Ilustrační snímek

Screeningové vyšetření by mělo absolvovat co nejvíc lidí, je to dobrá prevence. Ilustr. foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Poplatky u lékaře ještě odolaly. Proti návrhu zrušit je byla i ČSSD

  • 243
Na zrušení poplatku u lékaře si pacienti ještě počkají. Většina Sněmovny odmítla návrh komunistů, aby byly všechny poplatky u lékaře zrušeny okamžitě. Pro návrh KSČM v rámci novely zákona o veřejném zdravotním pojištění hlasovalo jen 33 poslanců ze 169 přítomných, proti bylo 128, i z ČSSD, která poplatky dlouhodobě kritizuje.

Spolu s komunisty hlasoval jediný sociální demokrat Antonín Seďa (na to, jak hlasovali jednotliví poslanci, se můžete podívat zde). Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL chce zrušit placení třiceti korun u lékaře a za recept až od příštího roku.

S návrhem komunistů vyslovil zásadní nesouhlas ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD. Původní vládní návrh zákona je totiž úplně o něčem jiném - o přeshraniční zdravotní péči. "Takový krok lze navíc učinit až po řádném projednání se všemi subjekty a s vyhodnocením dopadu na rozpočty," odmítl okamžité zrušení všech zdravotních poplatků Němeček.

Návrh kritizoval také exministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. "Rušení poplatků je čistě politický krok založený na názoru, že spoluúčast je špatná," řekl Heger. Výběr poplatků u lékaře snížil podle Hegera počet ambulantních výkonů o deset procent. Řekl, že Ústavní soud poplatky jako formu spoluúčasti pacientů uznal. Bohuslav Svoboda z ODS kritizoval to, že návrh na zrušení poplatků ani neprojednal zdravotní výbor.

"K omezení návštěv u lékaře došlo jen dočasně. Většina pacientů nechodí k lékaři jen z plezíru," zpochybnila poslankyně za KSČM Soňa Marková to, že poplatky regulují to, v jaké míře chodí lidé k lékaři. "Není důvod prodlužovat tuto agónii," apelovala na okamžité zrušení všech poplatků.

Od ledna se neplatí za den v nemocnici. Ústavní soud vyhověl stížnosti na stokorunovou výši poplatku a bývalé vládě Jiřího Rusnoka se nepodařilo vrátit ho alespoň v původní výši 60 korun, jak byl zaveden za vlády Mirka Topolánka, když to prosadil tehdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Nová koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL se dohodla, že od roku 2015 zůstane zachován jen devadesátikorunový poplatek na pohotovosti a že skončí i placení třiceti korun u lékaře a za recept.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video