Proti přítomnosti Američanů je i řada Iráčanů.

Proti přítomnosti Američanů je i řada Iráčanů. | foto: Profimedia.cz

Sněmovna USA schválila zákon o stažení z Iráku

  • 55
Americká Sněmovna reprezentantů schválila zákon, který stanovuje termín stažení vojsk z Iráku. Bojové jednotky mají zemi opustit do 1. dubna 2008. Prezident Bush už předem oznámil, že normu vetuje.

Zákon ve sněmovně prosadili demokraté poměrem hlasů 218 ku 208. Stahování amerických vojsk z Iráku podle něj musí začít 1. října.

Sněmovna rozhodla jen pár hodin poté, kdy velitel amerických sil v Iráku generál David Petraeus informoval Kongres, že se v zemi objevují známky zlepšení situace a že potřebuje více času ke zjištění účinnosti nedávného posílení vojsk. Konstatoval také, že irácká vláda při zvládání násilí "dělá, co může".

Stažení vojáků obsahuje zákon o mimořádných výdajích, který vyčleňuje finance na válku v Iráku a bojové operace v Afghánistánu. Na jeho znění, které sněmovna a Senát původně přijaly v odlišné verzi, se v pondělí shodla dohodovací komise obou komor. Senát bude o zákonu hlasovat dnes.

Norma poskytuje vládě přes 95 miliard dolarů na financování vojenské přítomnosti v Iráku a Afghánistánu do konce letošního fiskálního roku, tedy do 30. září. Kromě toho uvolňuje 20 miliard dolarů, které Bushova administrativa nepožadovala, na zdravotní péči o vojáky a válečné veterány, na pomoc obětem hurikánu Katrina, úlevu zemědělcům po přírodních katastrofách a další programy.

Sněmovna ovládaná po loňských volbách demokraty v zákonu stanovila, že američtí vojáci mohou zůstat v Iráku i po 1. dubnu 2008, ale jen na omezené nebojové misi zaměřené především na protiteroristické operace, ochranu americké infrastruktury a diplomatů a na výcvik iráckých sil. Prodloužila také dobu na odpočinek vojáků v týlu a zkrátila období jejich nasazení v poli.

Odsun z Iráku by podle zákona měl začít už 1. července, pokud prezident Bush nebude schopen doložit, že irácká vláda pokročila v odzbrojování povstalců, omezování sektářského násilí a směřuje k politickým dohodám například o rozdělování příjmů z ropy či o konání místních voleb. Zákon také krátí pomoc Iráku, pokud Bagdád nebude plnit své závazky směřující k ukončení násilí v zemi.

Bush a většina republikánů varuje, že předčasné stažení vojsk z Iráku uvrhne zemi do ještě většího chaosu a posílí radikální skupiny. Demokraté ovšem tvrdí, že po loňských volbách dostali od Američanů mandát k přivedení vojáků zpátky domů a že je třeba nastolit ve vztahu k Iráku nový kurz.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video