Kobliha už asi nestačí. Babišovo levné pivo je populismus, míní poslanci

  • 342
Návrh ministra financí Andreje Babiše na snížení daně u sudového točeného piva považují poslanci oslovení serverem iDNES.cz za nesystémový a populistický. „Smysl je jednoznačný: kobliha už nestačí, holt musíme přihodit ještě levné pivo,“ říká například Martin Lank z hnutí Úsvit - Národní koalice. Premiér Bohuslav Sobotka krok označil za marketingový tah.

Premiér na Babišův návrh reagoval na speciálním tiskovém brífinku na Úřadu vlády. „Pokud by se pivo zdaňovalo deseti procenty, pak bychom měli deseti procenty zdanit i nealkoholické nápoje,“ upozornil na fakt, že zatímco nealko nápoje by podléhaly patnáctiprocentní dani, pivo jen desetiprocentní. To je dle něj v rozporu se záměrem omezit spotřebu alkoholu.

Sobotka by proto upřednostnil, aby se DPH snížilo plošně u základních potravin. Za inspiraci označil Slovensko, kde se k tomuto kroku nedávno vláda odhodlala (více o snížení DPH na Slovensku zde). „Jsme každopádně připraveni diskutovat o možnostech snížení DPH,“ uvedl premiér.

„Mě plakát, který srovnává přijetí EET s levnějším pivem, celkem pobavil a jestli to není čistý populismus, pak nevím, co by to mělo být. Slyšel jsem odhady, že zlevnění piva by do státního rozpočtu přineslo ztrátu 3,5 miliardy korun ročně. Jestli si je pan ministr natolik jist, že jeho EET kontrolní hlášení opravdu navýší, budiž,“ reagoval na dotaz iDNES.cz Lank.

Babiš naopak tvrdí, že by stát přišel asi o 160 milionů korun ročně (více zde). „Populismus je od slova lidé a my rádi děláme věci pro lidi,“ kontroval Babiš.

Lank však jeho návrh považuje „hlavně za nehorázné zvýhodňování jedné skupiny podnikatelů“. „Naprosto souhlasím s tím, že pokud chce na něco snižovat DPH, tak na vodu, protože ta je pro všechny a ne jen pro vyznavače piva,“ dodal s tím, že sám ani pivo nepije, takže by měl Babiš přidat i víno.

Reakce národního protidrogového koordinátora

"V případě, že by návrh získal podporu, byl bych nucen zvažovat, zda mohu dále naplňovat roli národního protidrogového koordinátora," reagoval a slova ministra Babiše Jiří Vobořil, národní protidrogový koordinátor.

"Opatření by v praxi vedlo ke zvýšení spotřeby sudového piva," uvedl. To by podle něj vedlo k dalšímu nárůstu konzumace alkoholu. Spotřeba alkoholu je přitom v Česku jedna z nejvyšších v Evropě.

V pití alkoholu dětí a mladistvých v Evropě vedeme. Jako jedno ze základních doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro politiku v oblasti alkoholu je stanoveno zvýšení ceny a pokud možno stanovení minimální ceny za gram alkoholu. Proto vnímám návrh pana ministra jako extrémně rizikový z pohledu veřejného zdraví," napsal národní protidrogový koordinátor.

„Co jsem slyšel, tak to chce dát jako pozměňovací návrh k celnímu zákonu. Já bych to považoval téměř za přílepek, proti kterému tak strašně bojovali. Ale hlavním důvodem je, že to musí stihnout do 1. července, aby to bylo do krajských voleb. Smysl je jednoznačný: kobliha už nestačí, holt musíme přihodit ještě levné pivo,“ míní Lank.

Populismus před volbami, míní šéf ODS Fiala

„Je to populistický nápad, který už je nejspíš součástí nějaké předvolební kampaně, naprosto nesystémové opatření. Nevím, proč zrovna na pivo. A proč takto? Kdyby chtěl ministr financí opravdu snižovat daně, tak podpoří návrh ODS na snížení sazeb DPH na 19 a 14 procent a mělo by to mnohem větší efekt. Byl by to skutečný krok ke snížení daní,“ řekl na dotaz serveru iDNES.cz předseda ODS Petr Fiala.

Vyznavači piva mezi poslanci však návrh vítají. „Myslím si, že pan ministr asi pivo - desítku - nepije, protože jinak by nenavrhoval jen sudové pivo, ale taky tankové pivo, které je lepší. Já s tím jinak nemám problém. Třeba navrhne příští týden zlevnění kořalky, pak třeba nealkoholických nápojů, pak třeba vody. Samozřejmě trošku populistické to je, to každý vidí. Ale proč ne, já pivo piju. Znám spoustu lidí ve vesnických hospodách, kteří pijí desítku, ti určitě budou rádi,“ uvedl smířlivě Milan Urban z koaliční ČSSD.

Na většině oslovených poslanců bylo vidět, že je návrh především pobavil. „Je to takový úsměvný návrh, který souvisí s blížícími se volbami. Podle mě si pan ministr financí uvědomuje, že větší část podnikatelské veřejnosti odmítá EET, tak chtěl zaujmout tímto návrhem. Je to nesystémové. Kladu si otázku, k jakým návrhům ještě přikročí, aby zaujal své voliče a možná i ty, co chodí do těch hospod. Položme si otázku, proč zrovna pivo,“ prohlásil Vladislav Vilímec za ODS.

„Populisté typu Andreje Babiše s oblibou zavádějí zdánlivě líbivé výjimky, které nemají žádný ekonomický ani spotřebitelský význam, ale zvyšují riziko daňových úniků a komplikují účetnictví,“ domnívá se předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Vládě údajně navrhne zavést dvě sazby DPH, 10 a 20procentní a vrátit tak stav věcí před schválením penzijní reformy.

Návrh souvisí s EET, koalici se zákon nedaří protlačit

„Osobně to vítám, ale konstrukce daně z přidané hodnoty by měla mít nějakou stabilitu, takže dělat z ní neustálé výjimky není úplně šťastný nápad. Myslí se to spíš jako reakce na nářky opozice, že to zlikviduje malé drobné hospody. Je to krok vstříc, který asi v tomto smyslu jde správným směrem, ale systémový určitě není. Pro mě je to dobrá zpráva, mám pivo rád. Populismus je to vždycky, protože se říká, že vláda, která zdraží pivo, padne,“ uvedl předseda hospodářského výboru a poslanec za ANO Ivan Pilný.

Dodává, že nad projednáváním návrhu o EET už poslanci strávili 2 460 minut, kdy si vyslechli problémy ve Vrběticích a šest hodin se zabývali změnami programu. „Kdyby to projednávání EET probíhalo regulérně, tak bychom se o tom nemuseli bavit. Zákon je důležitý, ale ne tak, aby paralyzoval chod Sněmovny. Vždycky je potřeba dělat kompromisy,“ řekl iDNES.cz Pilný.

Koalice v pátek protlačila, že se o kontroverzním zákonu o EET bude pevně hlasovat 10. února v 11:00. Opoziční poslanci to mají za nezákonné, ODS dokonce deklarovala, že se v případě přijetí zákona obrátí na Ústavní soud. Právě k projednávání zákona EET se Babišův nový návrh na levnější pivo přímo vztahuje, důvodů však může být víc (komentář najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue