Sněmovna přijala zákon o ČT

Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi schválila vládní návrh zákona o České televizi. Poslancům se podařilo odhlasovat zákon dvě minuty před koncem stavu legislativní nouze, který předseda sněmovny Václav Klaus prodloužil do soboty tří hodin ráno. Ještě před půlnocí zákonodárci odvolali Radu ČT a konstatovali, že televize nenaplňuje svým vysíláním zákon. Navíc přijali usnesení, že nebyla a není ohrožena svoboda slova.
Návrh, aby pro nezvládnutí krize v ČT byl odvolán ministr kultury Pavel Dostál, neprošel.

KRIZI V ČT, JEDNÁNÍ POSLANCŮ A VEŘEJNÉ SLYŠENÍ V SENÁTU JSME PODROBNĚ SLEDOVALI ZDE

HODAČ BOJ VZDAL, LIDÉ VYŠLI DO ULIC:
shrnutí nejdůležitějších událostí ze čtvrtka 11. ledna + prohlášení Jiřího Hodače ke své rezignaci

ON-LINE REPORTÁŽ:
Krizi v České televizi ve čtvrtek 11. ledna a demonstrace v různých městech jsme sledovali podrobně ZDE

Podle schválené novely sněmovna převezme dočasně pravomoci Rady ČT, kterou odvolala a zvolí prozatímního ředitele veřejnoprávní televize.

Mareš odvolání rady respektuje, Bobošíková nerezignuje
Páteční rozhodnutí sněmovny odvolat Radu ČT její bývalý předseda Miroslav Mareš respektuje. Hodačova ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková se po schválení usnesení o odvolání zbývajících šesti radních domnívá, že na situaci Hodačova vedení nic nemění. Sama chce ve své funkci setrvat.

Mareš označil diskusi ve sněmovně za zpolitizovanou a konstatoval, že se proti ní jen stěží dalo racionálně argumentovat.

Text usnesení, kterým sněmovna odvolala Radu ČT

Odbory pohrozily
Stávkový výbor televizních odborářů vyzval Věru Valterovou, kterou Hodač pověřil vedením ČT v době své nemoci, aby neprodleně vytvořila podmínky pro okamžitý odchod Jany Bobošíkové, finančního ředitele ČT Jindřicha Beznosky a dalších lidí dosazených do ČT. Vyzval ji, aby po konzultaci s odbory svěřila zajištění vysílání a provoz ČT lidem, kteří svou kompetenci prokázali a z nichž někteří byli odvoláni.

"Nebude-li přistoupeno k plnění těchto požadavků do soboty 12:00, projeví se stávka zaměstnanců ve vysílání obou programů ČT," tlumočil stanovisko stávkového výboru jeho předseda Antonín Dekoj.

"Odvolání Rady ČT považujeme za logické vyústění celého působení této rady," řekl za Krizový výbor ČT Bohumil Klepetko.

ODS navrhuje, aby členy Rady ČT volili všichni
Občanská demokratická strana navrhuje, aby členy Rady ČT volili všichni občané. To se však nelíbí zvláště Čtyřkoliaci, která navrhuje, aby členy vybírala sněmovna, Senát a případně i prezident. Návrh ODS považuje například poslanec Petr Mareš (US) za nenormální cestu. "Je to úmyslný pokus, jak proces řešení krize v ČT zablokovat," prohlásil ve sněmovně, která jedná už deváté hodiny ranní.

Klaus praštil pěstí do stolu
Při projevu Pavla Svobody z Unie svobody (US) bouchl předseda sněmovny Václav Klaus pěstí do stolu poté, co poslanec řekl, že jedna z místopředsedkyň Rady ČT je "pupeční šňůrou spojená s ODS". Jeho vystoupení podle Klause připomnělo dobu, kdy ve sněmovně seděli Republikáni.

Klaus vyzval šéfa US Karla Kühnla, aby se od vystoupení Svobody veřejně distancoval. Kühnl řekl, že se domnívá, že poslanec myslí vlastní hlavou, mluví vlastními ústy a zodpovídá za svá slova.

Klaus: Telekracie vítězí nad demokracií
Návrh zákona o ČT, který předkládá ministr kultury Pavel Dostál, pohrává podle Václava Klause s protiústavností, protože znevýhodňuje neorganizovaného občana. Stojí v něm totiž, že radní budou navrhovat spolky a organizace. "Telekracie vítězí nad demokracií, korporativismus nad liberalismem," řekl.

"Česká republika není společnost korporací a spolků. ODS bude bojovat za společnost, občanskou, kde je zdrojem a suverénem moci občan. Nad občana nemůže být nadřazena jakákoliv organizace." Následoval potlesk.

Dále předseda Poslanecké sněmovny řekl, že návrh zákona preferuje skupiny přímo závislé na televizním vysílání, což nás posouvá na Balkán a k demokracii jugoslávského typu.

Poslanci zahájili jednání o televizním zákona přestávkou
Sněmovna zahájila jednání těsně po deváté hodině. Po projevu ministra kultury Pavla Dostála, který odmítl privatizaci byť jen jednoho kanálu ČT, požádal šéf poslanců za Unii svobody Karel Kühnl o pět minut a šéf sociálnědemokratických poslanců Zdeněk Škromach o 59 minut přestávky.

Těsně před vyhlášením přestávky, která skončila před jedenáctou hodinou, poslanci odmítli návrh Petry Buzkové na zrušení takzvané obecné rozpravy. Při předchozí mimořádné schůzi sněmovny totiž v obecné rozpravě vystupovalo mnoho poslanců bez ohledu na to, že opakují slova, jež už zazněla. Obecná rozprava zabrala  drtivou většinu času jednání.

