Ivan Langer

Ivan Langer - Praha (1. dubna 2009) | foto: Stanislav Peška, ČTK

Sněmovní komise vyšetří výbušnou Krakatici, detektiv může promluvit

  • 228
Sněmovna posvětila vznik vyšetřovací komise, která se bude zabývat možným prorůstáním organizovaného zločinu a politiky na základě policejního spisu Krakatice. Poslanci také zbavili mlčenlivosti bývalého policistu Karla Tichého, který na kauze pracoval.

Spis Krakatice mapoval například aktivity kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a objevují se v něm i jména některých politiků, včetně ministra vnitra Ivana Langera (ODS).

Komise bude mít dvanáct členů a budou v ní zastoupeny všechny politické strany. Pro její založení hlasovalo 130 poslanců, dva byli proti. Komise má mimo jiné prověřit, kdo a jak se spisem pracoval a proč z něj zmizelo asi šest tisíc stránek. Výsledky své práce by měla sdělit do konce září.

Poslanci kvůli vyšetřování také zbavili mlčenlivosti bývalého policistu Karla Tichého, který na kauze pracoval.

"Myslím, že je to posun k lepšímu, sám jsem to chtěl," reagoval na rozhodnutí poslanců Karel Tichý. Bývalý kriminalista už dříve uvedl, že je kvůli Mrázkovi pod politickým tlakem od doby, kdy se s ním dostal poprvé do kontaktu.

Policista bude nyní moci vypovídat před bezpečnostním výborem Sněmovny, který o jeho zbavení mlčenlivosti ostatní poslance požádal, a zřejmě i před novináři. Jednání výboru by mělo být veřejné. - více o bezpečnostním výboru a Krakatici čtěte zde

Kdo se bojí Krakatice?

Langer před schválením komise poslancům popisoval, co všechno se se slavným spisem dělo. Zejména zdůrazňoval, že vznikl v roce 2000 a do archivu byl uložen v roce 2004, tedy za vlády ČSSD.

V době ukončení měl spis asi 11 700 stran. Když o něj ale v roce 2006 požádala Inspekce ministra vnitra, šest tisíc stran chybělo. Podle Langera je policisté vyskartovali v rozporu se zákonem.

Do spisu se za dobu jeho existence podívalo celkem 54 lidí jak z policie nebo její inspekce, tak i z ministerstva vnitra. Dokument je přitom veden v režimu utajení Důvěrné.

Langer také navrhoval, aby o spisu mohl mluvit nejenom Tichý, ale i řada dalších lidí, a to včetně exministrů vnitra Stanislava Grosse a Františka Bublana. Se slovy "Kdo se bojí Krakatice?" požadoval zbavení mlčenlivosti i pro sebe nebo další vysoce postavené policisty.

"Kdyby pan ministr své návrhy řádně zdůvodnil jako my u pana Tichého, možná by uspěl," řekl iDNES.cz bezpečnostní expert ČSSD Jeroným Tejc. Podle něj Langer zařadil na seznam lidí, kteří by měli o Krakatici mluvit, řadu policistů, kteří jsou s ministrem existenčně svázáni a vypovídali by v jeho prospěch.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video