Smyčka kolem teroristů se stahuje

  • 178
Intenzivní pátrání tisíců agentů po pachatelích úterních teroristických útoků přináší nové úspěchy. FBI zatkla v New Yorku muže, jehož bezpečnost zadržela už ve čtvrtek s několika dalšími lidmi poté, co se pokoušel prokázat na Kennedyho letišti pilotním průkazem svého bratra. Mezitím FBI zatkla v Texasu další dva muže a dopravila je do New Yorku. Domnívá se, že oba mohou mít o úterních atentátech důležité informace.

První zatčený v New Yorku
Identitu muže zatčeného v New Yorku a detaily úřady zatím tají. Ví se jen to, že muž stanul v pátek před soudem ve White Plains poblíž New Yorku.

FBI zabodovala v Texasu
Oba muže zatkli agenti FBI poté, co u nich při rutinní prohlídce pasažérů vlaku v texaském Fort Worthu kvůli drogám objevili nože podobné těm, jichž použili únosci čtyř letadel. Rovněž u sebe měli asi 5000 dolarů v hotovosti.

Ukázalo se, že muži letěli v den útoku z Newarku do San Antonia. Poté, co posádka dostala pokyn předčasně přistát v St.Luis, pokračovali muži do San Antonia vlakem.

Kancelář šerifa v texaském okrese Tarrant uvedla, že oba muži - 51letý Ajúb Alí Chán a 47letý Muhammad Džavíd Azmat - pocházejí z Indie.

Vojenské stíhací letouny z několika základen se v úterý marně pokoušely zabránit teroristickým útokům v USA. Mike Snyder, mluvčí velení protivzdušné a kosmické obrany Severní Ameriky (NORAD), v sobotu uvedl, že americký Úřad pro leteckou dopravu informoval NORAD deset minut před nárazem prvního letounu do jedné z věží obchodního střediska o únosu boeingu. Stíhacím letounům se už ale nepodařilo teroristickému útoku zabránit. Televizní stanice CBS uvedla, že na akci NORAD se podílelo pět letounů. Dva stroje typu F-15 odstartovaly ze základny Utis na Cape Codu ve státě Massachusetts a tři F-16 z letecké základny Langley ve Virginii.

Německo stahuje sítě
Němečtí vyšetřovatelé v sobotu oznámili, že muž, který byl na palubě letadla, jež se zřítilo v Pensylvánii, má s teroristickými útoky spojitost. Podezřelý je původem z Libanonu. Jeho zmizení nahlásila jeho přítelkyně ve městě Bochum, kde muž nějakou dobu žil. V červnu 2000 ale Německo opustil a poté navštěvoval dvě letecké školy na Floridě.

Doposud se německé úřady zaměřovaly na dva podezřelé, kteří žili v Hamburku a o nichž se domnívají, že byli na palubě stroje, který zaútočil na Světové obchodní centrum.

Promluví černé skříňky?
Další naděje ve vyšetřování se upírají na nalezené černé skříňky a nahrávací zařízení z unesených letadel.

V pátek se našlo nahrávací zařízení z pilotní kabiny letadla United Airlines zničeného teroristy v Pensylvanii. To by mohlo odhalit, zda-li se cestující postavili teroristům na zoufalý odpor a zabránili útoku na nějaké zalidněné místo. CNN hlásila, že zařízení je údajně v dobrém stavu. Experti mají k dispozici i černou skříňku, kterou našli ve čtvrtek.

Federální letecký úřad rovněž zkoumá černou skříňku a nahrávací zařízení ze stroje, který spadl na Pentagon. Nahrávací zařízení je ale poškozeno.

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

páteční on-line reportáž

sobotní on-line reportáž

FBI zveřejnila jména teroristů
V pátek FBI zveřejnila jména devatenácti teroristů, kteří v úterý unesli čtyři americká letadla. Sedm z nich bylo vycvičenými piloty. Agenti se domnívají, že nejméně deset teroristů mělo základnu na Floridě.

Únosci na palubě Boeingu 767 společnosti American Airlines, který směřoval z Bostonu do Los Angeles a narazil do severní věže WTC, používali tato jména: Valíd Šihrí, Váhil Širí, Muhammad Atta, Abdal Umarí a Sattám Sudžámí. Atta měl pravděpodobná bydliště v Hamburku v Německu a na Floridě. Sudžámího poslední adresou jsou Spojené arabské emiráty.

V letadle Boeing 767 společnosti United Airlines z Bostonu do Los Angeles, který zasáhl jižní mrakodrap WTC, byli tito únosci: Marván Šihhí, Fáiz Ahmad, Muhald Šihrí, Hamzá Ghamdí a Ahmad Ghamdí. Pilotem byl Šihhí, který žil v Hollywoodu na Floridě a v USA byl díky vízu. Zbytek skupiny pocházel z Delray Beach na Floridě.

O průběhu dosavadního vyšetřování čtěte ZDE.

Na palubě Boeingu 757 American Airlines z Washingtonu do Los Angeles, který zničil Pentagon, byli únosci: Chálid Minzár, který byl v USA díky vízu, dále Madžíd Mukid, Naváf Hamzí a Sálim Hamzí. Pilotoval Hani Hanžúr, který zřejmě žil ve Fénixu a San Diegu.

Let číslo 93 společnosti United Airlines z Newarku do San Francisca, který havaroval v neobydlené části Pensylvánie, unesli údajně tito teroristé: Ahmad Haznáví, Ahmad Námí, a Saíd Ghamdí, kteří pocházeli z Delray Beach na Floridě, a pilot Zijád Džarráh.

Jméno devatenáctého únosce, o němž americké ministerstvo spravedlnosti informovalo dodatečně, není zatím známo.

Vše směřuje k Ládinovi
Agenti nyní porovnávají jména teroristů se seznamem lidí z různých známých teroristických skupin. Domnívají se, že vůdčí skupina úterních útoků má vazby na militantní egyptské hnutí Nový džihád, píše CNN.

Šéf tohoto hnutí je pravou rukou podezřelého teroristy Usámy bin Ládina. Bin Ládinova skupina Al-Káida je zastřešující organizace, která údajně koordinuje akce dalších menších islámských skupin po celém světě.

Nechoval se jako extremista, vzpomíná Attův spolužák
Odhalení Muhammada Atty, který byl na palubě prvního letadla, šokovalo jeho bývalého kamaráda ze studií, Němce Martina Eberta. Ten s Attou navštěvoval Technickou univerzitu  v Hamburgu. "Byl to pro mě šok, když jsem ve zprávách viděl Muhammadovu fotografii. Vypadal jako sympatický chlap," řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters jednatřicetiletý Ebert, který dnes žije v Norsku.

"Muhammad se nikdy neprojevoval v žádném směru jako extremista. Vždy hovořil klidně. Byl zdvořilý, rezervovaný a korektní," vzpomíná Ebert. Atta údajně jen zřídka hovořil o politice a nikdy nedával najevo militantní postoje. Dokonce jednou zorganizoval pro spolužáky výlet do Sýrie.

Jedinou zvláštností tak byl Attův zdrženlivý postoj k ženám. "Nerad si s nimi povídal o studiu. Vždy jim odpovídal slušně, ale nebavil se s nimi tak rád jako s muži," dodal Ebert, jenž už kontaktoval norské zpravodajské služby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video