Exministr průmyslu a obchodu Martin Říman (uprostřed s červenou kravatou) už úmysl odejít z vysoké politiky oznámil.

Exministr průmyslu a obchodu Martin Říman (uprostřed s červenou kravatou) už úmysl odejít z vysoké politiky oznámil. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Sněmovnu opustí řada známých tváří. Matadoři chtějí, rebelové musí

  • 252
Poslance čekají na podzim předčasné volby do Sněmovny. Redakce iDNES.cz oslovila přes čtyři desítky mediálně známých tváří. Většina z nich skončit nechce, někteří ale připouštějí, že už kandidovat nebudou. Například straničtí rebelové v ODS a KDU-ČSL tuší, že nemají šanci se dostat na kandidátní listiny.

Snad největší změna čeká občanské demokraty ve středních Čechách. Kromě Vlastimila Tlustého a Jana Schwippela, kteří míří do Evropského parlamentu, hodlá skončit i Jan Klas nebo Eva Dundáčková.

"V příštích volbách kandidovat nebudu," řekl iDNES.cz Klas. Ve Sněmovně je už osmnáct let. "Když jste tam tak dlouho, to už přemýšlíte, jak si zachovat duševní a tělesné zdraví," tvrdí v nadsázce.

Kandidovat nebude ani jeho kolegyně, která je v poslaneckých lavicích už třetí volební období. "Už dříve jsem říkala ´do třetice a naposledy´. Otevřu si advokátní kancelář," prozradila Dundáčková, která se několikrát odvážila hlasovat proti stranické linii.

Další z rebelů, Alena Páralová, odchod z ODS oznámila v den schválení Lisabonské smlouvy Senátem. V poslaneckém klubu zůstane, ale do nových voleb zřejmě nepůjde. "To bych z ODS nevystupovala," řekla. - on-line rozhovor s Alenou Páralovou čtěte zde

Na otázku, zda by mohla kandidovat například za Svobodné, které od začátku podporuje a jejichž krajskou organizaci v Pardubickém kraji pomáhala založit, odpovídá vyhýbavě: nikdy neříkej nikdy.

Ani liberecký Juraj Raninec neuvažuje o tom, že by v poslancování pokračoval. "Jsem definitivně rozhodnut, že za ODS kandidovat nebudu," řekl. Strana se podle něj příliš odklonila od svého programu.

Podobně mluví i pražský poslanec ODS František Laudát: "V ODS se už o kandidaturu ucházet nebudu." Končí i jihočeský Tom Zajíček. "Nechci už být v parlamentu," řekl bez bližšího vysvětlení.

Kalouskovi lidé se nemusí dostat na kandidátky

Z lidoveckých politiků už dříve připustil možnost odchodu z politického výsluní exministr financí Miroslav Kalousek. Zároveň si ale pohrává s myšlenkou založit novou stranu. Čeká na květnový sjezd a rozhodne se podle toho, zda předseda Jiří Čunek obhájí svou funkci. Pokud ano, odejde. Podobně mluví i Vlasta Parkanová.

A připojil se i šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa. Zda chce pokračovat, záleží podle něj na tom, zda bude Čunek vést stranu. "Pokud zvítězí rudý koutek, je otázka, zda bych vůbec chtěl," řekl iDNES.cz Severa.

Čunek před časem naznačil, že rebelové, kteří nerespektovali stranické usnesení a navzdory vedení podpořili Fischerovu vládu, se nakonec nemusí na kandidátce objevit. "Stalo se to jeho cílem. Jeho představa očištění strany je v jeho očích tou nejvyšší prioritou," myslí si Severa.

Zdroj z KDU-ČSL, který je blízký předsedovi, to potvrzuje: "Kalouskovci jsou mrtví. Kalouskovo křídlo je na odstřel. Šimonovský to už pochopil." Někdejší ministr dopravy Milan Šimonovský složil mandát a zasedl v radě Českého telekomunikačního úřadu. V Sněmovně ho nahradil Jan Husák. - více o Šimonovském zde

Kromě Kalouska a Šimonovského se pod dohodu o vládě podepsali další tři poslanci - Severa, Parkanová a Ladislav Šustr.

Šustr si naopak věří. Tváří se, že se mu nechce, ale prý nemá moc na vybranou. "Všichni mne nutí. Vždy jsem skákal z nevolitelného místa na volitelné," naznačuje, že se možná i letos nechá umluvit.

Už před rokem se prý rozhodl skončit další kalouskovec - Jiří Hanuš. "Je mi 61 pryč, chci se věnovat zahrádce a ne sedět v parlamentu," vysvětluje. Naopak odhodlání ucházet se znovu o voličské hlasy potvrzují Jan Kasal či Jiří Carbol.

Změna čeká i zelené. Olga Zubová se přesunula do nové strany, za kterou zkusí štěstí při volbách do Evropského parlamentu. Do Bruselu kandiduje i Kateřina Jacques a Přemysl Rabas. Zda by šel i do předčasných voleb, poslanec zatím netuší. "Pokud budou za ODS kandidovat takoví extremisté jako paní primátorka Řápková, tak v politice nemám co dělat," řekl chomutovský politik.

Věra Jakubková už dříve řekla, že o další volební období usilovat nebude.

Ještě jednou do toho půjdu

Většina poslanců ale z politiky odejít nehodlá. Namítají sice, že záleží na tom, jak uspějí v primárních volbách, vesměs ale vyjadřují chuť v práci poslance pokračovat.

Týká se to především sociálních demokratů, kterým předseda strany slíbil, že se o svá místa - o která vyslovením nedůvěry přijdou - bát nemusí. Kandidovat znovu tak chce předseda Sněmovny Miroslav Vlček či poslanci František Bublan, Hana Orgoníková, Stanislav Křeček, Vítězslav Jandák, Anna Čurdová, Jan Hamáček či Richard Dolejš.

Poslanec ČSSD za Liberecko Robert Dušek sice kandiduje do Evropského parlamentu, pokud ale neuspěje, má zájem jít i do sněmovních voleb.

Doyen Poslanecké sněmovny Zdeněk Jičínský, který je poslancem od roku 1968, bude doyenem i nadále. "Osobně jsem se po zralé úvaze rozhodl, že pokud mi to bude nabídnuto, nebudu odmítat."

Z občanských demokratů chce pokračovat Jan Vidím, místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová i Marek Benda. "I když by mnozí byli rádi, abych nekandidoval, budu pokračovat," tvrdí poslanec, který prosadil tzv. náhubkový zákon.

Někteří svůj úmysl zůstat obhajují důležitým posláním. "Zabýval jsem se oblastí zdravotnictví, ve které se nám nepodařilo prosadit nic z toho, co jsme slíbili. Proto považuji za svou povinnost v té práci pokračovat," vysvětlil. Těch, co problematice rozumí, prý už tolik není.

Ještě jednou "do toho půjde" komunistická poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová či Václav Exner. Nerozhodnutý je Miroslav Grebeníček, ale i toho kolegové přemlouvají, aby jim znovu pomohl.

Věří si i přeběhlík Petr Wolf, kterému ČSSD nemůže přijít na jméno. "Je otázka, jestli chci," odpověděl na dotaz, zda bude usilovat o post poslance. Tváří se, že nabídek ke kandidatuře má vícero. "Zatím jsem se nerozhodl, zavolejte mi za měsíc," uvedl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video