Dříve bylo možné popřít otcovství do půl roku, teď se lhůta má změnit na tři roky. Ilustrační snímek.

Dříve bylo možné popřít otcovství do půl roku, teď se lhůta má změnit na tři roky. Ilustrační snímek. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Sněmovna schválila nová pravidla pro popření otcovství

  • 89
Sněmovna přehlasovala senátní veto a schválila změnu pravidel pro popření otcovství. Muži budou moci nově žádat o popření otcovství oproti dosavadním šesti měsícům až do tří let věku dítěte. Novelu musí ještě podepsat prezident.

Novela zákona o rodině poslance ODS Pavla Staňka počítá s tím, že muži na podání návrhu na popření otcovství budou mít tři roky. Návrh ale musí být podán do půl roku od chvíle, kdy nabudou podezření, že otci ve skutečnosti nejsou.

V případě dětí starších tří let by měl popření otcovství navrhovat nejvyšší státní zástupce, pokud by to bylo v zájmu dítěte. Předloha výslovně ukládá nejvyššímu žalobci navrhnout popření otcovství také v případech, "je-li vzhledem ke všem okolnostem zřejmé, že muž považovaný za otce dítěte otcem není".

Výše uvedená pasáž by podle senátních kritiků mohla být v rozporu s úmluvou o právech dítěte, podle níž má být zájem dítěte na prvním místě. Senát proto tuto pasáž doporučil z novely ve shodě s vládními připomínkami vyjmout, Sněmovna to ovšem neakceptovala.

Novela je reakcí na verdikt Ústavního soudu. Ten s platností ke konci loňského roku zrušil do té doby platnou půlroční lhůtu pro popření otcovství, která se počítala od narození dítěte. Šestiměsíční lhůta pro podání takzvané popěrné žaloby poškozovala podle ústavních soudců práva otců. Soud žádal, aby novela lépe odrážela práva všech zúčastněných.

Nová tříletá lhůta pravděpodobně bude platit nejdéle dva roky. Nový občanský zákoník počítá s tím, že otcové dětí narozených v manželství budou mít právo popřít otcovství až do šesti let od narození dítěte.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video