Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta, školský zákon vejde v platnost

  • 298
Sněmovna v úterý i přes výtky prezidenta Miloše Zemana schválila novelu školského zákona. Zeman ji vetoval na začátku května, poslanci ho však 106 hlasy přehlasovali. Prezident vetem vyhověl Svazu měst a obcí, který napadal zejména vysoké finanční nároky na splnění podmínek, které novela stanovuje, zejména pak nárok na umístění v mateřské škole už pro dvouleté děti.

„Poslanecká sněmovna dnes podpořila nárok rodičů na bezplatný přístup jejich dětí do mateřských škol a podpořila myšlenku jednotných přijímacích zkoušek na střední školy. Znamená to usnadnění přístupu ke vzdělávání dětí a výrazné zkvalitnění našeho školského systému,“ uvedl po hlasování Roman Sklenák, předseda Poslaneckého klubu ČSSD. „Je to první krok, jak nastavit fér podmínky,“ komentovala to ministryně školství Kateřina Valachová.

Pro novelu se vyslovila většina poslanců vládní koalice kromě Josefa Novotného z ČSSD, dva poslanci Úsvitu a jeden nezařazený poslanec. Proti naopak byli komunisté, ODS i TOP 09 (jak kdo hlasoval zde). Výsledek hlasování na Twitteru uvítal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

24.května 2016 v 17:42, příspěvek archivován: 24.května 2016 v 20:13

Sněmovna přehlasovala těžko pochopitelné veto prezidenta k novele školského zákona. Modernizace školství tak může pokračovat.

Novela předpokládá zavedení povinné maturity z matematiky za pět let. Měly by se také od příštího roku sjednotit přijímací zkoušky na střední školy. Norma dále zakotvuje nárok na umístění v mateřských školách postupně pro čtyřleté, tříleté a dvouleté děti. Ty nejmladší by ho měly mít od roku 2020. Poslední ročník předškolního vzdělávání má být od září 2017 povinný.

Prezident Miloš Zeman novelu vetoval 4. května. Poukazoval hlavně na velké finanční a administrativní nároky pro města a obce. Zeman v minulosti důrazně kritizoval plány inkluze ve školství. Těchto změn, které začnou platit v září, se však tato novela netýká (více o vetu prezidenta zde).

Prezident se odvolal na doporučující dopis Svazu měst a obcí, který protestoval především proti nároku dvouletých dětí na místo v mateřské škole. „Kdyby byli všichni rodiče rozumní, tak by v tom nebyl žádný problém. Problém je v tom, že někteří rodiče úplně rozumní nejsou a mají přehnaná očekávání. V okamžiku, kdy budou mít na něco ze zákona nárok, tak se obáváme, že část z nich nebude preferovat zájem dítěte, ale spíše svůj zájem. Je třeba si uvědomit, že školka je zařízení vzdělávací, ne hlídací,“ uvedl výkonný ředitel svazu Dan Jiránek (celý rozhovor čtěte zde).

Ministryně školství Kateřina Valachová na to nyní reagovala tvrzením, že čtyřicet tisíc dětí dvouletých už v našich mateřských školách je. „Otázka kapacit je zohledněna tím, že náběh tohoto opatření je určen na rok 2020. V roce 2020 pokud by polovina demografického vývoje dvouletých využila možnosti přístupu do mateřských škol, pak by to vypadalo tak, že už stávající kapacity by byly dostačující vyjma Prahy a Brna,“ řekla poslancům.

Poslanci schválili novelu loni v říjnu. Podobu zákona tehdy kritizoval šéf ODS Petr Fiala. „Proč by měly všechny děti chodit do mateřské školy? Proč to nařídíme? Proč to bude v zákoně? Proč budeme všechny nutit?“ podivoval se šéf ODS, proč by se to mělo týkat povinně všech, když už nyní do mateřských škol devadesát procent dětí chodí,“ uvedl mimo jiné (více o schválení novely Sněmovnou zde).

Senát novelu schválil 20. dubna hlasy 39 z 67 přítomných senátorů. Učinili tak navzdory doporučení svých výborů, aby odmítli uzákonit nárok dvouletých dětí na místa v mateřských školách (více o Schválení senátem zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video