Vojáci v rámci cvičení Ebonite Javelin mimo jiné čelili útoku povstalců včetně...

Vojáci v rámci cvičení Ebonite Javelin mimo jiné čelili útoku povstalců včetně ostřelování minomety, při kterém navíc byli těžce zraněni dva vojáci. Ty je po ošetření třeba naložit zpět do vozů. | foto: Radek Hampl, Armáda ČR

Plošné odvody nebudou, shodli se poslanci. Obrana chce posílit zálohy

  • 65
Obnovení povinných plošných odvodů se do branného zákona nedostane. Návrh ministerstva obrany, jak jej v dubnu v novele schválila vláda, narazil u poslanců sněmovního výboru pro obranu. Ministerstvo přišlo s náhradním řešením v podobě dobrovolných odvodů.

Proti plošným odvodům se postavili koaliční i opoziční poslanci. „Určitě vypadnou věci, které se týkají povinných odvodů,“ řekl Antonín Seďa (ČSSD). Podle Ivana Gabala (za KDU-ČSL) by měly být priority jinde. „To znamená v budování a doplňování profesionální armády a doplňování aktivních záloh,“ uvedl. Povinné plošné odvody by byly čistě jen evidencí, upozornil.

Novela branného zákona i s obnovením těchto odvodů, které ovšem neznamenají obnovu základní vojenské služby ani stále platnou všeobecnou brannou povinnost pro lidi od 18 do 60 let věku, je ve Sněmovně před úvodním kolem projednávání. Mělo by se uskutečnit v červenci. 

Ministerstvo obrany ale už podle informací z výboru od plošných odvodů ustoupilo a nově představilo návrh odvodů dobrovolných. Mladí lidé, kteří by k nim šli a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců.

Zatímco Gabalovi se takový plán nyní jeví jako rozumný, Seďa soudí, že nebude funkční. „Máme aktivní zálohy, které jsou dobrovolné, členové chodí každoročně na cvičení. Rozmělňovat tyto aktivní zálohy je zbytečné a nikam to nepovede,“ soudí Seďa.

Nenaplnil by se navíc podle něj původní cíl ministerstva, tedy zjistit, jak je na tom obyvatelstvo zdravotně a s kým by se mohlo v případě ohrožení nebo válečného stavu počítat. Seďa soudí, že armáda by za těmito účely měla dostat možnost vstoupit do existujících databází, u zdravotních pojišťoven to ale naráží na ochranu osobních údajů.

„Když to nazývají dobrovolnými zálohami, myslím, že tu dobrovolné zálohy máme v podobě aktivních záloh, těm je třeba pomáhat, na ty je třeba se zaměřit, ty je třeba vybavit,“ komentovala nové plány ministerstva členka výboru za ODS Jana Černochová. Předem ale řešení neodmítá, postrádá zatím paragrafové znění návrhu.

Další postup je nyní takový, že vládní návrh branného zákona by poslanci měli propustit v prvním čtení do výboru. V něm se buď najde shoda na nějakém celkovém pozměňovacím návrhu, nebo ne.

Postup Černochová kritizovala. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) si nechal ve vládě schválit a do Sněmovny předložil normu, aniž ji předem projednal nejméně s koaličními poslanci, podotkla. Způsob projednávání tak zásadního zákona označila za nedůstojný.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video