Jaroslav Hlavatý s fotografií zesnulé manželky Jitky Hlavaté.

Jaroslav Hlavatý s fotografií zesnulé manželky Jitky Hlavaté. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Za smrt ženy po porodu musí třebíčská nemocnice zaplatit 3,5 milionu

  • 12
Šest let po nepovedeném porodu přiznal soud odškodnění pozůstalým Jitky Hlavaté, která nepřežila porod v třebíčské nemocnici. Zemřela kvůli chybě lékařů, kteří si nevšimli vnitřního krvácení z dělohy do břicha. Rodina dostane odškodnění tři a půl milionu korun.

"Zdravý člověk jde do nemocnice, vrátí se vám v rakvi a nikdo za nic nemůže." Tak reagoval vdovec Jaroslav Hlavatý poté, co okresní soud v Třebíči dvakrát osvobodil primáře tamní nemocnice Václava Žižlavského v případu úmrtí Jitky Hlavaté.

Odškodnění za chyby porodnic na Vysočině

Nemocnice na Vysočině musely i v minulosti vyplácet vysoké odškodnění. Rodina chlapce, který se v roce 2001 málem udusil u porodu a zůstaly mu těžké následky, vysoudila na pelhřimovské nemocnici 13 milionů korun.
Za to, že si v roce 2006 personál popletl dvě holčičky v třebíčské nemocnici, vysoudily dvě rodiny dohromady 3,3 milionu korun.

Třebíčská nemocnice do poslední chvíle tvrdila, že lékaři žádné pochybení neudělali. Teprve ve středu poprvé právník nemocnice přiznal, že vina je na její straně. Šest let po nepovedeném porodu, se situace otočila ve prospěch pozůstalých. Krajský soud v Brně ve středu uznal, že Jitka Hlavatá nepřežila porod v třebíčské nemocnici kvůli chybě lékařů.

A rodině přiznal odškodnění, dostane dohromady tři a půl milionu korun: každé z dětí po milionu, jejich otec pět set tisíc. Na verdikt soudu v pátek upozornily Hospodářské noviny.

"Je to pro nás samozřejmě pozitivní rozsudek, po těch letech nervů, kdy to nemocnice hrála do autu," řekl MF DNES Hlavatý. A doufá, že tím už pro jeho rodinu putování po soudech končí.

Soudkyně Dagmar Bastlová přiznala rodině Hlavatých plnou částku, kterou za zbytečnou smrt matky po nemocnici požadovali. "Lékaři nechali paní prostě vykrvácet. Několik hodin po porodu ležela na lůžku ve stále se zhoršujícím stavu a lékaři jen ztráceli čas. Neudělali nic, aby jí pomohli," četla odůvodnění rozsudku brněnská soudkyně.

"Tak vysokou částku jsem přiznala právě kvůli laxnosti lékařů i vedení nemocnice, které svou chybu navíc odmítalo přiznat. Žalobci – prostá rodina, která nikdy neměla žádné zkušenosti s právníky – tak kromě žalu bojovali ještě se soudržností lékařů, kteří drželi při sobě jako profesní elitní skupina," dodala soudkyně Dagmar Bastlová.

Pavilon pro matku a dítě v areálu třebíčské nemocnice.

K nešťastnému případu došlo za asistence primáře Václava Žižlavského. Okresní soud v Třebíči ho dříve zprostil viny. "Je možné, že na základě podnětů, které byly nyní v případu zjištěny, dojde vůči němu k obnově trestního řízení," prohlásila soudkyně Bastlová.

Jitka Hlavatá rodila třetí dítě ve svých šestatřiceti letech. Další dvě už měla odrostlé, synovi a dceři tehdy bylo 17 a 12 let. Nyní šestiletá dcera, při jejímž porodu matka zemřela, vyrůstá se svým otcem a jeho přítelkyní.

Třebíčská nemocnice platila miliony už i dříve

Případ Jitky Hlavaté se v třebíčské nemocnici odehrál v listopadu 2006, pouhý měsíc před tím, než tam zaměnili zdravotníci novorozence dvou rodin (více o případu čtěte zde). Za záměnu novorozenců musela třebíčská nemocnice zaplatit 3,3 milionu korun.

Odškodné pro Hlavaté nemocnice uhradí z pojistného. Vedení ještě nebyl rozsudek doručen. "Zatím proto nevíme, zda je možné odvolání, ani zda by nemocnice této možnosti využila," řekl zástupce ředitele třebíčské nemocnice Pavel Nesnídal.

Zřizovatelem nemocnice je kraj. Podle hejtmana Jiřího Běhounka se středeční rozsudek zřejmě dá jen těžko zpochybnit. "Nemocnice by měla přiznat politováníhodné pochybení, neodvolávat se a odškodné vyplatit," řekl Běhounek.

A bude po šéfovi nemocnice Leoši Dostálovi chtít, aby mu sdělil, jak bude postupovat v personální otázce gynekologicko - porodnického oddělení a jaká opatření přijme, aby se další takový případ neopakoval.

"My požadujeme, aby se takové věci řešily v nemocnicích pružně a neodkladně, pokud je pravomocný rozsudek. Aby se k takovým negativním záležitostem nemocnice stavěly čelem," dodal Běhounek.

Primář vinu odmítal

Primář Žižlavský v minulosti vinu odmítal. I když byl v Třebíči zproštěn obžaloby z nedbalostního ublížení na zdraví, verdikt soudce tehdy zhodnotil jedinou větou:

"Půjdu přemluvit svého syna, aby nechal medicíny." V soudní síni tehdy řekl, že se nediví kolegům, kteří v nemocnici opustili porodnictví, aby nepodstupovali podobná rizika. "Nechtějí to dělat a utekli do privátních praxí. Nechci vidět, kdo bude za pár let dělat porodnictví a medicínu vůbec," uvedl v roce 2009 Žižlavský.

Při porodu Jitky Hlavaté se plod začal dusit. Kromě Žižlavského byl u porodu i lékař Karel Šula. "Doktor Šula manželce tlačil na břicho až byl zpocený. Dcerku vytlačili ven, vytáhli ji pomocí takzvaného zvonu. To se mi moc nelíbilo, ale říkal jsem si: jsou to odborníci," popsal Hlavatý, který byl u porodu. Podle něj mohlo tlačení způsobit prasknutí dělohy, což je jinak v porodnictví velmi vzácný jev.

Lékař Šula ale před třebíčským soudem odmítl, že by tlačil přespříliš a byl u toho zpocený. Podle třebíčského rozsudku z června roku 2009 nebylo jasně prokázáno, že primář spáchal trestný čin.

Verdikt tehdy vynesl soudce Vilém Machálek, který v listopadu 2008 nepustil pozůstalou rodinu Hlavatých do jednací síně, aby si mohla poslechnout rozsudek. Tím porušil zásadu, která vyplývá přímo z ústavy. "Připadal jsem si tam jak onuce," řekl tehdy Hlavatý.

Při novém jednání už pustil soudce dovnitř na celé líčení jak rodinu, tak novináře.

,

Video