Smrt dítěte v důsledku kousnutí komára je v 21. století nepřijatelná

  8:28
K přírodním pohromám, jež v poslední době neblaze prosluly, patří tsunami v Japonsku, zemětřesení na Haiti a hurikán Katrina. Jejich nelítostná zkázonosnost si vyžádala tisíce životů, zničila nezbytnou infrastrukturu a ochromila hospodářství. Postižené komunity se od sebe vzájemně velmi liší, a přece jsou si reakce podivuhodně podobné. Celosvětová záplava podpory ukázala, co lidstvo ve svých nejlepších okamžicích dokáže.

Stop malárii! | foto: www.channels.com

Mezinárodní podpora v okamžiku krize je sice názornou ukázkou zdánlivě vrozené morální reakce na utrpení druhých, se zneklidňující zřetelností ale také zvýrazňuje fakt, že tutéž míru soucitu je mnohem těžší vyvolat, nejedná-li se o krizi nenadálou, nečekanou a dramatickou, nýbrž o krizi chronickou.

Jednou z nejpustošivějších globálních zdravotních metel planety je malárie, která si vyžádá přes 800 tisíc životů ročně, především mezi malými africkými dětmi. Podle sdružení Roll Back Malaria na tuto nemoc zemře denně 2000 dětí. Na rozdíl od následků přírodních katastrof se však netisknou fotografie zachycující rozsah této tragédie. Počty zemřelých jsou naprosto stejně zdrcující, leč bez náporu děsivých snímků je mnohem snazší zachovat si vůči obětem malárie netečnost.

Moskyt, roznašeč malárie

Moskytiéry rovnají se životu

Úmrtí v důsledku malárie nepředstavují nic jiného než mravní problém. Právě proto potřebu jednat pocítila Organizace spojených národů, Světová banka, Globální fond, Tony Blair Faith Foundation, hlavy afrických států a mnoho dalších vlád, organizací i jednotlivců. V roce 2008 generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyhlásil cíl zajistit do konce roku 2010 univerzální dostupnost intervenčních prostředků k potlačování malárie pro všechny, které nemoc ohrožuje, přičemž konečným cílem mělo být dosažení prakticky nulového počtu úmrtí na malárii do roku 2015.

Od doby, kdy byly tyto mety stanoveny, došlo k významnému posunu. Zachráněny byly statisíce životů a mezinárodní společenství teď znásobuje úsilí, aby dospělo k milníku plánovanému na rok 2015. Když byly před třemi lety na tažení proti malárii vyčleněny víc než tři miliardy dolarů nově uvolněných peněz, moskytiéry a postřiky interiérů chránily 20 procent ohrožených obyvatel Afriky. Dnes tento podíl přesahuje 90 procent. K těmto pokrokům došlo jen díky odhodlání lídrů, agentur a jednotlivců, kteří si uvědomili, že ulehčení malarického břemene je nejen příležitostí, ale i povinností.

Bodovat, zaškrtávat, bojovat

Morální imperativ skoncovat s umíráním na malárii nejlépe ze všech organizací ztělesňuje Aliance afrických lídrů proti malárii (ALMA). Toto uskupení, vytvořené během Valného shromáždění OSN v září 2009 pod vedením tanzanského prezidenta Jakayi Kikweteho a podporované Africkou unií, dodalo společným snahám, jejichž cílem je zastavit a zvrátit na kontinentu šíření malárie, vládní podporu a zodpovědnost.

Zóny s výskytem malárie v letech 2010 a 2011

Při vědomí, že smrt dítěte v důsledku kousnutí komára je v jedenadvacátém století nepřijatelná, si předáci ALMA uvědomují, že nejúčinnějším způsobem jak zajistit, aby nedávné úspěchy přetrvaly, je převzít vůdčí úlohu a zodpovědnost za řešení problému. Podnikají konkrétní kroky a například zajišťují, aby byly základní nástroje k potírání malárie osvobozené od daní a cel, které zbytečně zvyšují ceny těchto prostředků na záchranu životů, a aby se jejich zásoby nakupovaly s nižšími náklady ve velkém.

Vůbec nejvlivnější je patrně novátorské „bodování“, chystané ke sledování pokroků v zápase za konec umírání na malárii a k „zaškrtávání“ vznikajících problémů dřív, než dosáhnou kritického stupně. Bodovací listina bude otevřená a dostupná všem.

