Sociální demokraté neuspěli s návrhem, aby premiér Nečas informoval Sněmovnu o jednání o platech ve veřejném sektoru.

Sociální demokraté neuspěli s návrhem, aby premiér Nečas informoval Sněmovnu o jednání o platech ve veřejném sektoru. | foto: Dan Materna, MAFRA

Sněmovna žila postaru. Budete nás potřebovat, varoval Sobotka Nečase

  • 120
Kdo čekal, že s jasným volebním výsledkem a vznikem vládní většiny se 118 hlasy se také změní styl jednání Sněmovny, hodně se spletl. Parlament opět přes dvě hodiny blokovaly dohady a obstrukce. "Ještě nás budete potřebovat," upozornil koalici lídr ČSSD Bohuslav Sobotka, když zabránila projednávání bodu souvisejícího s demonstrací 40 tisíc odborářů.

Sobotka tak narážel na to, že vláda má ve svých plánech i několik změn Ústavy, k jejichž prosazení bude potřebovat i hlasy opozice (přímá volba prezidenta, omezení imunity, posílení pravomocí NKÚ).

Levice totiž chtěla jako první bod schůze zařadit informaci předsedy vlády o jednání o platech státních zaměstnanců. Nepochodila. Vládní většina zafungovala a návrhy ČSSD i komunistů odmítla. Levice pak nehlasovala pro program celé schůze Sněmovny, ale ODS, TOP 09 a Věci veřejné si z toho nic moc nedělaly.

"Budu mluvit hodinu, i pět hodin, když neprojdou špatné zákony"

Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř vyzýval opozici, aby se chovala tak, aby se jednání Sněmovny nedostalo "do skluzu". "Já tady budu mluvit hodinu, dvě, čtyři i pět, když to přispěje k tomu, že nebudou přijaty špatné zákony," oponoval Sobotka.

Avizoval tak, že do Sněmovny se může vrátit také obstrukce, kterou ODS úspěšně používala v minulém volebním období, když chtěla zablokovat schvalování zákonů většinou ČSSD, komunistů, přeběhlíků z bývalé pravicové vládní koalice (a případně lidovců).

Co poslanci projednali

Do jednání ve výborech poslali poslanci několik návrhů zákonů.

- z nových elektronických občanek zmizí rodné číslo či rodinný stav (počítá s tím zákon o zákon o základních registrech)

- imunita poslanců a senátorů bude omezena jen na dobu výkonu mandátu (předpokládá to vládní koalicí navržená změna Ústavy)

- vyhoštění nelegálně zaměstnaného cizince uhradí firma, která mu dala práci, k legálnímu přistěhovalectví bude stát kvalifikované cizince pobízet nabídkou "modré karty" (podle vládního návrhu zákona o pobytu cizinců na území České republiky)

"Vládní koalice se chová podle hesla - jen ať si štěkají, karavana jde dál," zkritizoval šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik vládu za to, že odmítla diskusi ve Sněmovně o požadavcích odborů.

Koalice ukázala převahu, opozice neprosadila nic

Opozici se v úterý Sněmovně nedařilo. Vládní koalice jí dala naplno pocítit to, jakou má nad levicí převahu. Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD neprosadil debatu o summitu Evropské unie, který se konal minulý týden.

Komunista Vojtěch Filip nepřesvědčil dostatečný počet poslanců, aby od ministra zdravotnictví Leoše Hegera z TOP 09 chtěla zprávu o hrozbě hromadných výpovědí lékařů kvůli snížení platů.

A jasné je i to, že Sněmovna se nebude do podzimních komunálních voleb zabývat návrhem ČSSD, aby byla Praha jedním volebním obvodem a nebyla rozdělená na sedm částí, jak prosadila ODS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video