Křemelná

Křemelná | foto: Hnutí DUHA / Josef Pecka

V národních parcích převáží divoká příroda. Zahradník z ODS truchlil

  • 150
Nejcennější příroda v národních parcích v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě by se měla více otevřít turistům, zároveň by ale postupně na více než polovině území měla převládat divoká příroda bez zásahů člověka. Poslanci v pátek přes odpor zejména ODS a komunistů schválili novelu zákona o ochraně přírody a krajiny.

Národní parky budou rozděleny do čtyř zón: přírodní, přírodě blízké, zóny soustředěné péče a zóny kulturní krajiny. Správy národních parků budou navrhovat zařazení lokalit do jednotlivých zón podle jejich aktuální kvality, a to včetně zóny přírodní, kde se bude pečovat o území v bezzásahovém režimu.

Novela přinese národním parkům podle ministerstva životního prostředí stabilitu, protože stanovené zóny by se nesměly nejméně 15 let měnit. Parky by se měly více otevřít „šetrné turistice“. Vymezí se klidová území, zóny ochrany přírody, cesty a trasy a místa pro táboření nebo pro splouvání řek. Zruší se zákazy rozdělávání ohňů v obcích či vjezdu mimo silnice.

Poslanci opozičních stran ODS a KSČM, k nimž se přidali ještě někteří jednotlivci, nedokázali prosadit úplné zamítnutí výbušného zákona, který hodně zajímá na jedné straně ochránce přírody a na druhé developery.

Pro zákon nakonec hlasovalo 121 ze 167 přítomných, nikdo z ODS a jen menšina komunistů (jak kdo z poslanců hlasoval, najdete zde).

Hlasování o zákonu o ochraně přírody a krajiny, který mění pravidla pro národní parky

Ministra životního prostředí Richarda Brabce z ANO schválení zákona potěšilo. „Především vám chci poděkovat za hlasování k tomu minulému bodu. Společně s Karlem Gottem musím říct, to jsem opravdu nečekal,“ řekl poslancům Brabec.

„Je to důvodem ke smutku pro šumavské obce, důvod k jásotu mají všechny možné ekologické organizace,“ komentoval schválení zákona poslanec a bývalý jihočeský hejtman za občanské demokraty Jan Zahradník.

Před tím marně usiloval o to, aby se o zákonu vůbec nehlasovalo, dokud se k němu nevyjádří nově zvolena krajská zastupitelstva - jihočeské a plzeňské.

Při samotném jednání o návrhu chtěl ze zákona vypustit, že cílem národních parků je „zajištění nerušeného průběhu přírodních dějů“.

Zákon teď dostane ke schválení Senát a pak prezident Miloš Zeman, který je velkým kritikem ekologických iniciativ. Je tak možné, že se k poslancům zákon vrátí přinejmenším od hlavy státu.

Zahradník ale bude chtít, aby zasáhli už senátoři. „Svůj boj nevzdáváme. Chci se sejít se senátory a předložit jim konkrétní argumenty, proč tento zákon odmítnout. Věřím, že horní komora parlamentu chybu Sněmovny opraví,“ uvedl v tiskové zprávě jihočeský poslanec za ODS.

Neprošel ani návrh jeho stranického kolegy, bývalého středočeského hejtmana Petra Bendla, který chtěl ze zákona vypustit předkupní právo státu. A ani návrh komunisty Jana Klána, aby jednotlivé národní parky byly vyhlašovány samostatným zákonem. Lidovecký poslanec Jiří Junek zkoušel naopak zcela zakázat prodej státních pozemků na území národních parků.

Ekologické organizace na zákonu kritizují, že v něm není jasně stanovené, dokdy má být více než polovina území ponechaná přirozenému vývoji (více čtěte zde).

„Nová pravidla pro národní parky přinášejí velký posun k lepšímu v ochraně přírody,“ pochvaluje programový ředitel hnutí DUHA Tomáš Koželuh. „Většina každého českého národního parku má být určena pro ochranu divoké přírody a zároveň z ní nebude automaticky vyloučen vstup ohleduplných návštěvníků. Novela zákona ovšem neříká, do kdy se to má stát. Zda za pět či sto let?“ ptá se a vyzývá Brabce, aby stanovil přesné termíny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video