Smrt mladíka lékaři nezavinili, řekla policie

  • 3
Zlín - Smrt osmnáctiletého chlapce z Nevšové na Zlínsku, který v únoru náhle zemřel na infekci způsobenou meningokokem, lékaři nezavinili. Policejní rada po čtyřech měsících odložil trestní oznámení na neznámého pachatele, které policisté dostali v únoru. Tehdy na Zlínsku na meningitidu zemřeli krátce po sobě dva osmnáctiletí hoši.

Mladík z Nevšové 6. února navštívil s bolestmi břicha nejdříve lékarskou pohotovost ve Slavičíně. Odtud jej službu konající lékař poslal pro podezření na zánět slepého střeva do zlínské Baťovy nemocnice.

Tam dostal chlapec uklidňující injekci a lékař jej poslal domů. Dopoledne následujícího dne však doma zemřel. Příbuzní mladíka hned po tragické události informovali o případu policii.

"Nebylo to přímo trestní oznámení, ale ze služební povinnosti jsme začali případ vyšetřovat pro podezření z neposkytnutí pomoci, jehož důsledkem mohla být smrt pacienta," upřesnil mluvčí policie Ivo Mitáček.

Příbuzní zemřelého byli přesvědčeni, že lékařská pomoc mohla být účinnější.

Policisté si kvůli tomuto případu vyžádali znalecký posudek a vyslechli několik svědků. Příčinou úmrtí mladého muže byl syndrom meningokokové sepse.

"Měl nejhorší variantu ze tří možných typů tohoto onemocnění, u které je nejvyšší úmrtnost," uvedl Mitáček. Podle něj není pravděpodobné, že by případná hospitalizace život nemocného zachránila.

"Mezi smrtí pacienta a jednáním lékařů Baťovy nemocnice nebyla shledána a prokázána příčinná souvislost. Nebylo zjištěno žádné zanedbání péče ze strany lékařů," prohlásil policejní mluvčí.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Lidé z Nevšové si stěžovali na lékaře

Ročně meningokok napadne ve Zlínském kraji několik pacientů, úmrtí jsou ojedinělá. "V obou případech laboratoř nemoc už prokázala," řekla ředitelka zlínské krajské hygienické stanice Olga Gröschlová. Oba případy podle hygieniků spolu nesouvisí.

Někteří lidé a příbuzní z Nevšové, odkud jeden mladík pocházel, se domnívají, že lékařská pomoc mohla být účinnější. "Zkoumáme, zda v této souvislosti nehrozí neznámému pachateli obvinění z neposkytnutí pomoci," řekl v únoru policejní mluvčí. Druhému chlapci ze Zlína nepomohl ani okamžitý zásah lékařů v nemocnici.

Jak se projevuje meningitida

Meningitida se projevuje horečkami, které stoupají ke čtyřicítce, bolestmi hlavy, únavou a průjmem. Proto by každý měl raději navštívit lékaře a nemyslet si, že má jen nachlazení, ze kterého se sám uzdraví. Platí, že čím dříve se nemoc odhalí, tím je léčba úspěšnější.

Bakterie se přenáší vzdušnou cestou. Inkubační doba je maximálně jeden týden. Hygienici nasadili antibiotika v kolektivech, v nichž se mladíci pohybovali. Kontrola šedesáti lidí ze škol a rodin obou chlapců byla negativní.

"Deset procent zdravých lidí jsou nosiči. Jestliže jsme v úzkém kontaktu právě s takovou osobou, hrozí nám, že se nakazíme. Pokud mají někteří lidé z meningokoka obavy, mohou se nechat očkovat za zhruba dvě stě korun, ale pouze proti typům A a C. Účinnost vakcíny je tříletá," uvedla hygienička Olga Gröschlová.

"Riziková místa jsou třeba diskotéky, koncertní sály, uzavřená sportoviště. Tady jsou nejen uzavřené prostory, ale lidé tu mají i zvýšenou námahu," upřesnila hygienička Dagmar Nebáznivá.

V České republice se plošně očkují pouze vojáci základní služby, kteří jsou vystaveni fyzické zátěži. Nejnáchylnější k nákaze jsou malé děti a dospívající chlapci. Ve Zlínském kraji naposled meningitidě podlehl voják základní služby v Uherském Hradišti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video