Smyčka kolem Usámy se stahuje

  • 22
Pokud Usáma bin Ládin sedí kdesi ve své jeskyni, ve středu přímo pocítil, jak rychle se zatahuje smyčka kolem něj a jeho mužů. Z úkrytu se najednou stala past: Američané oznámili, že vyslali speciální jednotky, aby bin Ládina začaly hledat. "Síť už padá," řekl americký prezident George Bush. Ládin má nyní tři problémy. V první řadě se zmenšilo území, kde může ještě manévrovat. V podstatě byl zahnán do kouta.

Ještě před osmačtyřiceti hodinami se mohl teoreticky skrývat na území větším než půlka Francie, nyní mu nezbývá téměř žádný prostor. Současně musí brát v úvahu, že Američané se mohou s trochou štěstí snadno dozvědět, kde je.

Po rychlém ústupu Talibanu hledali v Kábulu i jinde diskety, dokumenty a samozřejmě zajaté příslušníky Talibanu; to všechno jsou zdroje, z nichž by mohli vydolovat bin Ládinovu přechodnou adresu. Teď by se však mohli dostat ještě blíž.

Dezertéři, kteří ve středu opouštěli Taliban přímo v Kandaháru, tedy většinou příslušníci tvrdého jádra, mohou vědět mnohem víc než řadový bojovník odkudsi z Herátu. Poslední důležitou věcí, která hraje proti bin Ládinovi, je prostředí. Vše nasvědčuje tomu, že místní kmeny se otočily k Talibanu zády, což je pro bin Ládina zlověstná zpráva.

Taliban brání Kandahár

Nyní může být zrazen či zaprodán náčelníky, kteří změnili strany. Připojit se k vítězící armádě patří v afghánském prostředí k tolerované normě. Teroristé z okruhu bin Ládina se mohou pokusit probíjet z místa na místo.

Ale v takovém případě mají bez podpory místních lidí další těžký problém. V drsném prostředí jižního Afghánistánu se zřejmě budou jen špatně orientovat v terénu, nenajdou vodu a nebudou mít dostatek potravin ani střeliva.

Kvůli leteckému průzkumu spojenců se nemohou pohybovat v automobilové koloně, ale pokud by chtěli pochodovat, budou málo pohybliví. Bin Ládinovi, pokud již neprchl ze země, zřejmě nezbude než sedět dál v jeskyni a zažívat pocit, jaký měl Hitler, když se zaškrcoval kruh kolem jeho berlínského podzemního bunkru.

Praktický návod na dobytí jeskyní
Není problém vlézt do jeskyně s bin Ládinem. Problém je vylézt ven živ a zdráv.
Soustavy stovek či tisíců vápencových tunelů u Kandaháru se panicky báli už Rusové, kteří je nedokázali zcela dobýt. Jak by to šlo Američanům? "Docela špatně," říká Ludvík Cimburek, který absolvoval výcvik amerických speciálních jednotek.

"Vojáci jsou tam jednoznačně v pasti." V jeskyních může být spousta léček a pastí, které mohou rychle ochromit útočící skupiny. Moc výhod by neposkytovalo ani dokonalé technické vybavení, tedy osobní termovizory a přístroje pro noční vidění.

"Skupina by se musela pohybovat velmi pomalu a opatrně," říká Cimburek. Nepřítel by měl proti ní výhodu v tom, že prostor detailně zná. USA proto budou zřejmě znovu spoléhat na chytré zbraně i hrubou sílu. To druhé představují více než dvoutunové bomby, které jako perlíky buší do bunkrů i skal.

Chytrost zastupují střely, které mohou letět jeskyní, zatáčejí v ní a nakonec explodují teroristům přímo v ohýnku, u něhož se teď na prahu zimy ohřívají. Vše funguje tak, že nejdřív nízkoletící vrtulníky svými detektory zjistí, odkud vychází teplo. Nemusí to být jen teplo ohně, ale i teplo lidského těla. Potom jsou do ústí jeskyň odpáleny rakety.

Anebo je tady ještě jiný způsob. Postupně vyhazovat do povětří všechny nalezené vchody. Tím se teroristům bude ničit jeden úkryt za druhým.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video