Budova rakouského parlamentu ve Vídni

Budova rakouského parlamentu ve Vídni | foto: Profimedia.cz

Rakouský parlament se nezmenší. Poslanci se bojí, že se do něj nevejdou

  • 6
Rakouští poslanci si vlastní rybník nevypustí. V rámci balíku úsporných opatření, který by měl v příštích čtyřech letech ušetřit zemi v přepočtu 675 miliard korun, se měl snížit i počet poslanců. Ale nesníží.

Pokud jde o úspory, tak je vždy největší problém, když mají politici začít u sebe. Nejinak je tomu v Rakousku, kde v rámci balíku úsporných opatření, který se dotkne sociálních či obecních rozpočtů i třeba podpory stavebního spoření, měl být snížen počet poslanců obou komor parlamentu. Ale jak napsal rakouský deník Kurier, poslanci si žádné zmenšování nepřejí.

Rakousko je ohledně svého politického systému takové Německo v malém. Předseda vlády si i v Rakousku říká kancléř, země je složená z devíti spolkových zemí, z nichž každá má svůj zemský parlament, svoji vládu a premiéra.

Osm a půl milionová země má podobně jako desetkrát větší Německo také dvě komory parlamentu, Spolkovou radu, kam vysílají své zástupce podle velikosti jednotlivé spolkové země a Národní radu, dolní komoru parlamentu, v níž zasedá 183 poslanců. Mimochodem ve stejné budově, v níž zasedal parlament celého rakousko-uherského Předlitavska.

Parlament prostě nechce

"Vláda nemůže, Národní rada nechce," uvedl Kurier a konstatoval, že počet míst v Národní radě (pro porovnání i v poměru na počet obyvatel o něco vyšší než v Česku) zůstane zachován i pro volby, které se v Rakousku konají příští rok.

Rakouskému deníku to potvrdila předsedkyně dolní komory parlamentu, sociální demokratka Barbara Prammerová. "Nikdy jsem nebyla příznivkyní této výzvy, která přišla zvenčí. V Národní radě s tímto návrhem nikdo nepřišel," uvedla Prammerová.

Návrh na zmenšení Národní rady o 18 křesel by musel být schválen nejméně dvoutřetinovou většinou. Podle Prammerové by bylo ještě vhodnější, kdyby to bylo jednohlasně a přiznává, že taková podpora se mezi poslanci do voleb prostě nenajde. Samozřejmě i proto, že mnozí poslanci si dokáží spočítat, že ve zmenšeném parlamentu se pro ně už místo nenajde.

Podobně to zřejmě dopadne se Spolkovou radou, kde se má počet křesel snížit ze 62 na 42. "Návrh existuje, ale je podle mého názoru ještě nedotažený," uvedla Prammerová s tím, že to je záležitost, kterou mezi sebou musí dohodnout spolkové země.

Favoritem parlamentních voleb, které se konají příští rok na podzim, zůstává sociální demokracie. Partaj kancléře Wernera Faymanna podle průzkumů podporuje 28 procent Rakušanů a zřejmě opět vytvoří velkou koalici s lidovci (20 procent). Třetí jsou Svobodní (24 procent), novou hvězdou je protievropská strana miliardáře Franka Stronacha, která se v průzkumech dostala už přes deset procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video