Tragédie tehdy šokovala celé Polsko. Ilustrační foto

Tragédie tehdy šokovala celé Polsko. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Smrt zneuctěné polské studentky začal řešit soud

  • 7
Soud v polském Gdaňsku se začal zabývat případem tragické smrti čtrnáctileté gymnazistky. Loni v říjnu spáchala sebevraždu poté, co ji pětice spolužáků ve škole svlékla a osahávala. Vše si natáčeli na mobil. Líčení probíhá za zavřenými dveřmi. Rozsudek možná padne až na podzim.

Studentům hrozí za skupinové násilí a fyzické a psychické týrání nezletilé až dva roky polepšovny. Vinou pedagogů se soud nezabývá, dívčini rodiče neměli na jejich stíhání zájem.

Čtyři z obžalovaných chlapců byli už od října do ledna v ústavu pro nezletilé, posledního propustili ze zařízení ve středu.

"Bylo by možné dlouho diskutovat o tom, co považují dospělí a co děti za špatné. Bylo by nutné navštívit školy v celém Polsku, abychom viděli, jak mládež nyní žije a jak se chová. Každá generace má svůj životní styl," říká Donat Paliszewski, obhájce jednoho z gymnazistů.

K tragédii došlo na konci října 2006 v gdaňském gymnáziu. Během nepřítomnosti učitelky zde pět studentů povalilo na lavici svoji spolužačku. Osahávali ji a scénku si nahrávali na mobil. Potupená dívka poté utekla domů, kde se druhý den pod dojmem nepříjemného zážitku oběsila. - více zde

Neštěstí vyvolalo celonárodní diskuzi, ve které se uvažovalo o oddělení dívčích a chlapeckých škol, zavedení povinných školních uniforem či o zákazu mobilních telefonů na školách. - více zde

Dalo podnět i ke vzniku reformy školství. Cílem takzvané Nulové tolerance ministra školství Romana Giertycha je zamezit násilí ve školách a upevnit kázeň žáků. Program dává větší pravomoci ředitelům škol a zpřísňuje tresty pro neukázněné studenty. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video