Smrt císaře může vysvětlit meteorit

Pět tisíc let starý meteorit by mohl vysvětlit smrt legendárního čínského Žlutého císaře. Panovník Chuang Tiho je považován za společného předka Číňanů. Meteorit nalezený poblíž jeho mauzolea uprostřed rozlehlého cypřišového háje u starobylé čínské metropole Sianu v provincii Šen-si totiž může podle agentury Reuters objasnit místní legendu.

Podle ní dávnověké město Chuang-lingu roztrhlo devět draků. Dopad meteoritu může být i za katastrofálními otřesy půdy, které podle historických záznamů zabily Žlutého císaře. Tvrdí to jeden z objevitelů meteoritu a odborník na Žlutého císaře Li Jen-ťün.

Chuang Ti, jemuž se v přízvisku přisuzuje žlutá královská barva, vládl údajně v letech 2697-2597 př. n. l., než přišel drak a odnesl ho ve věku 110 let do míst věčné blaženosti.

Podle čínských legend je Žlutý císař mimo jiné vynálezcem lodi a vozu a poskytl základy pro sepsání první lékařské knihy. Jeho žena prý zase naučila Číňany vyrábět hedvábí, zatímco jeho ministr dle tradice vymyslel první čínské znaky.

Meteorit, který byl hluboko v zemi, je pouze 82 centimetrů dlouhý a 21 centimetrů široký, na povrchu je zbrázděný hrbolky a prohlubněmi a jsou na něm patrné stopy po spálení.

Podle Liho spadl meteorit na vrcholek hory, kde se nachází Chuang Tiho domnělý hrob.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video