Jak si vedou poslanci, které do sněmovny poslaly preferenční hlasy z nevolitelných míst kandidátek jednotlivých stran?

Jak si vedou poslanci, které do sněmovny poslaly preferenční hlasy z nevolitelných míst kandidátek jednotlivých stran? | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sněmovna je neefektivní, lze se ale prosadit, míní vykroužkovaní nováčci

  • 10
Občané je v loňských volbách poslali preferenčními hlasy z nevolitelných míst stranických kandidátek do Poslanecké sněmovny. Po více než ročním působení ve vysoké politice si stěžují hlavně na neefektivnost práce ve Sněmovně. Pokud se chce člověk prosadit, musí podle nich dát najevo své odhodlání a tvrdě bojovat.

Nikdo z nich před volbami nečekal, že se dostane do Poslanecké sněmovny. Měli svá povolání a ze dne na den se museli rozhodnout, jak se k takové výzvě postaví. Ne každý je rozený politik, někteří z nich si ale dokázali prosadit svůj názor a zasadili se o přijetí důležitých zákonů.

Poměrně velkou část poslaneckých skokanů tvoří lékaři. Ti se v převážné většině rozhodli ponechat si k poslaneckému mandátu i svou původní profesi. Poslankyně TOP 09 za Ústecký kraj Patricie Kotalíková pracuje také jako primářka dětského oddělení nemocnice v Kadani.

"Mám skvělé zázemí doma i v nemocnici. Bez mého úžasného manžela, který zůstal na mateřské dovolené, bych to ale nezvládla," uvedla. Přitom se může chlubit ještě 98procentní docházkou na poslaneckých jednáních, za první rok ve Sněmovně hlasovala nejvícekrát ze všech zákonodárců.

Fenomén kroužkování

Velkou zásluhu na katapultu kandidátů z posledních či nevolitelných míst kandidátek jednotlivých stran do Sněmovny mají organizace Vyměňte politiky a Defenestrace 2010, které vyzývali voliče, aby zakroužkovali poslední čtyři kandidáty z volebního lístku velkých stran. Nováčků se tak ve Sněmovně ocitla skoro polovina

Ve Sněmovně jde všechno pomalu

Otevřeně ale přiznává, že jí politika přijde neefektivní. "I když chce člověk prosadit sebelepší věc, je to běh na dlouhou trať," říká. Přestože tvrdí, že žádné iluze neměla, je na ní znát, že ji velké časové prodlevy mezi návrhy a schválením zákonů trochu zklamaly.

Překvapení z neefektivnosti chodu Sněmovny neskrýval ani Radim Jirout z ODS. "Sněmovna funguje úplně jinak než korporátní svět, na který jsem zvyklý," prohlásil nynější ředitel Šumperské provozní vodohospodářské společnosti. "Ve firmě můžete tým lidí sestavit tak, aby dohromady dobře fungoval. Ve Sněmovně musíte pracovat s těmi, kteří byli zvoleni na 4 roky. Zkušenost z Poslanecké sněmovny ale vnímá jako cennou.

Martin Gregora z TOP 09 přiznal, že si raději svůj lékařský úvazek zkrátil na minimum. Ve vysoké politice si snaží najít svou cestičku a věnuje se zákonům souvisejícím se zdravotnictvím. "Díky mým zkušenostem se mi spolu s kolegy podařilo prosadit naše připomínky a návrhy ke většině zákonů souvisejících se zdravotnictvím," uvedl Gregora. Entuziasmus mu určitě nechybí.

Občanskodemokratický poslanec Jaroslav Martinů vnímá sám sebe jako pevný článek tábora politiků. Nelíbí se mu ale, jak spolu poslanci ve Sněmovně komunikují. "Mám zkušenosti jako starosta Poličky. Tam se všechno řešilo věcně a prakticky. Ve Sněmovně nikdo nikoho neposlouchá, na všechno se jde moc ideologicky," posteskl si nad přílišnou stranickou vyhraněností poslanců.

Na odvážné projevy ve Sněmovně se necítím

Martinů působí v zemědělském výboru. Je rád, že díky tomu pomohl zemědělcům domluvit návštěvy u ministra či jim jinak poradil. Na odvážné projevy mezi straníky ani na půdě parlamentu se ale příliš necítí.

"Já si s poslanci raději pohovořím v soukromí a říkám jim, jak to funguje u nás v Poličce, a co by se dalo aplikovat na celostátní politiku," prozradil. 

"Domnívala jsem se, že spousta věcí by mohla jít rychleji, a myslím si to pořád," říká rozhodně jedna z nejaktivnějších poslankyň za ODS Lenka Kohoutová. Podle ní mohou nováčci v politice něčeho dosáhnout, ale musí si jít tvrdě za svým cílem a "starousedlíkům" dokázat, že mají zkušenosti a za své názory jste ochotni bojovat.

Společně s poslancem TOP 09 Janem Farským se shodne na tom, že nováčky v politice nejvíce odrazuje skutečnost, že vstupem do vysoké politiky se pro ostatní lidi automaticky stávají zlodějem, korupčníkem a flákačem.

Výhrůžky a nadávky na ulici jsem nečekala

"Čekala jsem, že budu čelit výpadům od konkurentů. Na výhružné maily a nadávky na ulici jsem ale připravena nebyla," popisuje Kohoutová reakci občanů na její spoluautorství zákona o zaměstnanosti.

Jan Farský ve Sněmovně mnoho času kvůli úrazu nestrávil. Přesto se mu podařilo vybudovat server, který by měl zprůhlednit a v konečném důsledku i zlevnit malé zakázky do dvou milionů korun, podílel se na zrušení losování v soutěži o veřejné zakázky. Za největší úspěch považuje prosazení loterijního zákona. Rovněž ale upozorňuje na ztrátu společenské prestiže po usednutí do poslanecké lavice.

"Bojím se, aby se tím nenechali slušní lidé odradit a do politiky nevstupovali jen lidé s hroší kůží, kterým jde především o vlastní prospěch. Sám si kolikrát říkám, jestli mi to za to stojí," prohlásil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video