Sněmovna lordů ukončila projednávání případu Augusta Pinocheta

- Sněmovna lordů britského parlamentu dnes ukončila projednávání případu bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta. Lord Slynn, který pětičlennému výboru soudců předsedal, uvedl, že verdikt bude oznámen Sněmovně v patřičnou dobu.
Sněmovna lordů britského parlamentu dnes ukončila projednávání případu bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta, jehož zatčení vyvolalo rozporuplné reakce a zamotalo hlavu renomovaným právníkům. Lord Slynn, který pětičlennému výboru soudců předsedal, uvedl, že verdikt bude oznámen Sněmovně v patřičnou dobu.
Generál Pinochet (82) byl na žádost Španělska zatčen v polovině října v londýnské nemocnici, kde se zotavoval z operace zad. Kontroverzní krok britských úřadů vyvolal bouři protestů v Chile, které obvinilo britskou vládu, že ohrožuje křehkou demokracii v zemi.
Generálovi obhájci tvrdí, že Pinochet je jako bývalá hlava státu chráněn diplomatickou imunitou. Tento argument uznal koncem října i londýnský Nejvyšší soud, který rozhodl, že zatčení Pinocheta je protizákonné.
Už tak složitý případ však soud ještě víc zkomplikoval tím, že Pinocheta sice osvobodil, současně však nařídil, že musí být pod policejním dohledem, dokud Sněmovna lordů jako nejvyšší odvolací soud neprojedná odvolání obžaloby. Ta se v uplynulých šesti dnech snažila lordům dokázat, že Pinochet nemůže být chráněn imunitou, protože se dopustil zločinů proti lidskosti.
Britský právník Alun Jones, který se jménem španělských úřadů odvolal proti rozsudku Nejvyššího soudu, obvinil Pinocheta z "mučení, únosů, vražd" a ze zločinů proti "rasovým, politickým a náboženským skupinám". Podobně argumentovaly i organizace pro lidská práva, které se zasazují o potrestání generála, jenž v roce 1973 svrhl marxistickou vládu Salvadora Allenda.
Obhájce Pinocheta Clive Nicholls však soudce upozornil, že bude-li princip imunity pro bývalé hlavy státu odstraněn, nemůže stát nic v cestě tomu, aby byl například bývalý americký prezident George Bush po příjezdu do Británie zatčen za bombardování Iráku. Stejně tak by mohla putovat do vězení někdejší britská premiérka Margaret Thatcherová za údajné případy mučení v Severním Irsku počátkem sedmdesátých let.
Španělský soudce Baltasar Garzón, který britské úřady o vydání Pinocheta požádal, obviňuje bývalého diktátora a doživotního senátora z vraždy nebo zmizení více než 3000 lidí.
Případ Pinocheta budil velkou pozornost ve světě, o generálovo vydání požádaly kromě Španělska i další země. I před samou Sněmovnou lordů se denně konaly demonstrace jeho odpůrců.
Koncem minulého týdne se ke svému zatčení vyjádřil i sám Pinochet, který obvinil Británii, že jej zradila. Ve svém prohlášení Pinochet rovněž uvedl, že je klidný, pokud jde o minulost.
Podle odborníků potrvá Sněmovně několik dní až týdnů, než vynese svůj rozsudek nad generálem. Jestliže lordi rozhodnou ve prospěch Pinocheta, může být Pinochet okamžitě propuštěn na svobodu. V hrabství Oxfordshire nedaleko Londýna na něj čeká vojenské letadlo, aby jej přepravilo zpět do Chile.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video