Sněmovna dala padělky dětem

  • 102
Padělky, které inspektoři zabaví na tržištích, asi nebudou končit v plamenech. Vládní návrh zákona, podle něhož půjde toto oblečení neziskovým organizacím, prošel sněmovnou. Změnu žádaly hlavně dětské domovy. Teď návrh posoudí Senát a prezident.

Česká obchodní inspekce musela falešné oblečení dosud ničit. Věci, které by mohly využít ústavy sociální péče, by však mohly být zachovány.

"Inspekce by v budoucnu, po odstranění falešných značek, mohla toto oblečení poslat ústavům sociální péče, dětským domovům, domovům důchodců a podobně," řekl už loni v létě ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Poslanci jeho návrh podpořili velkou většinou už v takzvaném prvním čtení.

Urbanův návrh velice vítají ústavy. "O tuto možnost už bojuji dva roky," říká ředitelka domova důchodců v Březně Yvona Brichová.

"Moc by nám to pomohlo, protože máme v ústavu i bezdomovce a velmi těžké sociální případy, lidi, kteří nemají nárok na důchod. Jsme odkázáni na sponzorské peněžité dary. Proto bychom tuto možnost opravdu uvítali," dodává.

Proti vládní iniciativě se stavějí firmy, jejichž zboží je paděláno. Bojí se toho, že loga z padělků nebudou důsledně odstraňována.

To Urban odmítá. Podle něj inspekci neopustí padělek s falešným logem. "Je to krásná věc, nám jde ale také o kvalitu. Nechceme, aby naše značka byla spojována s něčím nekvalitním," říká Jaroslav Burian z firmy Adidas.

"Vůbec by nám nevadilo, kdyby se jednalo o horší kvalitu. Děti si to mohou vzít na tábory a na běhání ven. Takové oblečení kupujeme klidně ve vietnamských tržnicích," argumentuje Lenka Strejcová z dětského domova v Nepomuku.

Adidas se však kromě zneuctění kvality bojí toho, že se padělky načerno dostanou zpět na trh.

"Všechno oblečení se bude pečlivě evidovat a vydávat jen na požadavky jednotlivých ústavů. Ty pak ponesou veškerou odpovědnost," zaháněl obavy ministr Urban.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video