Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Snímek Che Guevary noviny nenadchl. Ital v něm odhalil obraz za miliony

Seriál   13:59
Snímek tmavovlasého muže v baretu s nesmiřitelným výrazem v očích zná kdekdo. Na tričkách ho nosí mladí levicoví intelektuálové i zasněné hispanistky. Jeden z nejslavnějších portrétů světa - revolucionáře Che Guevary - přitom zprvu zapadl. Kubánští editoři ho odmítli a trvalo sedm let, než si našel cestu na veřejnost.

Alberto Korda: Che Guevara | foto: Alberto Korda

SLAVNÉ FOTOGRAFIE

Seriál iDNES.cz nabízí příběhy slavných zpravodajských fotografií, které se staly ikonami, ať už vznikly na válečných bojištích, při různých tragédiích, ve vesmíru nebo "jen" zachycují lidské osudy.

Nebylo mu ani dvaatřicet let, když 5. března 1960 kráčel Ernesto Che Guevara ve funkci kubánského ministra průmyslu v průvodu po bulváru Malecón v Havaně.


Společně s Fidelem Castrem mířil na třiadvacátou ulici, kde o dva roky starší El Comandante poprvé vyslovil památné heslo Patria o Muerte (Vlast, nebo smrt).

Dav lidí se tehdy srotil v metropoli karibského ostrova, aby uctil památku desítek dělníků, vojáků a námořníků, kteří o den dřív zemřeli v havanském přístavu při explozi na nákladní lodi La Coubre.

Fidel Castro a Ernesto Che Guevara v roce 1957

Fidel Castro a Ernesto Che Guevara v roce 1957

Municí naložené plavidlo připlulo na "ostrov svobody" z belgických Antverp a dodnes panují dohady, jestli náklad explodoval kvůli neopatrné manipulaci při vykládání, nebo v tom byla zapletena americká CIA, jak tvrdí zastánci Castrova režimu.

Stejně tak není jisté, kolik lidí tehdy v přístavu přišlo o život. Uvádí se čísla od pětatřiceti až po ta, která o hodně převyšují stovku. Zraněných bylo na dvě stě.

KUBÁNSKÁ REVOLUCE

Se datuje od 26. července 1953, kdy kubánští partyzáni zaútočili na kasárna Moncada v Santiago de Cuba.

Fidel Castro pak skončil ve vězení a dostal 15 let, z nichž si odseděl necelé dva roky. Po amnestii (na oslavu Batistova znovuzvolení prezidentem) Castro odjel do Mexika, založil Hnutí 26. července a připravoval se na návrat na Kubu.

V roce 1956 dorazil zpět na lodi Granma s dalšími 82 muži, cestu do hor přežilo ale jen asi 12 z nich. V Sierra Maestra pak rekrutovali nové bojovníky a připravovali útoky.

V prosinci 1958 Batista pochopil, že je konec. Na Nový rok 1959 odjel ze země a vládu převzalo Hnutí. Castro nejdřív nebyl ani ve vládě, moci se chopil v září 1959 a nastolil komunistický režim s tvrdým postihováním svých politických odpůrců. Neústupný El Comandante - známý svým odporem ke kompromisům - vládl do roku 2006, kdy ho kvůli nemoci v čele země vystřídal mladší bratr Raúl.

Řadu z nich ošetřoval i Che Guevara. V rodné Argentině totiž vystudoval medicínu, pak několik let působil jako doktor v nejchudších oblastech Jižní Ameriky.

Od mládí se orientoval doleva a měl načteného Marxe, Engelse, Lenina i Stalina. Ke komunismu Guevaru přivedla matka, původem ze Španělska, která ho v dětství kvůli jeho těžkému astmatu učila doma.

S Castrem tenkrát v Mexiku

V polovině padesátých let se Guevara v Mexiku seznámil s mladým kubánským právníkem a revolucionářem Fidelem Castrem a záhy se přidal k jeho Hnutí 26. července.

Zprvu jako lékař, později však v partyzánských jednotkách získával stále větší pravomoci a stal se Fidelovou pravou rukou v boji proti režimu kubánského prezidenta Fulgencia Batisty, kterého podporovaly USA.

Castro se po Guevarově boku proměnil v radikálního marxistu. A když kubánská revoluce uspěla a revolučnímu hnutí se začátkem roku 1959 podařilo převzít moc, nastolili na ostrově komunismus.

Ernesto Guevara, jemuž "Che" začali říkat Kubánci, protože toto pro argentinskou španělštinu typické slovo (volně přeloženo "hej ty") často používal, zastával v novém režimu nejdřív post ředitele národní banky a později se stal ministrem průmyslu.

Stále se pohyboval ve Fidelově blízkosti a byl s ním i zmíněného březnového rána v šedesátém roce. Věrným stínem kubánského prezidenta byl v té době i nenápadný vousáč s fotoaparátem v ruce: Alberto Korda.

Ten později vzpomínal, že na pietní akci za mrtvé z La Coubre "nevěděl, kam dřív skočit".

Smutečního průvodu a protiamerické demonstrace se totiž zúčastnily stovky lidí, mezi nimi i několik levicově smyšlejících intelektuálů ze západního světa. Třeba francouzský existencialista Jean-Paul Sartre a jeho partnerka, spisovatelka Simone de Beauvoirová.

Korda pobíhal z místa na místo; fotil průvod v ulicích, truchlící i protestujicí Kubánce, tváře známých i neznámých lidí. V jednu chvíli v hledáčku zaměřil i Che Guevaru a dvakrát stiskl spoušť.

VĚČNÝ REVOLUCIONÁŘ

Slavný Che Guevarův portrét se stal předlohou spousty výtvarníků.

Che Guevara stejně jako Castro nesnesl nesouhlas a byl nepřítelem kompromisu. Nezdráhal se pro svou věc mučit a zabíjet.

Na Kubě získal občanství, z "ostrova svobody" ale odešel v roce 1966 kvůli neshodám s Fidelem Castrem.

V dalších letech se vypravil šířit revoluční myšlenky do afrického Konga a do jihoamerické Bolívie. Úspěchy tam ale neslavil a v roce 1967 ho nechala bolivijská vláda popravit (vojáci ho měli zabít tak, aby to vypadalo jako smrt v boji).

"Při pořizování toho snímku nehrála roli žádná znalost nebo technika," řekl později o fotografii, která se vryje do paměti každému po prvním shlédnutí.

"Byla to vlastně náhoda a velké štěstí," dodal fotograf, podle kterého se tehdy Guevarovi v očích zračila "neústupnost, ale i bolest a vztek".

Korda hned věděl, že se mu podařil unikátní portrét. Vedení redakce jeho deníku Revolución to ale vidělo jinak. Editoři si tehdy pro zvláštní vydání k tragické události i do redakčního archivu vybrali snímky Castra, Sartra a Beauvoirové. Oba dva snímky mladého "El Che" v tmavém baretu Kordovi poslali zpátky.

V následujích sedmi letech Korda snímek sem tam nabídl nějakým novinám, ale spíš ho rozdával jako dárek přátelům, dalším zaníceným komunistům jako byl on sám.

To až italský novinář a nakladatel Giangiacomo Feltrinelli, který v roce 1967 po popravě Che Guevary bolivijskou armádou sháněl jeho snímky, pochopil, jakou sílu má stará fotografie "Hrdinného partyzána" a dokázal ji podle toho i pořádně zpeněžit.

CHTĚL PROSLAVIT "CHE", O PENÍZE NEŠLO

Kubánský fotograf Alberto Korda.

Kubánský fotograf Alberto Korda se narodil v roce 1928. Nejdříve pracoval na železnici.

Odjakživa byl komunistou a velkým příznivcem všech Che Guevarových myšlenek. Jako pravý komunista také všechny své snímky nechával publikovat zadarmo, protože si přál, "aby se povědomí o kubánských revolucionářích rozsévalo po celém světě".

Slavný Che Guevarův portrét se stal předlohou spousty výtvarníků.

Dovolil proto i Feltrinellimu, aby s jeho nejslavnějším snímkem nakládal, jak uzná za vhodné, a těšilo ho, že se z fotky stala ikona, i když z ní finančně nic neměl. Snímek Che Guevary přitom vydělal mnoha podnikatelům miliony.

Jen jednou se Korda ozval a požádal o stažení fotografie slavného El Che. V 80. letech podal žalobu na firmu Smirnoff, která tvář Che Guevary použila na propagaci vodky. "El Che by nikdy nepropagoval alkohol, nezbylo mi, než se soudit," řekl muž, který tehdy získal padesát tisíc dolarů. Alberto Korda později odešel do Francie, kde v roce 2001 zemřel.

Autor:

Padlého rudoarmějce oplakali u Rudolfina. Jenže ho zabili sami Sověti

Tibor Honty: Padl v posledních vteřinách (1945)

Seriál Je to snad nejslavnější fotografie z květnového osvobození Prahy a dlouho se věřilo, že Georgij...

Čas je tři… Jak Roger Bannister zvládl nemožné a změnil tím atletický svět

Roger Bannister

VIDEO Seriál Pokud se pokusíte zaběhnout míli pod čtyři minuty, zemřete. Rozpukne se vám srdce námahou. Překonat...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

Počkej na mě, tati! Kanadský voják Jack Bernard se loučí se svým synem. (1....

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

Italský diktátor Benito Mussolini byl i se svou milenkou Clarou Petacci a...

VIDEO Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Stadion ztichl a on vládl. Messiho svlečený dres provokoval i inspiroval

Já jsem tady pánem. Lionel Messi z Barcelony a jeho ikonická oslava po vítězném...

Seriál Na tváři monokl a ret krvácející tak, jako by právě dobojoval v ringu. Ale v tu chvíli už ho...

Zakrvácený syrský chlapeček neplakal a dojal svět. Pro Asada byl jen „fejk“

Pětiletý Umrán Dakníš se svého času stal symbolem nekončící války v Sýrii....

VIDEO Seriál Na jeho jméno už si dnes vzpomene málokdo, pohled na zakrváceného chlapečka vytaženého z trosek se...

Busbyho děti nastupují. Mnichovská tragédie změnila vedle fotbalu i média

Busbyho děti nastupují do letadla. Jedna z posledních společných fotografiích...

Seriál Ani v jednom z mnoha archivů nenajdete jméno autora, který tenkrát zmáčkl spoušť. Originální...

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Bitva o univerzitu. Policie udeřila na studenty

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

ANO chce odložit korespondenční volbu na dobu po volbách v příštím roce

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  23:49

Přímý přenos Poslanci se přou o zavedení korespondenční volby pro české občany v zahraničí. Sněmovnu opět...

Zavřené školy, letiště i banky. Argentinu zasáhla generální stávka

9. května 2024  22:28

Odbory v Argentině organizují generální stávku. Protestují proti úsporným opatřením a dalším...

Americký voják dezertoval za láskou do Ruska, po pár týdnech skončil ve vazbě

9. května 2024  21:09

Soud v ruském Vladivostoku poslal v úterý do vazby amerického vojáka, který čelí obvinění z...

Ženíšek může být novým ministrem pro vědu, kývlo i širší vedení TOP 09

9. května 2024,  aktualizováno  20:25

Marek Ženíšek má být podle TOP 09 novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Schválilo to širší...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...