Palestinský vůdce Jásir Arafat a jeho žena Suha na archivním snímku z roku 2004 | foto: Reuters

Jediným podezřelým z vraždy Arafata je Izrael, oznámili Palestinci

  • 38
Palestinci mají jasno: Jásira Arafata zavraždil Izrael. Odkazují se na výsledky švýcarské laboratoře, která oznámila, že politika v roce 2004 někdo úmyslně otrávil poloniem. Izrael tvrdí, že rozruch kolem smrti Arafata je spíše výsledkem sporů uvnitř palestinské samosprávy.

Podle výsledků testů, které provedla laboratoř v Lausanne, převyšovalo polonium v Arafatově těle až 18krát běžné množství. Její ředitel Patrice Mangin řekl, že takové množství se do těla nedostane náhodou a že ho člověk nemůže pozřít dobrovolně. "Není to něco, co se vyskytuje v prostředí," dodal expert.

Polonium 210

U polonia známe 29 různých izotopů. Izotop 210 je extrémně radioaktivní a extrémně jedovatý – vyzařuje nebezpečné částice alfa. Má poločas rozpadu 138 dnů. K manipulaci s ním je nutné používat nástroje nepřímo ovládané, například robotické ruky, neboť je třeba se absolutně vyhnout kontaktu s pokožkou. Poloniem 210 byl například otráven bývalý ruský agent Alexandr Litviněnko, který zemřel v roce 2006 v Londýně (o jeho případu čtěte více zde).

To podle palestinské vyšetřovací komise jasně dokazuje, že Arafat nezemřel přirozenou smrtí, nýbrž ho někdo zavraždil. "Tvrdíme, že jediným podezřelým v případě zavraždění Jásira Arafata je Izrael. Nadále povedeme zevrubné vyšetřování, abychom objasnili a potvrdili všechny detaily a podstatu případu," nechal se podle BBC slyšet šéf palestinské vyšetřovací komise Tawfík Teraví.

Palestinské vedení nyní požádalo o ustavení mezinárodní komise, která by Arafatovu smrt vyšetřila. "Stejně jako byla ustavena mezinárodní vyšetřovací komise v případě smrti (libanonského expremiéra) Rafíka Harírího, musí být ustavena i mezinárodní komise k vyšetření smrti prezidenta Arafata," řekl podle AFP člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Vásil abú Júsuf.

Po letech boje se tak dočkala alespoň částečného zadostiučinění vdova po Arafatovo Suha, která o vraždě hovořila od samého začátku. Na tom samozřejmě trvá i dnes, ačkoliv prý nehodlá na nikoho "ukazovat prstem".

"Byla to politická vražda, politický atentát. Chtěli se ho zbavit," řekla pro CNN, aniž by uvedla domnělého pachatele. Arafat podle ní měl mnoho nepřátel po celém světě. "Všichni obviňují Izrael. To já nemohu udělat. Nechci dělat nějaké předčasné závěry," podotkla padesátiletá vdova.

Izrael: Je to spíš telenovela než věda

Suha loni podala ve Francii trestní oznámení na neznámého pachatele a vyžádala si nové přezkoumání ostatků. Kromě laboratoře ve Švýcarsku je zkoumali také odborníci v Rusku a ve Francii. Na jejich oficiální závěry se teprve čeká.

Arafatova smrt

Jásir Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu téhož roku ve věku 75 let. Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou smrti rozpad červených krvinek. Důvod tohoto rozpadu tehdy uveden nebyl.

"Nebudu nikoho obviňovat, ale polonium pocházelo z jaderného reaktoru a dalším krokem bude identifikovat jeho zdroj. Chci zdokumentovat tento zločin pro historii," tvrdí nyní Arafatová, přestože původně pitvu vůbec nežádala.  

Izraelští politici, kteří v době Arafatovy smrti působili na vysokých postech, podíl Izraele na smrti palestinského vůdce vylučují. Kloní se spíše k hypotéze o sporech mezi Palestinci.

Už ve středu odmítl závěry týmu expertů z Lausannského ústavu radiofyziky mluvčí ministerstva vnitra Jigal Palmor.

"Je to spíš telenovela než věda," citoval izraelský deník Jerusalem Post vyjádření Palmora, podle něhož jde o probíhající boj mezi Arafatovou vdovou a palestinskou správou.

Palmor poukázal na to, že Suha Arafatová pověřila expertizou švýcarský ústav, zatímco palestinské vedení se obrátilo na ruský tým. "Je to všechno velice zmatené a nejasné," řekl Palmor. "Jasné je jen to, že švýcarská hypotéza má velké díry, více děr než švýcarský sýr."

Prohlédněte si životní příběh Jásira Arafata:

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video