Konečnou zodpovědnost za ochranu občanů mají afričtí političtí lídři, nicméně silně se na tomto závazku podílejí náboženské komunity. Nadace Tony Blair Faith Foundation vede celosvětovou kampaň pod názvem Faiths Act, která vyzývá k větší angažovanosti náboženských komunit v prevenci úmrtí na malárii. Na výzvu odpověděli vyznavači všech náboženství ze 106 zemí světa.

Choroba, kterou lze zastavit

Přesné statistiky je sice těžké získat, ale Světová zdravotnická organizace odhaduje, že v subsaharské Africe náboženské obce poskytují v průměru 40 procent všech zdravotnických služeb. Předností náboženských komunit jsou sítě, infrastruktura a vlivné vůdčí osobnosti, které umí předávat poselství týkající se zdraví. V mnoha případech dokážou proniknout hluboko do nedostupných venkovských oblastí a poskytovat tam služby. Mají-li dobře zajištěné prostředky, náboženským lídrům se daří osvojit si holistické přístupy k významným smrtelným nemocem a účinně využívat svých sítí k imunizaci a boji proti pandemiím.

V Nigérii, na niž na kontinentu připadá čtvrtina úmrtí v důsledku malárie, se Nigerijské mezináboženské akční asociaci obzvlášť účinně daří školit náboženské lídry pro šíření zdravotnických rad o ochraně proti malárii a správném používání moskytiér. Tato iniciativa si získala podporu sultána ze Sokota, Sa’ada Abubakara III., vůdce muslimů v zemi, a katolického arcibiskupa z Abuji, Johna Oneiyekana. Ke koordinaci programu vznikla centrálně organizovaná kancelář a tým pracující na plný úvazek. Pokud uspěje, důsledky budou dramaticky dobré – a nejen v Nigérii.

Malarický cyklus v lidském těle

Například Sierra Leone, typická nevelkým počtem obyvatel, dobrými vztahy mezi muslimy a křesťany a také ovšem nesmírně náročným úkolem zlepšit své zdravotnictví po zplenění země občanskou válkou, má už dlouho vazbu na Velkou Británii. Tony Blair Faith Foundation vede v zemi konzultace s náboženskými vůdci a mezináboženskou asociací ve snaze vytvořit s ministerstvem zdravotnictví národní program, který by propagoval klíčová zdravotnická poselství vlády, podílel se na osvětě v oblasti používání moskytiér a využíval dostupných zdravotnických aktiv a sítí náboženských komunit.

Na netečnost teď není čas. Byl už učiněn značný pokrok; nyní potřebujeme své úspěchy konsolidovat. Zatímco zahraniční pomoc patrně po celém světě postihnou škrty, nesmíme zapomínat, že malárie je „přírodní katastrofa“ pustošící některé komunity každou vteřinu každého dne. Zemětřesení, tsunami ani hurikány nikdy nezastavíme. Malárii však zastavit dokážeme.

Tony Blair je zakladatelem nadace Tony Blair Faith Foundation, která usiluje o mobilizaci náboženských komunit k boji proti malárii. Ray Chambers je zvláštní vyslanec Organizace spojených národů pro malárii.

Copyright: Project Syndicate, 2011. Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezititulky jsou redakční.

Autor:

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

Jestli měl někdy Putin zájem ovlivnit volby, tak teď, řekla Gregorová

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  19:58

Téma dezinformace bylo jedním z klíčových při debatě kandidátů před volbami do Evropského...

Končí šéf rozvědky Jan Beroun, Černochová ho odvolá před koncem smlouvy

19. dubna 2024  19:36

Generál Jan Beroun ještě před týdnem jednal s šéfem CIA Wiliamem Josephem Burnsem přímo v sídle...

Přísně chráněná rezidence prezidentů. Fiala v USA bydlel v ikonickém hotelu

19. dubna 2024  19:36

Český premiér Petr Fiala začátek tohoto týdne strávil ve Washingtonu. Hlavním účelem dvoudenní...

Proč se zřítil ruský bombardér? Argumenty hovoří proti sestřelení Ukrajinci

19. dubna 2024  19:24

Víc argumentů hovoří proti verzi Ukrajiny o tom, že sestřelila ruský strategický bombardér Tu-22M3....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...