Miloslav Vlček chce schůzi přerušit nejspíš do 15. února. Ilustrační foto

Miloslav Vlček chce schůzi přerušit nejspíš do 15. února. Ilustrační foto | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Sněmovna nebude za týden jednat o Lisabonu, Vlček schůzi přeruší

  • 6
Sněmovna nebude příští úterý na mimořádné schůzi rozhodovat o Lisabonské smlouvě. Šéf Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) chce schůzi, na které se měli zákonodárci k Lisabonu vrátit, znovu přerušit, nejspíš do 15. února. Sněmovní výbory totiž nedodaly svá usnesení.

Dolní komora začala o Lisabonské smlouvě jednat loni 9. prosince na mimořádné schůzi. Poslanci se shodli na přerušení tohoto zasedání právě do úterý 3. února. Do té doby se měly k dokumentu vyjádřit příslušné sněmovní výbory, ty to ale v dané lhůtě nestihly. - o přerušení jednání Sněmovny čtěte zde

Vlček svůj záměr schůzi opět přerušit zdůvodnil právě tím, že zatím stanoviska výborů nepadla. Zahraniční výbor projednávání Lisabonu přerušil už dvakrát, stejně tak jednání přerušil ústavně-právní výbor a výbor evropský. Vrátit by se k němu měly právě 15. února. - čtěte Česko zřejmě ratifikaci Lisabonu během předsednictví nestihne

Mimořádná schůze k Lisabonu měla po téměř dvou měsících pokračovat 3. února. "Hned ji přeruším, a to do 15. února. Výbory nijak nerozhodly. Jednání ale nelze oddalovat do nekonečna, zvláště v době českého předsednictví EU," řekl Vlček.

Předseda Sněmovny zatím ještě neví, zda při schůzi proběhne k tématu alespoň poslanecká rozprava, či zda schůzi přeruší okamžitě, kdy ji zahájí. O tom se ještě poradí s místopředsedy Sněmovny.

O Lisabonu zřejmě až po volbách

Opoziční ČSSD ratifikaci smlouvy podporuje. Po jejím brzkém přijetí volají i vládní lidovci a zelení. Občanští demokraté se ale k dokumentu staví vlažně - část ODS se smlouvou nesouhlasí, strana si navíc na listopadovém kongresu odhlasovala, aby dříve než Lisabonskou smlouvu schválila Sněmovna smlouvy s USA o radarové základně.

Na to ale není ochotna kývnout ČSSD. "To nepřichází v úvahu," řekl dnes rezolutně Vlček bez bližšího vysvětlování. ODS přitom nabízí, že Lisabonskou smlouvu podpoří, když jí ČSSD pomůže schválit radar.

Vlček dnes naznačil, že Lisabonská smlouva zřejmě zůstane u ledu ještě několik měsíců. Podle něj bude ODS hlasování stále oddalovat, navíc i kvůli tomu, že by jejím schválením dodala před evropskými volbami argumenty své nové konkurenci - straně Svobodných, která ratifikaci dokumentu odmítá. Vlček si proto myslí, že se smlouva dostane na pořad jednání nejdříve po volbách do Evropského parlamentu, které proběhnou 5. a 6. června, řekl iDNES.cz.

I jiní politici tvrdí, že kvůli průtahům se ratifikace smlouvy do konce českého předsednictví nestihne. ODS požaduje spolu s Lisabonskou smlouvou i novely jednacích řádů obou komor, jejich schválení ale může trvat až půl roku či déle.

Podle Vlčka už jsou z průtahů nervozní i politici v Evropě. Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se už minulý týden Miloslava Vlčka na setkání ptal, zda Sněmovna smlouvu 3. února schválí. V pátek navíc přijedou do Prahy i předsedové francouzského a švédského parlamentu - jedním z témat setkání bude i debata na toto téma. "Nemohu s tím nic dělat. Rád bych, ale nemohu ta jednání uspíšit," vysvětloval dnes Vlček, proč Sněmovna jednání opět odloží.

K největším odpůrcům Lisabonské smlouvy patří prezident Václav Klaus. Podle něj by připravila Česko o část suverenity. Prezidentův tajemník Ladislav Jakl před časem uvedl, že Klausovi doporučí, aby se obrátil na Ústavní soud. Ústavní soudci části smlouvy už posuzovali. Podle nich nejsou v rozporu s českým ústavním pořádkem. Také někteří senátoři ODS mají v úmyslu znovu jít se smlouvou k Ústavnímu soudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video