Pobořená budova na Sněžce

Pobořená budova na Sněžce | foto: IMGW

Sníh pobořil polskou observatoř na Sněžce

  • 96
Část polské observatoře na Sněžce se pod tíhou sněhu v pondělí zřítila. Zhroutila se terasa vrchního talíře boudy. Nikdo nebyl zraněn. Přístupové cesty z polské strany na nejvyšší českou horu jsou do odvolání uzavřené, budovy na české straně jsou v pořádku.

Minulý čtvrtek musel chatu opustit veškerý personál včetně pracovníků meteostanice a restaurace, protože začaly praskat stěny a podlaha. Polská bouda byla až do odvolání uzavřena. Statik v sobotu rozhodl, že poškození není tak rozsáhlé, aby ji bylo nutné nechat prázdnou.

V neděli proto správci polského parku opět otevřeli řetězovou cestu od Slezského domu a v pondělí se měl znovu rozběhnout běžný provoz. V průběhu dne se však zřítil ochoz nejvýše položeného talíře, a chata proto musela zůstat dál zavřená.

Kolik je nyní na Sněžce sněhu, není kvůli technickým problémům měřicího zařízení zřejmé. Podle meteorologů to bude podobné jako na Labské boudě, kde leží 175 centimetrů sněhu.

"Podle vyjádření polského statika problémy způsobuje silná vrstva ledu, která se během zimy na objektu vytvořila. Bylo velmi málo slunečných dnů a sníh téměř neodtává," uvedla mluvčí Krkonošského národního parku Alena Drahná. Spekulace o zemětřesení nebo sesuvu půdy se podle ní nepotvrdily.

Z Polska se na Sněžku nesmí

Správa parku o zřícení informovala až dnes dopoledne. Podle mluvčí je nyní na místě opět polský statik, který zkoumá stav budovy.

"Kvůli bezpečnosti turistů je až do odvolání uzavřena cesta na Sněžku po řetězech od Slezského domu. Dlážděná Jubilejní cesta se nevyužívá po celou zimu. Z polské strany se tedy turisté v této chvíli na Sněžku nedostanou," upozornila Drahná.

Na přístupových cestách z české strany zatím žádná bezpečnostní opatření zavedena nebyla. Turisté mohou využívat jak trasu z Pomezních Bud přes Jelenku, tak i cestu pod lanovkou.

"Přesto našim turistům výstup na Sněžku zatím nedoporučujeme. Na vrcholu je kvůli mlze špatná viditelnost a fouká silný vítr, který může na poškozené Polské boudě trhat plechy. Pokud už se turisté na Sněžku vypraví, rozhodně by se ve vlastním zájmu neměli k Polské boudě vůbec přibližovat," varovala mluvčí parku.

Práci zastavili i meteorologové

"Horní talíř se zřítil takovým způsobem, že v této chvíli hrozí i zřícení disku středního. Čekáme na vyjádření statiků, kteří by měli navrhnout opatření, jak poškození středního disku zabránit," uvedl pro polský zpravodajský server Gazeta.pl Mieczysław Ostojski ze státního Institutu meteorologie a vodního hospodářství, který v Polské boudě provozuje meteorologickou stanici. Ta je v současné době také mimo provoz.

"Ze Sněžky bereme data z polského pracoviště na Polské boudě a z naší automatické stanice. Ale od Poláků od pondělí nic nechodí. Zatím musíme vystačit ze skromnějšími daty z naší automatické stanice," informoval Zdeněk Mrkvica z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

Polská bouda stojí na místě, kde v roce 1850 krkonošský hospodář a nájemce sousední kaple Friedrich Sommer postavil první Pruskou boudu. Ta po sedmi letech vyhořela, stejně tak jako druhá chata, kterou v roce 1862 zřejmě zapálil blesk.

Teprve třetí Pruská bouda sloužila až do roku 1967, kdy se na jejím místě začala stavět dnešní chata tvořená třemi spojenými objekty připomínajícími létající talíře. Nová Polská bouda s meteorologickou stanicí začala sloužit veřejnosti v roce 1976

,

Video