Poslanecké kluby rozhodnou, zda jednání o stíhání Davida Ratha bude veřejné či neveřejné. O účasti bývalého středočeského hejtmana ale rozhodne soud a ředitel věznice v Litoměřicích.

Poslanecké kluby rozhodnou, zda jednání o stíhání Davida Ratha bude veřejné či neveřejné. O účasti bývalého středočeského hejtmana ale rozhodne soud a ředitel věznice v Litoměřicích. | foto: Petr Topič pro iDNES.cz

Poslanci o stíhání Ratha rozhodnou na začátku červnové schůze

  • 10
Sněmovna by o stíhání poslance Davida Ratha měla jednat v úvodu své řádné schůze 5. června. Na svém čtvrtečním jednání to navrhl sněmovní organizační výbor. Poslanecké kluby rozhodnou, zda jednání bude veřejné či nikoliv. O případné Rathově účasti rozhodne šéf litoměřické věznice a soud.

"Bude to první bod na řádné schůzi. Poslanecké kluby by před tím měly říct, jestli chtějí jednání veřejné nebo neveřejné," řekla v České televizi předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.

Šéfka dolní komory parlamentu nechce, aby Rath ve Sněmovně vystoupil. "Nemá tady podle mého názoru co dělat. Poškodí to dobré jméno Česka i parlamentu. Záběry s vazebně stíhaným poslancem na jednáních Sněmovny obletí celý svět. Nechci z toho dělat divadlo. Pokud ho ale uvolní, budeme to respektovat," uvedla předsedkyně.

Rathova aféra

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc je naopak pro to, aby Rath měl možnost před svými kolegy vystoupit. "Není důvod mu v tom bránit, byť si nemyslím, že by bylo ohrožené jeho právo, pokud nevystoupí. Protože za klíčové jsem považoval to, co bylo na mandátovém a imunitním výboru. Pokud má ale zájem vystoupit, nebudu mu v tom jakkoliv bránit," řekl Tejc iDNES.cz.

Jednání by podle něj mělo být veřejné. "Nevidím důvod, proč by se to mělo tajit. Platí i bohužel v tomto případě, i když by to tak nemělo být, že se vše nakonec vykecá. Navíc každé jednání Sněmovny je veřejné. Budeme o tom teprve jednat," doplnil.

Kvůli hlasování o stíhání Ratha se v nejbližších dnech sejdou i poslanci TOP 09.  "Podle mého názoru by David Rath žádným způsobem neměl být omezován na svých právech a měl by mít možnost se veřejného jednání účastnit," řekl iDNES.cz předseda klubu Petr Gazdík.

Stejný názor má i šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová. "Souhlasím s vystoupením vyšetřovaného poslance Ratha na půdě Sněmovny. Co se týká formy jednání, kloním se spíše k otevřenému zasedání, neboť to je jediná šance, jak předejít spekulacím a pochybám," uvedla pro iDNES.cz s tím, že poslanecký klub VV zasedne v úterý. 

Podle ústeckého okresního soudu, který Ratha do vazby poslal, má poslanec právo se jednání účastnit. A to navzdory tomu, že jedním z důvodů vazby je obava z ovlivňování svědků. "Výkon práva vazebně stíhaného poslance být slyšen před poslanci rozhodujícími o přípustnosti jeho trestního stíhání lze - ve spolupráci příslušných orgánů - nepochybně zajistit tak, aby účel vazby nebyl zmařen," řekl ČTK mluvčí soudu Jan Tichý.

Poslanci z mandátového a imunitního výboru už v úterý jednomyslně doporučili, aby byl bývalý středočeský hejtman zbaven imunity a vydán policii (více zde).

Policie Ratha zatkla minulé pondělí se sedmi miliony korun v krabici od vína. Poslanec je obviněný z korupce v souvislosti s rekonstrukcí zámku ve středočeském Buštěhradu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video