Vojtěch Jarolím u českého konzulátu v gambijském Banjulu

Vojtěch Jarolím u českého konzulátu v gambijském Banjulu | foto: zapadni-sahara.cz

Smrad, švábi a mlácení dětí hadicí, vzpomíná Čech na gambijské vězení

  • 360
Výlet dvou cestovatelů z Českých Budějovic po západní Africe se změnil v noční můru. Kvůli zakázanému léku se jeden z mladíků ocitl ve vězení. Na svobodu se dostal po několika dnech díky pomoci rodičů a české ambasády v Ghaně. Byl i svědkem brutality policistů, kteří zmlátili dítě gumovou hadicí.

Zpočátku cesta vypadala téměř idylicky. Vojtěch Jarolím a Šimon Heller se vydali z Maroka přes nestabilní Západní Saharu do Mauretánie. Pokračovali dále na jih do Senegalu, odkud plánovali cestovat dál do Gambie, Mali a Burkiny Faso. V pátek 13. srpna se však jejich cesta nečekaně zkomplikovala na hranicích Gambie.

Gambijským celníkům se nelíbila lékárnička, ve které mladí cestovatelé převáželi kromě jiného i lék Lexaurin. Lék se používá na léčbu depresí, které mohou doprovázet užívání antimalarik. Pokud však v Gambii nemáte na Lexaurin předpis, máte problém. Lék obsahuje látky, které jsou zde klasifikovány jako droga.

Policejní věznice na hranicch mezi Senegalem a Gambií, kde Šimon Heller strávil čtyři dny

Policejní věznice na hranicích mezi Senegalem a Gambií, kde Šimon Heller strávil čtyři dny

Češi se celníky pokusili podplatit, ale bez úspěchu a Šimon Heller putoval do vězení na hranicích. "Věznice splňovala všechny parametry africké basy – myši, švábi, žáby, smrad, 'inspirující' spolubydlící, ale o židli natož posteli neslyšeli," vypráví Heller. V cele o rozměrech 4 krát 2 metry byl jen modlitební koberec pro muslimy.

Je státní svátek, máte smůlu

"Samotní bachaři se k nám nechovali špatně. Kolegu na stanici několikrát pozvali na jídlo, jednou pozvali i mě. Snažili se z mě několikrát vymámit nějaký peníze, ale jinak byli vcelku bezproblémoví," vzpomíná Heller, který si celou dobu pobytu ve vězení mohl u sebe nechat mobilní telefon, na který pořídil i několik snímků své cely.

Vojtěch Jarolím se mezitím snažil opatřit na Lexaurin potřebný předpis. "Hlavní pomoc přišla od našich rodičů, kteří sehnali recept, na který mi byl Lexaurin vydán. Ofotili a poslali nám ho. Tento recept lék u mě legalizoval, bez něj bych šel s největší pravděpodobností v Gambii před soud, pokud tam soudy fungují," vzpomíná Heller.

Šimon Heller mohl na mobilní telefon nafotit podmínky ve vězení na hranicích mezi Senegalem a Gambií

Šimon Heller mohl na mobilní telefon nafotit podmínky ve vězení na hranicích mezi Senegalem a Gambií

Uvězněný cestovatel však zdaleka neměl vyhráno. "Dne 16.8.2010 pan Jarolím recept dodal, pan Heller ale přesto nebyl propuštěn s tím, že je státní svátek a na policejním ředitelství není přítomný jejich velitel," uvedla pro iDNES.cz Veronika Hirzel z českého vyslanectví v Ghaně, do jehož působnosti spadá i Gambie.

Během svého pobytu v base byl Heller svědkem svérázných metod gambijské policie. "Druhý den celníci chytili kluka, který prý žebral. Hned na něj nastoupili tři neuniformovaní policisté s půlmetrovou gumovou hadicí. Osmiletý kluk seděl v koutě a dozorci do něj mlátili hadicí. Do hlavy, přes záda, přes ruce... trvalo to asi pět minut. Dozorci si přitom normálně povídali a místy se i hlasitě smáli," vypráví Heller

Západní Afrika

Česká ambasáda v Ghaně podobné problémy jaké potkaly mladé cestovatele z Českých Budějovic nemusela dosud nikdy řešit. Vzhledem k nutnosti očkování, vysokým cenám letenek a nedostatečně rozvinutému turistickému potenciálu Západní Afriky se tato oblast ještě nestala pro Čechy dostatečně atraktivní turistickou destinací.

"Po půl hodině se opakovalo úplně to samé, ale s jinými dozorci. Všechno jsem viděl na vlastní oči, přibližně ze dvou metrů, protože výslechová místnost byla hned vedle mé cely předběžného zadržení," vzpomíná cestovatel.

Psychicky na dně

Prodlužující se pobyt za mřížemi leptal Hellerovu psychiku. "Po třech dnech ve vezení jsem na tom nebyl psychicky dobře. Pekelné hodiny přemýšlení, jak asi vypadá dlouhodobá věznice v Africe a kolik člověk může za podobný lék dostat," vypráví Heller. Kontakt s ambasádou v Akkře mu ale pomohl.

"Paní Hirzel se mě především snažila uklidnit, což vnímám zpětně jako nejdůležitější věc co mohla udělat. Po telefonátu na vyslanectví se věci pomalu začaly dávat do pohybu," vzpomíná Heller.

Následující den byli oba cestovatelé převezeni do hlavního města Banjulu na protidrogovou centrálu. U výslechu občanů asistoval i český honorární konzul Adam Ahmadou Sallah.

"S velkými problémy se nám zde podařilo všechno vysvětlit," vzpomíná Heller na výslech, po kterém byl konečně propuštěn na svobodu.

Šimon Heller po propuštění. Psychicky na tom nebyl dobřeŠimon Heller (druhá zleva) a Vojtěch Jarolím se svými gambijskými hostiteli po propuštění

"Byly to asi nejhorší čtyři dny v našem životě. Obrovský dík patří našim rodičům a panu doktorovi za dokonalou akceschopnost, ale i ambasádě v Ghaně a místnímu konzulovi," oddechl si Heller, který byl po propuštění psychicky na dně. Češi zůstali ještě několik dní v Gambii a pak se přes Frankfurt vrátili zpět do České republiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video