Sněmovna odmítla Motejlovu reformu

- Reforma soudnictví, kterou se snažil prosadit ministr spravedlnosti Otakar Motejl, se odkládá. Poslanci totiž včera zamítli novelu trestního řádu, která měla téměř od základu změnit systém trestního procesu.
Návrh byl nejdůležitějším pilířem celé reformy a měly na něj navazovat další nové zákony. Ministr Motejl těsně po hlasování prohlásil, že on už žádný nový návrh vymýšlet nebude. Není dokonce vyloučené, že svou židli nakonec dobrovolně opustí.

"Poslanci mají ještě na této schůzi projednat několik dalších jeho návrhů. Možná ani nebude čekat, jak to dopadne," prohlásil jeden z jeho spolupracovníků.

Co také novela trestního řádu navrhovala

* z řetězce policista - vyšetřovatel - státní zástupce - soudce, druhý článek vypadne; úřady vyšetřování se zruší a jejich agendu si rozdělí policie a především státní zástupci

* zprůhlednění a zrovnoprávnění dokazování: důkazy budou opatřovat a soudu předkládat žalobce i advokát

* zrychlí a zpřesní se protokolace. Vše, co u soudu zazní, se bude nahrávat, soudce se nebude zdržovat diktováním

* pokud se pachatel přizná, bude proces co možná nejdřív a bez zbytečných formálností skončen

Motejl řekl, že ještě musí celou situaci analyzovat. "Teď vím jenom to, že jsem zklamán a roztrpčen. Přístup většiny poslanců byl politický a mechanický, a to nepochopím," řekl.
Pár minut se totiž zdálo, že novela druhé čtení "přežije" a vrátí se pouze k novému projednání do ústavně-právního výboru. Pak ale poslanec Michal Doktor (ODS) hlasování zpochybnil a při novém kole hlasování byl návrh zamítnut.

"Je to lesk a bída nestranického ministra, on při zákulisních jednáních o tom, jak bude který klub hlasovat, stojí za dveřmi," konstatoval Motejlův první náměstek Josef Baxa.
Ministra přitom ve svém projevu několikrát nepřímo podpořil i prezident Václav Havel, který po roce a půl přišel mezi poslance. "Věřím, že nakonec navzdory všem debatám se podaří uskutečnit chystanou velkorysou dalekosáhlou reformu naší justice," řekl.

Zamítnutý trestní řád mimo jiné plánoval zrušení úřadů vyšetřování. Důkazní řízení by se přesunulo téměř výhradně před soudy.

Zákonodárci se ovšem obávají toho, že by soudci a státní zástupci kvantum práce "navíc" nezvládli. Nikdo si zatím netroufá odhadnout, co se bude dít dál. "Nedovedu říct, co to odmítnutí způsobí. Možná poslanci mají speciální důvod a já tomu nerozumím," uvedl soudce Ústavního soudu Vojtěch Cepl.

Předsedkyně Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová doufá, že Motejl si prohru nebude brát osobně a přece jen se pokusí vypracovat nový návrh.

"Znamená to konec nějakých snah o reformu a zakonzervování současného katastrofálního stavu a není mi jasné, kdo s tím bude teď schopen pohnout," míní advokát Václav Vlk.

Ta část poslanců, která hlasovala pro zamítnutí návrhu (celý klub ODS, KSČM a část Unie Svobody), tvrdí, že reforma soudnictví ohrožena není. "Myslím, že to je zastavení jenom jedné její části a ten zbytek může probíhat i nadále. Schválený je nový občanský soudní řád, máme před sebou občanský a obchodní zákoník, u kterých zřejmě nehrozí zamítnutí. Osobně to tedy nevnímám jako prohru ministra Motejla a jeho reformy.

Je to dílčí neúspěch a já doufám, že se v dohledné době do sněmovny vrátí skutečná novelizace trestního řádu a potom i celá rekodifikace celého trestního práva," uvedl místopředseda ODS a stínový minisr vnitra Ivan Langer.

Poté, co Motejl prohlásil, že on už nic přepracovávat nebude, není jasné, kdo a kdy nový návrh předloží. "Pokud vím, tak i když všichni shodně tvrdí, že stávající stav je neúnosný, nikdo v kapse žádný alternativní nebo pro poslance přijatelnější návrh nemá," konstatoval náměstek Baxa. Podle jeho názoru Motejla nejvíc rozčílil způsob, jak poslanci novelu smetli ze stolu: v prvním hlasování totiž ještě ministr uspěl - návrh o jeden hlas prošel. Poté nastal ve sněmovně rozruch a šéfové poslaneckých klubů začali shánět výpisy z hlasovacího zařízení. Zhruba čtvrt hodiny poté poslanec za ODS Michal Doktor zpochybnil hlasování, protože údajně hlasoval jinak než bylo uvedeno na výpisu.

Hlasování se tedy opakovalo, tentokrát s opačným výsledkem. "To byla klasika, poslanci dohlasovali a když se začal projednávat další bod, rozutekli se. Když se pak hlasovalo znovu, zdaleka ne všichni se stihli vrátit," tvrdí Baxa.

Kromě trestního řádu, začali poslanci projednávat návrh novely ústavy, který se týká soudnictví a rovněž ji překládá ministr Motejl. Jestli návrh poslanci pustí do dalšího čtení, nebo jej také zamítnou, se rozhodne dnes.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video