Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných...

Edward Snowden, údajný strůjce úniku informací z prostředí amerických tajných služeb | foto: Profimedia.cz

Snowden není náš agent, tvrdí Peking. Technika CIA vydat nehodlá

  • 22
Čínské úřady v pondělí odmítly, že by Američan Edward Snowden, který vyzradil údaje o tajném americkém programu shromažďování osobních údajů PRISM a nyní se skrývá v Hongkongu, mohl pracovat jako špion pro Peking. Čínský tisk uvedl, že by případné vydání Snowdena do USA bylo zradou jeho důvěry. Snowden listu The Guardian napsal, že Amerika předem zlikvidovala šanci na jeho spravedlivý proces.

Některá světová média přišla v minulých dnech s hypotézou, že Snowden mohl pracovat před svým útěkem do Hongkongu jako informátor Číny. "Takovéto spekulace jsou naprosto nepodložené," prohlásila v pondělí na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Kauza PRISM

"Domníváme se, že Spojené státy by měly věnovat pozornost obavám mezinárodního společenství a poskytnout potřebné vysvětlení," uvedla mluvčí čínského ministerstva. Peking dosud aféru příliš nekomentoval. Minulý týden pouze konstatoval, že o Snowdenovi nemůže poskytnout žádné informace, a zopakoval tvrzení, že Čína je jednou z největších obětí útoků hackerů.

Čínské sdělovací prostředky mezi tím uvedly, že případné vydání Snowdena do USA by bylo "zradou" jeho důvěry a "ztrátou tváře" pro Peking. "Na rozdíl od běžných zločinců Snowden nikomu neublížil. Jeho 'zločinem' je, že vyzradil, jak americká vláda porušuje občanská práva," uvedl list The Global Times. Dodal, že pokud by mělo k vydání dojít, obraz Hongkongu by byl navěky poskvrněn. Právě v Hongkongu se Snowden podle posledních informací skrývá.

Program PRISM

Americké vládní agentury údajně spolupracují na odposlechu internetové komunikace s velkými firmami. Mezi firmy, které agenturám umožňují přístup k datům uživatelů na svých serverech, podle vynesených dokumentů patří i společnosti Microsoft, Google nebo Facebook. Ty své zapojení popírají.

V průzkumu veřejného mínění, který v pondělí zveřejnil list Global Times vydávaný čínskou komunistickou stranou, 98 procent respondentů uvedlo, že Peking by měl případnou žádost o Snowdenovo vypovězení odmítnout.

Vysvětlení programu požaduje i Čína

Spojené státy zatím o Snowdenovo vydání nepožádaly. Pokud Američané projeví zájem, bude o vydání pravděpodobně rozhodovat čínská centrální vláda, pod niž Hongkong patří.

Bývalý technik amerických tajných služeb Snowden přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci soukromých osob.

Program, který se údajně soustřeďuje na lidi pobývající mimo území Spojených států, vyvolal ve světě kritiku americké vlády a volání po vysvětlení. K němu se v pondělí připojila i Čína.

Amerika mě předem odsoudila, to není spravedlnost, říká Snowden

Čtenářům listu The Guardian Snowden napsal, že americké úřady předem zlikvidovaly možnost spravedlivého soudního projednávání jeho kauzy. "Bez váhání, jak se dalo předpokládat, zničily jakoukoli možnost spravedlivého procesu v USA, když mě otevřeně označily za velezrádce. Rozhodly o tom, že zveřejnění tajných, zločinných a dokonce protiústavních skutků je neodpustitelný zločin. To není žádná spravedlnost," napsal Snowden.

Ohrožení bezpečnosti USA ve svém jednání Snowden nevidí. "Nerozkryl jsem žádnou americkou operaci namířenou proti legitimním vojenským cílům," napsal. "Ukázal jsem, kde se (Národní agentura pro bezpečnost) NSA nabourala do civilní infrastruktury jako jsou univerzity, nemocnice nebo soukromý byznys. To je nebezpečné." Žádné slitování nemá Snowden pro prezidenta USA Baracka Obamu, který "prohloubil a rozšířil protiprávní programy a zablokoval vyšetření systematického porušování zákonů". Vláda USA ale Snowdena neumlčí "ani za cenu uvěznění nebo vraždy". Nové informace o tom, jak si NSA zjednala přímý přístup k internetovému provozu, budou podle Snowdena následovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video