Do zadních řad se přesunuli poslanci Kočí, Huml a Škárka.

Do zadních řad se přesunuli poslanci Kočí, Huml a Škárka. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Sněmovna přesadila „zlobivé“ poslance, odpadlíci z VV půjdou ke zdi

  • 140
Poslanecká sněmovna rozhodla o přesazení poslanců, kteří odešli z klubu Věcí veřejných. Od odpoledne budou Kristýna Kočí, Stanislav Huml a Jaroslav Škárka sedět v zadních lavicích. Přestěhovali se o polední pauze. "Je to jako v mateřské školce," komentovala to Kočí.

Trojice odpadlíků musela při úterním hlasování o nedůvěře vládě sedět vedle svých bývalých stranických kolegů. Sněmovna o jejich přesunutí do zadních řad rozhodla až ve středu. Změnu zasedacího pořádku navrhly Věci veřejné.

Nové místo v první řadě získá nová předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Karolína Peake. Poslanci se přestěhují během polední pauzy.

"Změna se týká pouze našeho klubu a odráží změny, které se v klubu udály," okomentovala návrh Věcí veřejných Peake. Většina poslanců vyšla návrhu vstříc.

Ve Sněmovně neexistuje hanba

Stanislav Křeček z ČSSD podotkl, že by byl nerad, kdyby zadní řady byly vnímány jako místa pro neoblíbené poslance. Narážel tak na to, že už v minulém volebním období museli "ke zdi" přeběhlíci Michal Pohanka s Milošem Melčákem (opustili ČSSD) nebo Vlastimil Tlustý s Janem Schwippelem (odpadli z ODS). "Já sedím v poslední řadě a jsem v kolektivu velmi oblíbený," vtipkoval Křeček.

Kristýna Kočí novinářům řekla, že nové místo respektuje, Dodala, že pro práci poslance je jedno, zda sedí v první či poslední řadě. "Myslím, že na moji práci to nebude mít nejmenší vliv. Navíc si myslím, že ve Sněmovně neexistuje něco jako hanba nebo špatná řada," podotkla.

Bývalí kolegové se podle Kočí zachovali jako malí. "Je to jako v mateřské školce, kde to opravdu bylo, kdo se s kým ba, kdo se s kým neba, kdo se s kým ka a kdo se s kým neka... přijde mi to trošku úsměvné a nedůstojné Sněmovny řešit takové věci, ale samozřejmě budu sedět, kde mi bylo určeno a dělat svou práci," dodala.

Přiznala, že bez zázemí strany to nyní bude složitější. "Jsem nezařazenou poslankyní a v momentě, kdy to zázemí strany mít nebudu, budu mít tu práci složitější, i ta příprava na dnešní schůzi byla náročnější," poznamenala. Dodala, že osobně ji nejvíce mrzí to, jak se zachovala Lenka Andrýsová, která byla její blízkou kamarádkou. Nevyslechla si její verzi a ani ji prý nezdraví.

Na protest vestoje

Poslanci z Věcí veřejných proti starému zasedacímu pořádku protestovali už v úterý. Vzkázali, že pokud Sněmovna přesazení rebelů neodhlasuje, budou po celé jednání raději stát. Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová však návrh označila za banalitu, pro Sněmovnu není prý důstojné, aby řešila, kde kdo bude sedět.

Stejný názor má i sociální demokrat Jeroným Tejc, podle kterého se Věci veřejné chovají jako malí školáci.

"Musím říct, že mě snaha koalice honem honem přesadit zlobivé poslance pobavila. Je to zajímavý vzkaz veřejnosti, když jako první bod dnešního jednání byla zařazena právě změna zasedacího pořádku, jako by to byla ta nejzásadnější věc, kterou je třeba řešit. Ale myslím že to není hodné Sněmovny," komentoval přesazování Tejc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video