Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Homosexuálové se mohou vzít ve všech státech USA, rozhodl o tom soud

  • 233
Nejvyšší soud USA rozhodl, že homosexuálové ve všech 50 státech mají právo na sňatek. Čtrnáct států na jihu a jihozápadě USA, které je zakazovaly, musí od této praxe ustoupit. Opak by podle soudu byl porušením americké ústavy.

Devítičlenný senát Nejvyššího soudu USA rozhodl ve prospěch homosexuálů poměrem pět ku čtyřem. „Žádný svazek není hlubší než manželství, protože ztělesňuje nejvyšší ideály lásky, věrnosti, oddanosti, obětování a rodiny. Při vytváření manželského svazku se dva lidé stávají většími, než byli předtím,“ cituje vyjádření soudce Anthony Kennedyho web NBC News.

Rozhodnutí soudců je zatím největším úspěchem bojovníků za rovná práva homosexuálů. Prezident Barack Obama už verdikt na Twitteru označil za významný krok na cestě ke zrovnoprávnění gayů a lesbiček.

26.června 2015 v 16:10, příspěvek archivován: 26.června 2015 v 17:02

Today is a big step in our march toward equality. Gay and lesbian couples now have the right to marry, just like anyone else. #LoveWins

Před budovou Nejvyššího soudu ve Washingtonu se v pátek podle amerických médií shromáždily tisícovky zastánců sňatků osob stejného pohlaví. Po oznámení průlomového rozhodnutí lidé propukli v jásot a objímali se. Rozsudek je největší změnou v americkém manželském právu za posledních padesát let. Tedy od doby, kdy soud prosadil změnu týkající se manželství lidí rozdílné rasy.

Státy, které povolovaly párům stejného pohlaví sňatky už dřív, představují v USA 70 procent populace. Rozhodnutí se tak týká menšiny ve státech - Alabama, Arkansas, Georgia, Kentucky, Louisiana, Michigan, Mississippi, Missouri, Nebraska, Severní Dakota, Ohio, Jižní Dakota, Tenessee a Texas.

Páteční rozhodnutí soudu popřelo verdikt odvolacího soudu v Cincinnati, který rozhodl, že státy mají právo prosazovat tradiční manželství a změna v zákoně by měla vzejít z klasického politického procesu a ne od soudu.

Americké veřejné mínění týkající se homosexuálních sňatků se za posledních dvacet let výrazně změnilo. Zatímco v roce 1996 schvalovalo podle průzkumu společnosti Gallup sňatky párů stejného pohlaví jen 27 procent Američanů, v roce 2015 jich už bylo 60 procent.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video