Sněmovna reprezentantů začal diskutovat o Clintonovi

- Teprve podruhé v celé americké historii zahájili v pátek poslanci Sněmovny reprezentantů debatu o možném odvolání hlavy státu, prezidenta Billa Clintona. Diskuse byla zahájena navzdory tomu, že převažující část Američanů nadále odmítá myšlenku odvolání prezidenta i navzdory námitkám demokratických poslanců, že v době vojenských úderů na Irák se jedná o osudu vrchního velitele ozbrojených sil USA.
"Žádný muž či žena, ať stojí jakkoli vysoko, nemůže stát v demokracii nad zákonem," prohlásil předseda právního výboru Henry Hyde, republikán.
Jeho výbor v minulých dnech navrhl znění ústavní žaloby. Podle ní se Bill Clinton dopustil lži pod přísahou, bránil spravedlnosti a zneužil své pravomoci.
Na republikánské poslance, kteří mají ve sněmovně většinu, příliš nezapůsobily argumenty z opačného politického tábora o nevhodném načasování debaty.
"Nedomníváme se, že bychom zde dnes měli sedět, zatímco naši mužové a ženy bojují v zahraničí," uvedl demokratický představitel David Bonior. Na jeho výrok reagoval Hyde poznámkou: "Republikáni naopak věří, že čím rychleji se posuneme dopředu, tím více můžeme ukázat světu, že naše demokracie funguje."
Bílý dům již podle pozorovatelů rezignoval a počítá s možností, že sněmovna schválí nejméně jeden článek obviňující prezidenta z trestných činů. Prezidentovi poradci a obhájci již začali připravovat strategii, která má celý proces zastavit v Senátu.
Prezident Clinton se včera setkal s republikánským poslancem Christopherem Shaysem, který v minulých dnech naznačil, že možná bude jedním z mála republikánů, kteří by se mohli proti odvolání prezidenta postavit.
Po měsících mlčení vystoupila včera na obranu manžela i první dáma Hillary Clintonová. "Většina Američanů souhlasí s tím, jak si prezident vede v úřadě. V tomto předvánočním čase bychom měli v naší zemi uplatnit usmíření," řekla.
Clintonovy šance odvrátit hrozící žalobu Sněmovny reprezentantů a následný soud v Senátu se ale neustále zmenšují. Průzkum agentury AP mezi poslanci sněmovny ukazuje, že dvě stovky jsou pro odvolání, 193 proti a zhruba 30 poslanců zatím váhá. Dvanáct poslanců odmítlo odpovědět. Aby prošel republikánský návrh na odvolání, stačí 218 hlasů z celkového počtu 435 členů.
Zákonodárce Bob Menendez označil snahu republikánů prosadit sesazení prezidenta proti vůli většiny Američanů za komedii. "Varuji své kolegy, sklidíte hořkou úrodu za tuto neférovou, stranickou akci," prohlásil tento demokratický poslanec z New Jersey. Zatím však neuspěly snahy jeho strany, aby sněmovna namísto impeachmentu přijala vůči Clintonovi menší trest, například důtku.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video