Mimořádnou schůzi zahajoval Václav Klaus. Za prvních 45 minut jednání rozdal několik ironických poznámek. Když například Jaromír Talíř z KDU-ČSL omlouval kulturní výbor za to, že nedodržel lhůtu pro projednání novely, Václav Klaus poznamenal, že mu to ani nevadí, protože to zřejmě  odpovídá duchu zákona. "Poučil jsem se, že duch zákona je cosi, co je důležitější než litera zákona," řekl.

Bez nového zákona o ČT stávka neskončí
Přijetím nového znění zákona o ČT podmiňují zaměstnaci ČT ukončení svého protestu, který trvá už třetí týden. Nový zákon o ČT mimo jiné zruší nynější Radu ČT a změní způsob volby radních. Někteří poslanci také navrhují, aby zákon dočasně umožnil přenést pravomoce rady přímo na dolní komoru parlamentu.

To by sněmovně umožnilo v krátké době jmenovat prozatímního ředitele ČT, který by ve funkci nahradil Jiřího Hodače. Mezi odpůrce tohoto postupu patří občanští demokraté a komunisté.

Poslanci asi odvolají Radu ČT
I když novela v každém případě mandát nynější rady ukončit, někteří zákonodárci, hlavně z řad čtyřkoaličních stran, chtějí zbylé členy rady odvolat již dnes hlasováním sněmovny.

Čtyřkoalice navrhne volit Radu ČT i v Senátu
Čtyřkoalice zřejmě při projednávání návrhu novely zákona o České televizi vznese dva pozměňovací návrhy týkající se volby Rady ČT. Podle prvního by se na volbě rady podílel vedle sněmovny i Senát, podle druhého by toto právo dostaly obě komory i prezident.

Vicepremiér Pavel Rychetský se obává, že v takovém případě by komory nebyly schopny se shodnout na odvolání rady. Připustil však, že pokud změna umožní přijetí novely, ČSSD na ni pravděpodobně přistoupí.

Proti takové změně se postaví ODS. "Rozmělnění nominace, respektive volby, je současně také rozmělněním odpovědnosti a velkým rizikem do budoucna. Myslím si, že proto by ta volba měla zůstat na Poslanecké sněmovně," míní místopředseda ODS Ivan Langer. Občanští demokraté také prosazují, aby radní mohli navrhovat všichni občané.

Novela pravděpodobně změní způsob výběru členů rady. Podle návrhu zákona, který předložil ministr kultury Pavel Dostál bude návrhy na radní sněmovně předkládat řada organizací, které mají co nejlépe odrážet názory občanské společnosti.

Senát zřejmě neodmítne zabývat se návrhem, jak je v jeho pravomoci. Zákon tím automaticky přijímá a postupuje jej k podpisu prezidentovi.

Redaktoři poslali Bobošíkové zvěda

Senát zahájil své první veřejné slyšení
Horní komora parlamentu po desáté hodině svolala ke krizi v ČT veřejné slyšení, na které bylo pozváno 27 osobností z mediální oblasti. Při veřejném slyšení se bude diskutovat hlavně o způsobu volby a činnosti mediálních rad a o novele zákona o České televizi.

Pozvánku na slyšení dostali zástupci obou znesvářených stran v ČT, tedy zástupce zaměstnanců a nového vedení a Rady ČT včetně jejích dvou bývalých předsedů a dvou bývalých generálních ředitelů ČT Dušana Chmelíčka a Iva Mathého. Pozváni byli také předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Martin Muchka, členové Rady Českého rozhlasu, politolog Jacques Rupnik, syndička Irena Válová, předsedkyně Českého helsinského výboru Hana Havelková či náměstek ministra zahraničí Martin Palouš.

Pozván byl i bývalý ředitel ČT Jiří Hodač. Stále je však v pracovní neschopnosti, a tak se omluvil.

Senátor Václav Fischer soudí, že veřejné slyšení má smysl, i když poslanci ještě nerozhodli, jak bude nový zákon o České televizi vypadat. "Myslím si, že ta debata je velmi zajímává a přínosná. Bylo zajímavé poslechnout si i názor paní Dědečkové, který je, řekl bych, velmi zvláštní," řekl Fischer pro iDNES.

O televizi bude jednat i Výkonná rada ODS
V Hradci Králové se sejde Výkonná rada ODS. Nejdůležitějším bodem jejího jednání bude situace, kterou nastartovala krize v České televizi. Jednání rady začne dnes v 17 hodin a potrvá až do soboty 13. ledna.

Místopředseda ODS Miroslav Macek odhaduje, že se na radě bude hovořit především o tom, co problém České televize nastartoval. "Teď už vůbec nejde o Českou televizi, teď jde o přerozdělení politické moci ve státě," řekl.

Ministr vnitra a poslanec Stanislav Gross telefonuje během jednání sněmovny o mediálním zákonu, 12. ledna 2001

Předseda poslaneckého klubu Vlastimil Tlustý ODS hovoří s místopředsedou sněmovny Ivanem Langerem (ODS), 12. ledna 2001

Šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý diskutuje s předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem, 12. ledna 2001

Poslanec Jiří Vlach z Unie svobody při svém vystoupení, 12. ledna 2001

Ministr kultury Pavel Dostál na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se zabývala novelou zákona o České televizi, 12. ledna 2001

Sněmovní debatu o zákonu o České televizi sledovalo z galerie asi 30 občanů. Jednoho, který své pocity z rozpravy hlasitě vyjadřoval, policisté v civilu vyvedli, 12. ledna 2001

Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a předseda KSČM Miroslav Grebeníček na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny, která se zabývala novelou zákona o České televizi, 12. ledna 2001

Poslanci volí taktiku pro hlasování o novele zákona o ČT. (12. ledna 2001)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video