Facebook či Apple (vše o kauze čtěte zde).

Podle advokáta se Snowden při odchodu nesetkal s novináři a "z bezpečnostních důvodů" byl odvezen na utajované místo, píše server guardian.co.uk. "Je to nejhledanější člověk na planetě. Co si myslíte, že udělá? Musí teď myslet na svou bezpečnost. Nemůžu vám říct, kam odjel. Jediné, co vám řeknu, je, že jsem ho před 20 minutami posadil na taxík a dal jsem mu všechny dokumenty, které prokazují udělení azylu," uvedl Kučerena pro agenturu Reuters.

Server rt.com následně informoval, že Snowden "je připraven mluvit s novináři, jen potřebuje den na aklimatizaci".

Na udělení ročního azylu pro Snowdena už reagoval i server WikiLeaks. Na svém účtu na sociální síti Twitter napsal: "Rádi bychom poděkovali ruskému lidu a všem ostatním za pomoc a ochranu pana Snowdena. Vyhráli jsme bitvu, teď přijde válka." Server WikiLeaks později ohlásil, že Snowden chystá ještě během čtvrtka velké prohlášení k případu vojenského analytika Bradleyho Manninga (více o něm čtěte zde).

Snowden poděkoval Rusku za azyl

Snowden také Rusku poděkoval za to, že mu poskytlo dočasný azyl. Rozhodnutí Moskvy prý ukazuje, že spravedlnost vítězí. Snowdenův první komentář k poskytnutí azylu zveřejnil server WikiLeaks.

Ve svém komentáři mimo jiné kritizoval administrativu amerického prezidenta Baracka Obamy. "V posledních osmi týdnech jsme viděli, jak Obamova administrativa nerespektuje mezinárodní a národní právo, ale nakonec spravedlnost zvítězila. Děkuji Rusku za to, že mi v souladu se svými zákony a mezinárodními závazky udělilo azyl," prohlásil Snowden. Snowdenův otec ve středu ruské televizi řekl, že by syna rád navštívil.

Spojené státy podle Bílého domu zvažují, zda má smysl, aby se americký prezident Barack Obama před zářijovým summitem G20 v Petrohradu separátně setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Washington vyjádřil krajní zklamání nad dnešním poskytnutím azylu bývalému technikovi amerických tajných služeb Edwardu Snowdenovi Moskvou.

Rusko jako přestupní stanice

Snowden o dočasný azyl požádal 16. července, o několik dní později mu pak byl přidělen status dočasného azylanta. Čekat však musel na převzetí potřebných dokumentů. Dočasný azyl je udělován na rok a může být mnohokrát prodloužen.

Bývalý technik CIA pobýval na ruském letišti víc než měsíc. Dostal se sem 23. června po letu z Hong Kongu, odkud odletěl jen dva dny poté, co Washington požádal tamní úřady o jeho zadržení. Na setkání s organizacemi pro ochranu lidských práv poté uvedl, že Spojené státy v zájmu honu na jeho osobu porušují lidská práva (více o setkání čtěte zde).

Právě na setkání s ochránci lidských práv Snowden prohlásil, že jeho žádost o azyl v Rusku je dočasná a že chce následně využít jednu z nabídek na azyl za mořem. Pomoc mu nabídla mimo jiné Venezuela, Nikaragua a Bolívie (více o nabídkách azylu pro Snowdena čtěte zde)

Ani mimo letiště to nebude mít lehké

Co Snowdena po opuštění tranzitního prostoru moskevského letiště čeká? Kompletní lékařské prohlídky, ubytování v nuzných podmínkách a možná i strach o vlastní život. Už samotná lékařská vyšetření nebudou příliš příjemná. Podle informací Russia Today se Snowden může "těšit" například na testy HIV a další sexuálně přenosné nemoci, tuberkulózu a dokonce i lepru.

Tím však strasti bývalého technika CIA nekončí. Ubytovat se totiž nemůže, kde bude chtít. Lidé s uděleným dočasným azylem totiž mají obrovské problémy s ubytováním a jsou odkázáni na přebývání ve speciálních zařízeních po celém Rusku. Jsou to v podstatě azylové domy. Ty jsou však v poslední době přeplněny, zejména uprchlíky ze Sýrie. Podle Russia Today se tak může stát, že Snowden bude ubytován i stovky kilometrů od Moskvy. O svém dočasném bydlišti navíc musí vždy informovat policii.

Život mimo ruskou metropoli může být pro Snowdena obrovským problémem. Jakékoli cestování je pro něj totiž, i podle zahraničních pozorovatelů, krajně nebezpečné. "Je v podstatě hledanou osobou, cestování pro něj tedy není příliš ideální," uvedl pro server latimes.com Vladimir Volokh, mluvčí ruského emigračního oddělení.

Edward Snowden vysvětluje, proč pustil informace na veřejnost:

23. června 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video