Smrt na hranici zůstala bez trestu

  • 18
Sedmatřicet let stará vražda východoněmeckého uprchlíka v hraniční řece Moravě nemá pachatele. Soud zprostil viny bývalého pohraničníka, dnes šestapadesátiletého Josefa Mlčouška. Obžalobě se podle soudkyně nepodařilo dokázat, že zastřelil emigranta na rakouském území.

V srpnu 1967 se východní Němec Richard Schlenz se třemi přáteli pokusil dostat přes tehdejší Československo za železnou oponu do Rakouska.

Po výstřelech československých pohraničníků našli jeho tělo rakouští policisté na svém území v řece Moravě pod slovenským hradem Děvín. Střela podle znalce zasáhla mozek.

Podle obžaloby Mlčoušek a další pohraničník, který už nežije, stříleli na rakouské území a tam také zasáhli uprchlíka. Pohraničníci přitom měli zakázáno střílet za hranici.

Státní zástupce sice navrhoval šest let vězení nepodmíněně za vraždu ve stadiu pokusu, ale soudkyně nakonec dospěla k závěru, že zprošťuje bývalého pohraničníka Josefa Mlčouška obžaloby.

"S pravděpodobností hraničící s jistotou bylo dokázáno, že střela, která zasáhla uprchlíka, vyšla z jiného místa, než střílel obžalovaný. Soud považuje důkazy proti obžalovanému za nedostatečné," řekla soudkyně Hana Kleinová.

"Jsem nevinný, nikoho jsem nezabil," uvedl Josef Mlčoušek.

Soud dospěl k závěru poté, co vypovídal znalec z oboru balistiky. Uvedl, že kulky mohly být odraženy od vodní hladiny a teprve poté se dostat na rakouské území.

Státní zástupce Zdeněk Adámek sice toto tvrzení okamžitě zpochybnil a požadoval nový posudek zpracovaný kriminalistickým ústavem, ale soudkyně jeho požadavku nevyhověla. "Odvolávám se," prohlásil v soudní síni státní zástupce.

,

Video