Snad nám Pán Bůh odpustí odložení rozhodnutí o církevních restitucích, řekla iDNES.cz Karolína Peake. VV blokují i schválení rozpočtu, dokud nezíská doprava alespoň 9 miliard navíc.

Snad nám Pán Bůh odpustí odložení rozhodnutí o církevních restitucích, řekla iDNES.cz Karolína Peake. VV blokují i schválení rozpočtu, dokud nezíská doprava alespoň 9 miliard navíc. | foto: Stanislav Peška, ČTK

Snad Bůh odpustí, říká Peake. VV blokují odškodnění církví i rozpočet

  • 1030
Devět miliard korun, na nichž Věci veřejné trvají pro fond dopravy, zablokovalo schválení rozpočtu na příští rok i odškodnění církvím. Vláda musela rozpočet už podruhé odložit. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 označil spojování obou témat za vydírání.

Bez miliard pro dopravu na odškodnění církví VV nekývnou, prohlásil už den před jednáním vlády šéf poslanců VV Vít Bárta a jeho kolegové ve vládě to naplnili. "Doufám, že alespoň Pán Bůh je neúplatný a odložení rozhodnutí o církevních restitucích o dva týdny nám odpustí," uvedla pro iDNES.cz vicepremiérka Karolína Peake.

Ministr dopravy Pavel Dobeš požaduje pro fond dopravy minimálně 9 miliard korun navíc. "V opačném případě hrozí, že budeme muset Evropské unii v roce 2015 vracet 36 miliard korun, které máme právo využít na spolufinancování výstavby dálnic," řekl ještě těsně před jednáním vlády Dobeš.

I další ministři minulou středu přednesli žádost na navýšení jednotlivých kapitol. Ministr financí Miroslav Kalousek na to reagoval slovy, že bude věcí politického rozhodnutí vlády, kterým požadavkům ministrů na navýšení rozpočtu jejich kapitol vyjde vstříc a kterým nikoli.

Zásadní podle něj i podle premiéra Petra Nečase je, že nesmí být překročen schodek 105 miliard korun. Návrh rozpočtu na příští rok počítá s příjmy 1,084 bilionu korun a výdaji 1,189 bilionu Kč.

VV požadují vysvětlení, odkud se peníze pro církve budou brát. Kalousek odmítl vydírání

Věci veřejné přitom těsně před jednáním vlády propojily otázku schvalování rozpočtu s odškodněním pro církve za majetek, o který přišly po únoru 1948.

"Věci veřejné respektují dohodu o církevních restitucích, která padla na pracovní skupině k tomuto tématu. Chceme mít ale jasno, odkud se v příštích letech budou dvě a půl miliardy na restituce ročně brát," uvedla v průběhu jednání vlády Peake. Všichni ministři se podle ní obávají, že vyplácení miliard církvím bude mít zničující vliv na jejich resorty.

Ministr financí Miroslav Kalousek přichází na schůzi vlády. (10. srpna 2011)

"Byla uzavřena koaliční dohoda," zlobil se po jednání vlády ministr financí Kalousek. Všechny tři strany se současným návrhem souhlasily bez vydírání typu, že restituce projdou, pokud bude více peněz na dopravu nebo školství. "Není možné dohodu, která byla uzavřena bez vazby na jiná témata, teď na jiná témata vázat. "To totiž podle mého názoru nemá nic společného se slušnou politikou, to je prostě a jenom vydírání," prohlásil Kalousek.

ODS a TOP 09 ale nezbylo nic jiného než na požadavek Věcí veřejných přistoupit a schvalování církevních restitucí o čtrnáct dnů odložit. Bez hlasů poslanců této strany totiž vláda rozpočet neprosadí. Sněmovně ho musí poslat do konce září. Do té doby se ministři ještě jednou sejdou - za týden.

Návrh na odškodnění církví, které musela vláda také odložit, počítá s tím, že by jim stát vrátil majetek v hodnotě 75 miliard korun a v průběhu třiceti let vyplatil odškodnění ve výši 59 miliard korun, přičemž splácená částka by ještě byla navyšována o inflaci.

Při naturálních restitucích má jít zejména o zemědělskou půdu, lesy, rybníky, které nyní spravuje Pozemkový fond a státní Lesy ČR. Předběžná dohoda s církvemi počítá i s tím, že by stát ještě 17 let přispíval na platy duchovních, ale částka by se postupně snižovala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video