Mladý palestinský ženich se svou nastávající. (15. 10. 2013)

Mladý palestinský ženich se svou nastávající. (15. 10. 2013) | foto: Profimedia.cz

Svatba je pro Palestince luxus, kvůli obřadu se zadluží a pořádají sbírky

  • 36
Palestinci v Gaze nemají peníze na nákladné svatby, které po nich muslimská společnost požaduje. Sňatek vyjde v přepočtu minimálně na 350 tisíc korun. Mladí se tak často zadlužují na roky dopředu. Ti, kteří na půjčku z různých důvodů nedosáhnou, však našli nový nástroj jak peníze získat. Prostředky na svatbu vybírají prostřednictvím crowdfundingu.

Palestinec Abdul Hakim Zogbor a jeho partnerka Falestine patří přesně k těm palestinským párům, kterým finanční nouze bránila se vzít. Vystudovaný architekt Abdul nenašel po studiích práci a musel se rekvalifikovat jako webdesignér a interiérový dekoratér, aby měl uplatnění na trhu práce. Inženýrka Falestine zase skončila v dětských charitách a její příjmy jsou nepravidelné.

Banka jim neschválila půjčku a rodina jim pomoct nemohla. „Naše rodiny jsou ve stejné situaci jako my,“ uvedla agentuře AFP Falestine, která vyrůstala v uprchlickém táboře Džabálíja v severní části Gazy. Dvojice se tak rozhodla přikročit k netradičnímu kroku a na svou svatbu spustila na internetu crowdfunding. To znamená, že začali sbírat peníze od dárců na internetu.

I když by mohli inspirovat další, najdou se i tací, kterým se jejich počínání nelíbí. „Lidé o tom neradi mluví,“ přiznal Abdul.

Na palestinském území je vysoká nezaměstnanost. Podle Světové banky je nejvyšší míra nezaměstnanosti právě mezi mladými, kde přesahuje 60 procent. Osmdesát procent obyvatel přitom odebírá humanitární pomoc a celá čtvrtina žije pod hranicí chudoby. Sňatek je v takových podmínkách luxusem jen pro bohaté.

Mladí musí naplnit nákladné tradice

Falestine nákladné svatby kritizuje. „Sňatek je víc než jen kontrakt,“ říká mladá žena. „Nikdo neuspořádá svatbu, aniž by se zadlužil na dva nebo tři roky. Někdy kvůli tomu prodá i zlaté šperky, které nevěsta při sňatku dostane jako dar,“ vysvětluje Falestine. Podle ní je na vině konzervativní muslimská společnost, která od mladých očekává nesplnitelné. V Gaze má totiž posledních osm let hlavní slovo vládnoucí radikální islamistické hnutí Hamás, které prosazuje fundamentální výklad islámu.

V muslimské společnosti je tradiční opulentní ceremonie se zdobnými bílými šaty pro nevěstu, pronajatým salonkem a hostinou pro svatebčany. „Musíte zajistit tak 15 až 20 tisíc dolarů (asi 357 až 476 tisíc korun), abyste uspokojili rodinu,“ vypočítává Abdul. Aby mohli zpečetit svůj svazek, berou si tak páry žijící v malých bytech často úvěry, které poté splácí několik let.

Podle ekonoma Samira Abú Mudalala zhoršila už tak náročný život Palestinců izraelská blokáda, která jim vzala práci v židovském státě. Palestinci tak uvízli ve spirále nezaměstnanosti a sekundárním dopadem je, že páry musí dlouho šetřit a čekat, než se vezmou.

Šance v podobě svatebních koordinátorů

Matka Mohammeda al-Mamluka však chtěla, aby se její syn mohl oženit hned. Vyhledala tak svatební koordinátory, kterých se v oblasti vyrojilo v posledních letech nepřeberné množství. Párům nabízí bezúročné financování svateb a předhání se ve výhodnosti nabídky. Chudí snoubenci jsou totiž přesně cílovou skupinou pro jejich podnikání.

Mohammed al-Bahtimi, který jednu takovou firmu s názvem Al-Saada vede, nabízí svatební balíček za 2500 dolarů (asi 59 500 korun). „Žádáme je o počáteční vklad 700 dolarů (asi 16 600 korun) a poté měsíční splátky. Na oplátku získají hodovní síň, fotky z ateliéru, hudbu, oblečení na svatbu, jídlo i transport svatebčanů a vybavení ložnice,“ cituje obchodník.

Díky dohodě, ve které se Mohammedova matka zavázala splácet 100 dolarů (asi 2378 korun) po dobu 18 měsíců, se 23letý mladík mohl oženit. „Nyní si říkám, jak oženit jeho mladšího bratra Mahmuda, kterému je 21, nebo jeho bratrance, kterému je 26 a stále se neusadil,“ zamýšlí se starostlivá žena.

Podle ekonoma Abú Mudaly má finanční krize ještě jeden dopad. Ženiši jsou nyní více opatrní při výběru budoucí partnerky. „Hledají pracující partnerku, která jim pomůže, protože jsou bez práce nebo protože jejich příjem nepokryje náklady, jež poslední roky narostly,“ vysvětluje. Nepodstatný není ani fakt, že počet rozvodů v Gaze se za posledních deset let zdvojnásobil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video