Když se Kateřina Jacques nedostala do sněmovního výboru pro EU, rozhodla se zkusit štěstí v evropských volbách.

Když se Kateřina Jacques nedostala do sněmovního výboru pro EU, rozhodla se zkusit štěstí v evropských volbách. | foto: Jiří Herman

Sněmovní výbor pro EU funguje dobře. I bez Kateřiny Jacques v čele

  • 189
Sněmovní výbor pro EU nemá od roku 2007 svého předsedu. O křeslo měla v listopadu zájem zelená poslankyně Kateřina Jacques, ve volbě ale neuspěla. Začít evropské předsednictví bez předsedy evropského výboru bude velký průšvih, lamentovala tehdy zklamaná politička. Ve skutečnosti to ale žádný problém není.

Od chvíle, kdy poslanec Ondřej Liška za zelené odešel do vlády, zůstal post předsedy výboru pro evropské záležitosti neobsazen. Zelení, kteří podle povolebních dohod měli na vedení výboru nárok, se dlouho neuměli dohodnout na jeho nástupci.

V listopadu se o prázdné křeslo přihlásila členka výboru Kateřina Jacques. Argumentovala tím, že se blíží české předsednictví, a je tudíž nemyslitelné, aby funkce zůstala neobsazená. Kvůli osobním sporům v klubu zelených jí ale místo uniklo. - čtěte Zelené rebelky znemožnily Jacques vedení výboru pro evropské záležitosti

Jacques tehdy tvrdila, že koalice ještě jednou vše projedná, rebelkám domluví a o předsedovi výboru se bude hlasovat znovu. Zahájit české předsednictví bez předsedy evropského výboru by prý byla velká ostuda, argumentovala.

Bez předsedy to zvládáme, tvrdí členové výboru

Předsednictví je ale nyní v plném proudu, a i když výbor předsedu nemá, pracuje výborně. Alespoň to tvrdí jeden z jeho místopředsedů Petr Krill z ODS. "Fungujeme naprosto normálně. Bez předsedy jsme už od roku 2007. Všechny úkoly plníme, na činnosti výboru není nic, co by skřípalo," řekl iDNES.cz Krill.

Podle něj je výbor schopen v této sestavě pracovat až do konce volebního období. Nevidí totiž reálnou šanci, že by se křeslo předsedy obsadilo. "Je otázka, jestli to vůbec stojí za to," řekl.

Na dotaz, zda z Bruselu ve věci neúplného vedení zazněla nějaká výtka, odpovídá záporně - za celou dobu neslyšel ani jedinou. Výbor vysílá své zástupce na všechna evropská jednání, dobře připraven je i na zasedání parlamentních výborů EU celé Sedmadvacítky, které se uskuteční v Praze.

"Potíže z toho žádné zatím neplynou. Místopředsedů i aktivních členů má výbor dost, takže si práci mezi sebe rozdělíme. Žádné zásadní komplikace nejsou," potvrdila iDNES.cz i další místopředsedkyně výboru Gabriela Kalábková z ČSSD.

"Situace je velmi nešťastná," myslí si naproti tomu Jacques. Podle ní působí zvláštně, když na reprezentativních akcích předseda chybí a výbor je zastoupen jen místopředsedou. "Včera jsme měli v Bruselu významné jednání. Vedla to za nás místopředsedkyně Kalábková, náš protějšek byl přitom zastoupen nejvyšší funkcí," postěžovala si Jacques. "Přináší to obtíže a je to škoda," dodala.

Sama ale už neuvažuje, že by se o místo opět ucházela. "Měla jsem vůli se toho ujmout, ale když není zájem, tak další iniciativu nevyvíjím," řekla.

Namísto toho chce nyní kandidovat v evropských volbách. "Jsem připravena stát se první ženou na kandidátce zelených do Evropského parlamentu," řekla iDNES.cz. V kapse má už dvě nominace z krajů, které ji vyslaly do první trojice kandidátů. Aby své postavení na republikové radě uhájila, potřebuje jich mít celkem pět.

Jacques hledá funkci

Kateřině Jacques uniklo křeslo už v létě, kdy se koaliční strany domluvily na rozšíření počtu místopředsedů Sněmovny. Nová funkce měla připadnout zeleným, záměr ale překazily zelené rebelky, které celou dohodu odmítly. Kvůli rebelkám pak Jacques opustila vedení klubu zelených, aby usmířila napjaté vztahy mezi šesti poslanci. Nakonec se ukázalo, že zbytečně. Poslankyni neprošel ani záměr stanout v čele evropského výboru. Plán jí opět překazily rebelky. Nenaplnily se ani spekulace, podle kterých měla Jacques převzít po odstupující ministryni Džamile Stehlíkové její úřad na ochranu menšin. Nyní Jacques usiluje o post europoslance, ráda by se dostala do první trojice na kandidátce do Evropského parlamentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video