Sněmovna dala šanci změně hranic krajů

Brno, Jihlava - Obyvatelé 44 obcí z kraje Vysočina, které usilují o přičlenění k Jihomoravskému kraji, mají větší naději, že se do něj dostanou. Poslanci totiž propustili do druhého čtení návrh zákona, který takovou možnost zmíněným obcím dává. Neznamená to ale, že je schválení zákona jisté.

Zákonodárci sice poslali zákon do druhého čtení, ale zároveň neschválili zkrácení doby o jeho projednávání ve výborech. To prakticky znamená, že může ve výborech zůstat šedesát dnů a až po této lhůtě se o něm bude jednat znovu.

Po dvaadvacátém květnu se však schůze v Poslanecké sněmovně neplánuje a tak by musel být zákon projednáván na mimořádném zasedání, jehož vyhlášení je však vždy podmíněno mimořádnými okolnostmi.

Obce, kterých se zákon týká se tak obávají, že se mimořádná schůze Sněmovny konat nebude a vše se bude řešit až po volbách. Po nich přitom může dojít ke změně zastoupení politických reprezentací v Parlamentu a může se změnit i názor na zákon.

A toho se obce, které o přičlenění k jihomoravskému kraji usilují, obávají. "Tím, že poslanci neschválili zkrácené jednání o zákonu ve výborech, naznačili, že už se záležitostí před volbami nechtějí zabývat. To, že jej poslali do druhého čtení je tak sice chvályhodné, ale alibistické," uvedl místostarosta Velké Bíteše Dalibor Kolář, jedné ze zmíněných 44 obcí.

Hejtmana jihomoravského kraje Stanislav Juránek je optimističtější, neboť doufá, že mimořádná schůze v květnu bude. "Pořád ještě věříme, že se to může stihnout," řekl hejtman Juránek.

Reakce zástupců obou krajů na jednání o zákoně jsou přitom rozdílné. Miloš Vystrčil, zástupce hejtmana kraje Vysočina přivítal to, že sněmovna nezkrátila lhůtu na projednání zákona a doufá, že se do voleb projednat nestihne.

"To bude dobře. Bude víc času celou záležitost posoudit a bude také více jasné, jak kraje fungují. třeba se změní do té doby nejen názory zákonodárců, ale i obcí, které teď mermomocí o přičlenění k Jihomoravskému kraji usilují," řekl Vystrčil.

Nepřímo tak podpořil názor sociálnědemokratického poslance a ministra dopravy Jaromíra Schlinga, který jako kandidát kraje Vysočina pro zákon nehlasoval. "Jsem přesvědčen, že nemá smysl podobné změny dělat před ukončením reformy veřejné správy," obhajoval své přesvědčení Schling.

Schlingův stranický kolega z jižní Moravy Zdeněk Koudelka, však zastává opačný názor. Debata o změně hranic je potřebná a to ihned. "Kdy se mají měnit hranice krajů, když ne teď, předtím, než bude stanoveno nové rozdělení státní správy mezi takzvané obce s rozšířenou působnosti," prohlásil při jednání v poslanecké sněmovně.

Jak projednávání zákona dopadne, je tak stále nejasné. Obce, které usilují o přiřazení k jihomoravskému kraji, se však nechtějí nechat odradit. "Budeme o přičlenění k jižní Moravě usilovat, i kdyby se zákon do voleb nyní neschválil," dodal Kolář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video