Debaty o trestech pro poslance, kteří „zradí“ mateřskou stranu, rozpoutali svými činy Miloš Melčák (vlevo) a Michal Pohanka.

Debaty o trestech pro poslance, kteří „zradí“ mateřskou stranu, rozpoutali svými činy Miloš Melčák (vlevo) a Michal Pohanka.

Sněmovna smetla ze stolu tresty pro přeběhlíky

  • 339
Zákonodárci, kteří by chtěli v budoucnu následovat poslance Melčáka a Pohanku, mohou být zatím v klidu. Sněmovna zamítla návrh KSČM, který měl umožnit trestat takzvané přeběhlictví poslanců a senátorů. Pro zamítnutí zvedlo už v prvním čtení ruku 83 ze 152 přítomných poslanců.

Diskuse o trestech se poprvé objevila koncem loňského roku poté, kdy - tehdy ještě sociálnědemokratičtí - poslanci Miloš Melčák a Michal Pohanka naznačili, že by mohli podpořit vládu Mirka Topolánka. - více zde

Podle návrhu ústavní změny, kterou představili poslanci KSČM, měl Nejvyšší správní soud připravit o mandát zákonodárce, který by z nízkých pohnutek opustil svou stranu a zpronevěřil se jejímu programu.

Představa levicových poslanců ale ve Sněmovně narazila. Zejména zástupci koalice tvrdili, že je v rozporu s ústavou. Z členů parlamentu by podle nich udělal stranické loutky.

"Návrh je od začátku až do konce bezesmyslný a v hlubokém rozporu s ústavní tradicí pojetí mandátu," citovala ČTK občanského demokrata Marka Bendu.

Ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) podotkl, že "nikomu nemůže být činěna újma pro jeho politické postoje". Návrh prý motivovaly právě činy Melčáka a Pohanky.

To však odmítá komunistický předseda Vojtěch Filip. Podotkl, že KSČM podobnou novelu neúspěšně navrhovala už v roce 1999.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video