Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek)

Poslanci ve Sněmovně (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sněmovna nejednala, poslance dohnalo pozměňování reforem

  • 10
Poslanci se chytili s nadsázkou řečeno do vlastní pasti. Sociální reformu měnili tak překotně, že jim nakonec hrozilo nedodržení lhůt při jejím projednávání. Museli si proto naordinovat nucenou jednodenní pauzu. Ve středu tak zůstaly sněmovní lavice prázdné.

První zádrhel nastal, když se podle poslanců zdrželo ministerstvo práce a sociálních věcí a zkraje týdne nedodalo některé podklady k reformě do sociálního výboru.

Druhým zádrhelem pak bylo to, že sociální výbor projednával kvůli změnám reformy zákony z pera ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka o pět dnů později, než to měl původně v plánu.

Obě komplikace pak vygradovaly v úterý večer k přerušení schůze a poslanci proto ve středu, přestože to měli původně v plánu, nemuseli do lavic.

Nezasedli kvůli lhůtě

Poslanci ve středu nejednali kvůli dodržení lhůty mezi rozdáním usnesení výboru a projednáním návrhu na plénu. Podle jednacího řádu musí mezi tím uplynout nejméně 24 hodin. "Předseda sněmovny zajistí vytištění usnesení výboru, popřípadě oponentní zprávy k návrhu zákona a doručí je všem poslancům nejméně 24 hodin před zahájením druhého čtení návrhu zákona," stojí v jednacím řádu dolní komory parlamentu.

Schůzi přerušila předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová kvůli jednacímu řádu. Ten říká, že mezi projednáním zákona ve výboru a ve Sněmovně musí uplynout nejméně 24 hodin.

Jednodenní stopku ale někteří poslanci kritizují. Paradoxně i předseda sociálního výboru Martin Vacek (VV). "Nechápu, proč jednání Sněmovny ve středu není, kdybychom ráno začali projednávat materiály vrácené Senátem, odpoledne bychom mohli pracovat na materiálech sociální reformy," podivuje se Vacek. "Vnímám vážnost sociální a důchodové reformy a v tu chvíli cítím, že by mělo jít všechno stranou," dodává.

Smetla nás smršť změn, míní opozice

Poslanci sociálního výboru ale tvrdí, že kvůli nim odklad nenastal. Prý je dohnala smršť pozměňovacích návrhů k reformě. "Schůze byla odložena proto, aby ministerstvo práce a sociálních věcí rozeslalo všem členům výboru sumář všech pozměňovacích návrhů. Chtěli jsme si udělat jasno v kvantu nových materiálů, které se upravovaly ze dne na den a my je dostávali pozdě," řekla iDNES.cz poslankyně Dana Váhalová z ČSSD.

A kvůli neustálému pozměňování a lhůtám bylo na úterním jednání výboru dusno. Opoziční poslanci z něj na protest odešli a v rozpacích zůstala i část těch koaličních. "Zjistili jsme, že opoziční poslanci nemají materiál vůbec a ani mnozí koaliční partneři nebyli spokojeni s tím, jak byl zapracován," popsal Vacek.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek odmítá, že by se jednání zadrhlo na materiálech jeho resortu. "To je nesmysl, ministerstvo naopak pomáhalo poslancům s legislativní čistotou jejich pozměňovacích návrhů, což považuji za vstřícný přístup," sdělil.

Poslanci měnili program, Němcová přijala velvyslance

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová zase nespokojeným poslancům vzkázala, že jakékoliv přesouvání jednání na středu nebude riskovat.

"Racionální bylo spočítat všechny lhůty, které běží tak, aby Sněmovna rozhodovala v souladu s jednacím řádem, než používat krkolomného výkladu jednacího řádu a riskovat tím stížnost u Ústavního soudu. To odmítám," řekla iDNES.cz Němcová. Náhlá změna jí mírně zamíchala s vlastním programem.

"Teď jsem tu měla zástupce sociálního výboru, pak tu budu mít jednoho pana velvyslance, jehož schůzku jsme stihli přeložit ještě na dnešek. Vyřizuji mraky korespondence, kterou bych jinak dělala v noci," popsala ve středu odpoledne předsedkyně Sněmovny.

Ostatní poslanci tvrdí, že jejich režim byl stejný jako v jiný den, který tráví ve svém úřadu. Dana Váhalová si plnila povinnosti ve sněmovním výboru pro evropské záležitosti. "Teď zrovna píši dva materiály na zítřejší zasedání Sněmovny," popsala vlastní odpolední program. Martin Vacek pracoval na agendě, která se mu postupně hromadí na stole. "Když se objeví volný den, je okamžitě pracovní," dodal poslanec VV.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue