Šéf zelených svou kritikou mnoho potlesku ve Sněmovně nezískal.

Šéf zelených svou kritikou mnoho potlesku ve Sněmovně nezískal. | foto: David Neff, MF DNES

Sněmovna porcovala medvěda, Bursík protestoval

  • 139
Ačkoli je Česko půl roku od voleb bez regulérní vlády, našli si poslanci ve středu čas na tradiční "porcování medvěda". Více než šesti sty pozměňovacími návrhy ukrojí 4 miliardy z rozpočtu pro projekty ze svých regionů. Budování poslaneckých pomníčků ohnivě kritizoval šéf zelených Martin Bursík.

Bursík napadl nesystémovost pozměňovacích návrhů, které slouží jen k zvýšení popularity politiků v regionech. Projekty jsou podle něj dotovány jen na základě osobní známosti s poslancem. Neprůhledný systém by prý měl být zrušen.

Ke kritice se přidal také bývalý předseda lidovců Miroslav Kalousek. Poznamenal, že předloží již jednou neschválenou novelu, podle níž bude dovoleno dávat pouze takové pozměňovací návrhy, které snižují výdaje.

Donedávna ostrý kritik "porcování medvěda", nyní ministr financí Vlastimil Tlustý své výtky zmírnil. Spolu s ministrem práce Nečasem jen upozornil, že Sněmovna by neměla brát financí na splátky státních dluhů, důchodů a plateb zdravotního pojištění za státní zaměstnance.

Právě z těchto zásob totiž vyčlenil čtyři miliardy pro poslanecké pomníčky rozpočtový výbor Sněmovny. Podle Nečase to povede na konci nadcházejícího roku ke zvýšení schodku státního rozpočtu.

Většina z 676 pozměňovacích návrhů, které jednotliví poslanci vznesli v rámci "porcování medvěda", nemá šanci na přijetí. Hlavní část ze čtyř miliard totiž odčerpají projekty samotného rozpočtového výboru.

Mezi nimi je i 20 milionů korun na dostavbu sportovního areálu pro AC Sparta Praha nebo 51 milionů pro sportovní organizaci Orel. Ze státní kasy bude placeno možná i prořezání vzácných lip a kaštanů v na Kunštátsku (milion korun) nebo stavba kryté jízdárny pro jezdecký klub v Semilech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video